Visual Composer - en to ja translation catalogue (2371 entries)

en: Grey
ja: グレイ

en: Blue
ja: 青

en: Turquoise
ja: ターコイズ

en: Green
ja: 緑

en: Orange
ja: オレンジ

en: Red
ja: 赤

en: Black
ja: 黒

en: Regular size
ja: 標準サイズ

en: Large
ja: 大

en: Small
ja: 小

en: Mini
ja: 最小

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: CSS Animation
ja: CSSアニメーション

en: No
ja: なし

en: Top to bottom
ja: 上から下

en: Bottom to top
ja: 下から上

en: Left to right
ja: 左から右

en: Right to left
ja: 右から左

en: Appear from center
ja: 中心から現れる

en: Select type of animation if you want this element to be animated when it enters into the browsers viewport. Note: Works only in modern browsers.
ja: あなたはそれがブラウザの表示場所に入ったときに、この要素がアニメーションする場合は、アニメーションの種類を選択します。注：最新のみでブラウザ動作します。

en: Row
ja: 行

en: Content
ja: コンテンツ

en: Place content elements inside the row
ja: 行内のコンテンツ要素を置く

en: Row stretch
ja: 行伸縮

en: Default
ja: デフォルト

en: Stretch row
ja: 伸縮行

en: Stretch row and content
ja: 伸縮行と内容

en: Stretch row and content without spaces
ja: スペースなし伸縮行と内容

en: Select stretching options for row and content. Stretched row overlay sidebar and may not work if parent container has overflow: hidden css property.
ja: 行とコンテンツの伸縮のオプションを選択します。伸縮行の上書きでサイドバーと親コンテナに上書きがあれば動作しない場合があります。隠されたCSSプロパティ。

en: Extra class name
ja: 特別なclass名

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
ja: あなたが異なる特定のコンテンツ要素のスタイルを希望する場合は、クラス名を追加するには、このフィールドを使用して、あなたのCSSファイルでそれを参照してください。

en: Css
ja: CSS

en: Design options
ja: デザインオプション

en: 1 column - 1/12
ja: 1カラム　1/12

en: 2 columns - 1/6
ja: 2カラム 6分の1

en: 3 columns - 1/4
ja: 3カラム 4分の1

en: 4 columns - 1/3
ja: 4カラム 3分の１

en: 5 columns - 5/12
ja: 5カラム　5/12

en: 6 columns - 1/2
ja: 6カラム　半分

en: 7 columns - 7/12
ja: 7カラム　7/12

en: 8 columns - 2/3
ja: 8カラム　2/3

en: 9 columns - 3/4
ja: 9カラム　3/4

en: 10 columns - 5/6
ja: 10カラム 5/6

en: 11 columns - 11/12
ja: 11カラム 11/12

en: 12 columns - 1/1
ja: 12カラム Fullwidth

en: Column
ja: カラム

en: Width
ja: 幅

en: Width & Responsiveness
ja: 幅 & レスポンシブ

en: Select column width.
ja: 列幅を選択します。

en: Responsiveness
ja: レスポンシブ

en: Adjust column for different screen sizes. Control width, offset and visibility settings.
ja: 異なる画面サイズの列を調整します。制御幅、オフセットおよび表示設定。

en: Text Block
ja: テキストブロック

en: A block of text with WYSIWYG editor
ja: WYSIWYGエディタを使用してテキストのブロック

en: Text
ja: テキスト

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
ja: <p>私は、テキストブロックです。このテキストを変更するには、[編集]ボタンをクリックします。ここからはテキストブロックの例文が並びます。テキストを入力する場合これらを消去して入力してください</p>

en: Separator
ja: 区切り

en: Horizontal separator line
ja: 水平区切り線

en: Color
ja: 色

en: Custom color
ja: カスタム色

en: Separator color.
ja: 区切り色

en: Separator alignment
ja: 区切り配置

en: Center
ja: 中央

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Select separator alignment.
ja: 区切り位置の選択

en: Custom Border Color
ja: カスタム境界線の色

en: Select border color for your element.
ja: あなたの要素の境界線の色を選択

en: Style
ja: スタイル

en: Separator style.
ja: 区切りスタイル

en: Border width
ja: 境界線の幅

en: Border width in pixels.
ja: 境界線の幅のピクセル値

en: Element width
ja: 要素横幅

en: Separator element width in percents.
ja: 区切り要素は横幅はパーセント値

en: Separator with Text
ja: 区切りテキスト

en: Horizontal separator line with heading
ja: 見出しの水平区切り線

en: Title
ja: タイトル

en: Separator title.
ja: 区切りタイトル

en: Title position
ja: タイトル位置

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align left
ja: 左寄せ

en: Align right
ja: 右寄せ

en: Select title location.
ja: タイトルの場所を選択します。

en: Custom Color
ja: カスタム色

en: Custom separator color for your element.
ja: あなたの要素のカスタム区切り色。

en: Alert
ja: アラート

en: Info
ja: インフォ

en: Tick
ja: チェック

en: Explanation
ja: 解説

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Alarm clock
ja: 目覚まし時計

en: Anchor
ja: アンカー

en: Application Image
ja: アプリケーションイメージ

en: Arrow
ja: 矢印

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Hammer
ja: ハマー

en: Balloon
ja: バルーン

en: Balloon Buzz
ja: バルーンバズ

en: Balloon Facebook
ja: バルーンFacebook

en: Balloon Twitter
ja: バルーンTwitter

en: Battery
ja: バッテリー

en: Binocular
ja: 双眼鏡

en: Document Excel
ja: エクセル

en: Document Image
ja: 画像

en: Document Music
ja: 音楽

en: Document Office
ja: Office

en: Document PDF
ja: PDF

en: Document Powerpoint
ja: パワポ

en: Document Word
ja: ワード

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Camcorder
ja: ビデオカメラ

en: Camera
ja: 毛ミスター亜

en: Chart
ja: 図表

en: Chart pie
ja: 円図表

en: Clock
ja: 時計

en: Fire
ja: 炎

en: Heart
ja: ハート

en: Mail
ja: メール

en: Play
ja: 再生

en: Shield
ja: 盾

en: Video
ja: ビデオ

en: Informational
ja: 情報

en: Warning
ja: 警告

en: Success
ja: 成功

en: Error
ja: エラー

en: Informational Classic
ja: 古い情報

en: Warning Classic
ja: 古い警告

en: Success Classic
ja: 古い成功

en: Error Classic
ja: 古いエラー

en: Message Box
ja: メッセージボックス

en: Notification box
ja: 通知ボックス

en: Message Box Presets
ja: メッセージボックスの事前定義

en: Custom
ja: カスタム

en: Select predefined message box design or choose "Custom" for custom styling.
ja: 事前に定義されたメッセージボックスのデザインを選択するか、カスタムのスタイリングのために "Custom" を選択します。

en: Select message box style.
ja: 選択したメッセージボックスのスタイル

en: Shape
ja: 形状

en: Square
ja: 四角

en: Rounded
ja: 角丸

en: Round
ja: 円形

en: Select message box shape.
ja: メッセージボックス形状の選択

en: Select message box color.
ja: メッセージボックスの色の選択

en: Icon library
ja: アイコンライブラリ

en: Open Iconic
ja: アイコンを開く

en: Pixel
ja: ピクセル

en: Select icon library.
ja: アイコンライブラリの選択

en: Icon
ja: アイコン

en: Select icon from library.
ja: ライブラリからアイコンを選択

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: <p>I am message box. Click edit button to change this text.</p>
ja: <p>ここはメッセージボックスです。このテキストを変更するには、[編集]ボタンをクリックします。</p>

en: Facebook Like
ja: Facebook いいね

en: Social
ja: ソーシャル

en: Facebook like button
ja: Facebook いいねボタン

en: Button type
ja: ボタンタイプ

en: Standard
ja: 標準

en: Button count
ja: ボタン数

en: Box count
ja: ボックス数

en: Select button type.
ja: ボタンタイプ選択

en: Tweetmeme Button
ja: Tweetmemeのボタン

en: Share on twitter button
ja: Twitterのシェアボタン

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: None
ja: なし

en: Google+ Button
ja: Google+ボタン

en: Recommend on Google
ja: Google+でおすすめ

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Medium
ja: 中

en: Tall
ja: 高い

en: Select button size.
ja: ボタンサイズ選択

en: Annotation
ja: 注釈

en: Bubble
ja: バブル

en: Inline
ja: 列

en: Select type of annotation
ja: 注釈の種類を選択

en: Pinterest
ja: ピンタレスト

en: Pinterest button
ja: ピンタレストボタン

en: Button layout
ja: ボタンレイアウト

en: No count
ja: カウントなし

en: Select button layout.
ja: ボタンレイアウトの選択

en: Toggle element for Q&A block
ja: Q＆A ブロックのトグル要素

en: Toggle title
ja: トグルタイトル

en: Toggle block title.
ja: トグルブロックのタイトル

en: Toggle content
ja: トグルコンテンツ

en: <p>Toggle content goes here, click edit button to change this text.</p>
ja: <p>ここにトグルはコンテンツです。このテキストを変更するには、[編集]ボタンをクリックします。</p>

en: Toggle block content.
ja: トグルブロックの内容

en: Toggle style.
ja: トルグスタイル

en: Icon color.
ja: アイコン色

en: Size
ja: サイズ

en: Toggle size.
ja: トルグサイズ

en: Default state
ja: デフォルトの状態

en: Closed
ja: 閉じる

en: Open
ja: 開く

en: Select "Open" if you want toggle to be open by default.
ja: デフォルトで開くに切り替えたい場合は "Open" を選択します。

en: Single Image
ja: 単一画像

en: Simple image with CSS animation
ja: CSSアニメーションでシンプルな画像

en: Widget title
ja: ウィジェットのタイトル

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
ja: ウィジェットのタイトルとして使用されるテキストを入力します。タイトルが必要ない場合は空白のままにします。

en: Image
ja: 画像

en: Select image from media library.
ja: メディアライブラリから画像を選択

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Enter image size. Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
ja: 画像サイズを入力します。例： "thumbnail", "medium", "large", "full" または現在のテーマで定義された他のサイズ。 200x100（幅X高さ）：またはピクセル単位で画像サイズを入力してください。 "thumbnail" サイズを使用する場合は空白のまま。

en: Image alignment
ja: 画像配置

en: Select image alignment.
ja: 選択した画像の配置

en: Image style
ja: 画像スタイル

en: Select display style.
ja: 表示スタイル選択

en: Border color
ja: 境界線の色

en: Border color.
ja: 境界線の色

en: Link to large image?
ja: 大画像へのリンク？

en: If selected, image will be linked to the larger image.
ja: 選択した場合、画像は大きな画像にリンクされます。

en: Yes, please
ja: はい！

en: Image link
ja: 画像リンク

en: Enter URL if you want this image to have a link.
ja: あなたがハイパーリンクをこの画像にご希望の場合はURLを入力します。

en: Link Target
ja: リンク先

en: Image Gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Responsive image gallery
ja: レスポンシブ画像ギャラリー

en: Gallery type
ja: ギャラリータイプ

en: Flex slider fade
ja: フレックススライダーフェード

en: Flex slider slide
ja: フレックススライダースライド

en: Nivo slider
ja: Nivoスライダー

en: Image grid
ja: 画像グリッド

en: Select gallery type.
ja: ギャラリータイプ選択

en: Auto rotate slides
ja: オートスライドを回転させる

en: Disable
ja: 無効

en: Auto rotate slides each X seconds.
ja: オートスライドを各X秒を回転させる

en: Images
ja: 画像

en: Select images from media library.
ja: メディアライブラリから画像を選択します

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
ja: 画像サイズを入力します。例：現在のテーマで定義されたサムネイル、中、大規模なフルまたは他のサイズ。 200x100（幅X高さ）：またはピクセル単位で画像サイズを入力してください。 "thumbnail" サイズを使用する場合は空白のまま。

en: On click
ja: クリックする

en: Open prettyPhoto
ja: prettyPhotoで開く

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Open custom link
ja: カスタムリンクを開く

en: Define action for onclick event if needed.
ja: 必要に応じてのクリックでのイベントのアクションを定義します

en: Custom links
ja: カスタムリンク

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter) .
ja: ここで各スライドのリンクを入力します。改行（Enter）で連携を分割します。

en: Custom link target
ja: カスタムリンクターゲット

en: Select where to open  custom links.
ja: カスタムリンクを開くために選択します

en: Image Carousel
ja: 画像カルーセル

en: Animated carousel with images
ja: 画像と動画カルーセル

en: Carousel size
ja: カルーセルサイズ

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size. If used slides per view, this will be used to define carousel wrapper size.
ja: 画像サイズを入力します。例：現在のテーマで定義されたサムネイル、中、大規模なフルまたは他のサイズ。 200x100（幅X高さ）：またはピクセル単位で画像サイズを入力してください。 "thumbnail" サイズを使用する場合は空白のまま。表示毎に使用スライドする場合、これは、カルーセルラッパーの大きさを定義するために使用される。

en: What to do when slide is clicked?
ja: スライドがクリックされたときに何をするか？

en: Slider mode
ja: スライダーモード

en: Slides will be positioned horizontally (for horizontal swipes) or vertically (for vertical swipes)
ja: スライドは、水平（水平スワイプ）または垂直（垂直スワイプ）に配置されます

en: Slider speed
ja: スライダースピード

en: Duration of animation between slides (in ms)
ja: スライド間のアニメーションの再生時間（ミリ秒）

en: Slides per view
ja: 表示毎のスライド

en: Set numbers of slides you want to display at the same time on slider's container for carousel mode.
ja: スライドの番号セットは、あなたがカルーセルモード用のスライダーのコンテナ上で同時に表示したい数を設定。

en: Slider autoplay
ja: スライダー自動再生

en: Enables autoplay mode.
ja: 自動再生モードを有効にします

en: Hide pagination control
ja: ページ処理コントロール隠す

en: If YES pagination control will be removed.
ja: YESの場合に改ページコントロールが削除されます。

en: Hide prev/next buttons
ja: 前へ/次へのボタンを隠す

en: If "YES" prev/next control will be removed.
ja: もし "YES" 前へ/次へのコントロールが削除されます。

en: Partial view
ja: 部分表示

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side.
ja: 次のスライドは "YES" の場合はその部分は右側に表示されます。

en: Slider loop
ja: スライダーループ

en: Enables loop mode.
ja: ループモードを有効にします

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabbed content
ja: タブ付きのコンテンツ

en: Auto rotate tabs
ja: 自動でタブを回転させる

en: Auto rotate tabs each X seconds.
ja: 自動はタブの各X秒を回転させる

en: Tour
ja: ツアー

en: Vertical tabbed content
ja: 垂直はタブ付きコンテンツ

en: Tab title.
ja: タブタイトル

en: Tab ID
ja: タブID

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Collapsible content panels
ja: 折りたたみコンテンツパネル

en: Active section
ja: アクティブセクション

en: Enter section number to be active on load or enter false to collapse all sections.
ja: 読み込み時にアクティブにするセクション番号を入力するか、すべてのセクションを折りたたむには無効を入力します。

en: Allow collapsible all
ja: 折りたたみ可能なすべての許可

en: Select checkbox to allow all sections to be collapsible.
ja: 折り畳みできるようにするにはすべてのセクションのチェックボックスを選択

en: Allow
ja: 許可する

en: Disable keyboard interactions
ja: 無効にするキーボードの相互作用

en: Disables keyboard arrows interactions LEFT/UP/RIGHT/DOWN/SPACES keys.
ja: 左 / 上 / 右 / 下 / スペースキーの矢印の相互作用を無効にします。

en: Add section
ja: セクションを追加

en: Section
ja: セクション

en: Accordion section title.
ja: アコーディオンセクションのタイトル

en: Teaser (posts) Grid
ja: ティーザー（投稿）グリッド

en: Columns count
ja: 列は数える

en: Select columns count.
ja: 選択した列を数える

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Select post types to populate posts from.
ja: 投稿を取り込むために投稿タイプから選択

en: Teasers count
ja: ティーザーは数える

en: How many teasers to show? Enter number or word "All".
ja: 複数のティーザーを表示するには？ 数または単語 "All" を入力します。

en: Teaser (Excerpt)
ja: ティーザー（抜粋）

en: Full Content
ja: 全コンテンツ

en: Teaser layout template.
ja: ティーザーレイアウトテンプレート

en: Layout
ja: レイアウト

en: Title + Thumbnail + Text
ja: タイトル + サムネイル + テキスト

en: Thumbnail + Title + Text
ja: サムネイル + タイトル + テキスト

en: Thumbnail + Text
ja: サムネイル + テキスト

en: Thumbnail + Title
ja: サムネイル + タイトル

en: Thumbnail only
ja: サムネイルのみ

en: Title + Text
ja: タイトル + テキスト

en: Teaser layout.
ja: ティーザーのレイアウト

en: Link
ja: リンク

en: Link to post
ja: 投稿へのリンク

en: Link to bigger image
ja: 大きな画像へのリンク

en: Thumbnail to bigger image, title to post
ja: 大きな画像にサムネイル、タイトルは投稿する

en: No link
ja: リンクなし

en: Link type.
ja: リンクタイプ

en: Link target
ja: リンクターゲット

en: Teaser grid layout
ja: ティーザーグリッドレイアウト

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid with filter
ja: フィルター付きグリッド

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Layout mode
ja: レイアウトモード

en: Fit rows
ja: 行フィット

en: Masonry
ja: メーソンリー

en: Taxonomies
ja: 分類

en: Select taxonomies.
ja: 分類選択

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Enter thumbnail size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height) .
ja: サムネイルサイズを入力します。例：現在のテーマで定義されたサムネイル、中、大規模なフルまたは他のサイズ。 200x100（幅X高さ）：またはピクセル単位で画像サイズを入力してください。

en: Post/Page IDs
ja: 投稿 / 投稿ID

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,) to retrieve only them. Use this in conjunction with "Post types" field.
ja:  (,) カンマで区切ってページ / 投稿IDを持つこのフィールドだけを取得する。 "Post types" フィールドと組み合わせて使用します。

en: Exclude Post/Page IDs
ja: 除外する投稿 / ページID

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,) to exclude them from query.
ja:  (,) カンマで区切ってページ / 投稿IDを持つこのフィールドをクエリからそれらを除外します。

en: Categories
ja: カテゴリ

en: If you want to narrow output, enter category names here. Note: Only listed categories will be included. Divide categories with linebreaks (Enter) .
ja: 出力を絞り込みたい場合は、ここにカテゴリ名を入力してください。注：記載されているカテゴリのみが含まれます。改行（Enter）をしてカテゴリを分割します。

en: Order by
ja: 並び順

en: Date
ja: 日付

en: Author
ja: 著者

en: Modified
ja: 変更後

en: Random
ja: ランダム

en: Comment count
ja: コメント数

en: Menu order
ja: メニュー順

en: Select how to sort retrieved posts. More at %s.
ja: 検索された記事をソートする方法を選択します。 %s の詳細。

en: Order way
ja: ご注文方法

en: Descending
ja: 下行

en: Ascending
ja: 上昇

en: Designates the ascending or descending order. More at %s.
ja: 昇順または降順を指定します。%s の詳細。

en: Posts Grid
ja: 投稿グリッド

en: Posts in grid view
ja: グリッド表示で投稿

en: Grids content
ja: グリッドコンテンツ

en: Create WordPress loop, to populate content from your site.
ja: あなたのサイトからコンテンツを取り込むために、WordPressのループを作成します。

en: Teaser layout
ja: ティザーのレイアウト

en: Control teasers look. Enable blocks and place them in desired order. Note: This setting can be overrriden on post to post basis.
ja: ティザーコントロールが見える。ブロックを有効にして、望ましい順序でそれらを配置。注：この設定は基礎を投稿するには投稿に上書きすることができます。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Teaser/Excerpt
ja: ティザー/抜粋

en: Full content
ja: 全コンテンツ

en: Read more link
ja: もっと読むリンク

en: Show filter
ja: 表示フィルタ

en: Select to add animated category filter to your posts grid.
ja: あなたの投稿グリッドにアニメーションのカテゴリフィルタを追加する場合に選択します。

en: Post Carousel
ja: 投稿カルーセル

en: Animated carousel with posts
ja: 投稿にアニメーションカルーセル

en: Carousel content
ja: カルーセルコンテンツ

en: If "YES" pagination control will be removed
ja: もし "YES" でページ処理コントロールが削除された場合

en: If "YES" prev/next control will be removed
ja: もし "YES" で前へ/次へのコントロールが削除された場合

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side
ja: もし "YES" の場合は次のスライドの部分は、右側に表示されます

en: Posts Slider
ja: 投稿スライダー

en: Slider with WP Posts
ja: WP投稿スライダー

en: Slider type
ja: スライダタイプ

en: Select slider type.
ja: スライダータイプ選択

en: Slides count
ja: スライド·カウント

en: How many slides to show? Enter number or word "All".
ja: いくつのスライドを表示するには数または単語"All"を入力

en: Description
ja: 説明

en: No description
ja: 説明なし

en: Some sliders support description text, what content use for it?
ja: そのためのいくつかのスライダーサポートの説明テキストをどのようなコンテンツの利用しますか？

en: Output post title?
ja: 出力記事のタイトル？

en: If selected, title will be printed before the teaser text.
ja: 選択した場合は、タイトルがティザーテキストの前に印刷されます。

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
ja: ここで各スライドのリンクを入力します。改行（Enter）で連携を分割します。

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,), to retrieve only them. Use this in conjunction with "Post types" field.
ja: それらを取得するためにカンマ (,) で区切ってページ/投稿IDを、このフィールドに入力する。"Post types"フィールドと組み合わせて使用します。

en: Widgetised Sidebar
ja: ウィジェット化サイドバー

en: Structure
ja: 構造

en: Place widgetised sidebar
ja: ウィジェット化サイドバーを配置

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Select which widget area output.
ja: そのウィジェットエリアの出力を選択します

en: Address book icon
ja: アドレス帳のアイコン

en: Alarm clock icon
ja: 目覚まし時計のアイコン

en: Anchor icon
ja: アンカーアイコン

en: Application Image icon
ja: アプリケーション画像アイコン

en: Arrow icon
ja: 矢印アイコン

en: Asterisk icon
ja: アスタリスクのアイコン

en: Hammer icon
ja: ハンマーのアイコン

en: Balloon icon
ja: バルーンアイコン

en: Balloon Buzz icon
ja: バルーンBuzzアイコン

en: Balloon Facebook icon
ja: バルーンFacebookアイコン

en: Balloon Twitter icon
ja: バルーンTwitterアイコン

en: Battery icon
ja: バッテリーアイコン

en: Binocular icon
ja: 双眼鏡アイコン

en: Document Excel icon
ja: エクセルアイコン

en: Document Image icon
ja: 画像アイコン

en: Document Music icon
ja: 音楽アイコン

en: Document Office icon
ja: Officeアイコン

en: Document PDF icon
ja: PDFアイコン

en: Document Powerpoint icon
ja: パワポアイコン

en: Document Word icon
ja: ワードアイコン

en: Bookmark icon
ja: ブックマークアイコン

en: Camcorder icon
ja: ビデオカメラアイコン

en: Camera icon
ja: カメラアイコン

en: Chart icon
ja: 図表アイコン

en: Chart pie icon
ja: 円図表アイコン

en: Clock icon
ja: 時計アイコン

en: Fire icon
ja: 炎アイコ

en: Heart icon
ja: ハートアイコン

en: Mail icon
ja: メールアイコン

en: Play icon
ja: 再生アイコン

en: Shield icon
ja: 盾アイコン

en: Video icon
ja: ビデオアイコン

en: Button
ja: ボタン

en: Eye catching button
ja: 目を引くボタン

en: Text on the button
ja: ボタンのテキスト

en: Text on the button.
ja: ボタンのテキスト

en: URL (Link)
ja: URL (リンク)

en: Button link.
ja: ボタンのリンク

en: Target
ja: ターゲット

en: Button color.
ja: ボタン色

en: Button icon.
ja: ボタンアイコン

en: Button size.
ja: ボタンサイズ

en: Button alignment
ja: ボタン配置

en: Select button alignment.
ja: ボタン配置選択

en: Button style.
ja: ボタンスタイル

en: Call to Action Button
ja: アクション呼び出しボタン

en: Catch visitors attention with CTA block
ja: CTAブロックとキャッチの訪問者の注目

en: Click edit button to change this text.
ja: このテキストを変更するには、編集ボタンをクリックします。

en: Enter your content.
ja: あなたのコンテンツを入力してください

en: Button position
ja: ボタン位置

en: Align bottom
ja: ボトムを合わせ

en: Heading first line
ja: 最初の行を見出し

en: Hey! I am first heading line feel free to change me
ja: ヘイ！私が最初の見出し行を気軽に変更することができます

en: Text for the first heading line.
ja: 最初の見出し行のテキスト

en: Heading second line
ja: 二行目を見出し

en: Optional text for the second heading line.
ja: 第二見出し行のためのオプションのテキスト

en: CTA style
ja: CTAのスタイル

en: Call to action style.
ja: アクションの呼び出しスタイル

en: Call to action element width in percents.
ja: パーセントの横幅で要素のアクションを呼び出します

en: Text align
ja: テキストの整列

en: Text align in call to action block.
ja: ブロックへのアクションの呼び出しでテキスト整列をする。

en: Custom Background Color
ja: カスタム背景色

en: Select background color for your element.
ja: あなたの要素の背景色を選択

en: Promotional text
ja: 宣伝テキスト

en: I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ja: これはプロモーションテキストです。このテキストを変更するには、編集ボタンをクリックします。

en: Button style
ja: ボタンのスタイル

en: Video Player
ja: ビデオプレイヤー

en: Embed YouTube/Vimeo player
ja: YouTube/Vimeo プレイヤー有効化

en: Video link
ja: ビデオリンク

en: Link to the video. More about supported formats at %s.
ja: 動画へのリンク。 %s のサポートされているフォーマットについての詳細。

en: Map block
ja: Mapブロック

en: Map embed iframe
ja: Map 埋め込み iframe

en: Visit %s to create your map. 1) Find location 2) Click "Share" and make sure map is public on the web 3) Click folder icon to reveal "Embed on my site" link 4) Copy iframe code and paste it here.
ja: あなたのマップを作成するためには %s をご覧ください。 1) 場所を探す 2) "Share" をクリックしてくださいマップがウェブ上で公開されて作る 3） "Embed on my site" のリンクを表示するためにフォルダアイコンをクリック　4）iframeコードをコピーしそれをここに貼り付けます。

en: Map height
ja: Map 高さ

en: Enter map height in pixels. Example: 200 or leave it empty to make map responsive.
ja: ピクセル単位でマップの高さを入力します。例：200またはそれは空のマップが応答するために残す。

en: Raw HTML
ja: HTMLコード

en: Output raw html code on your page
ja: あなたのページのHTMLコードをそのまま表示する

en: Enter your HTML content.
ja: あなたのHTMLコンテンツを入力します

en: Raw JS
ja: JSコード

en: Output raw javascript code on your page
ja: あなたのページの生のJavaScriptコードをそのまま表示

en: Raw js
ja: JSコード

en: Enter your JS code.
ja: JSコードを入力してください。

en: Flickr Widget
ja: Flickrのウィジェット

en: Image feed from your flickr account
ja: Flickrアカウントから画像表示

en: To find your flickID visit %s.
ja: あなたのflickID %s 訪問を見つける。

en: Number of photos
ja: 写真の枚数

en: Number of photos.
ja: 写真の枚数

en: Type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Group
ja: グループ

en: Photo stream type.
ja: フォトストリームタイプ

en: Display
ja: 表示

en: Latest
ja: 最新

en: Photo order.
ja: 写真の順番

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Animated progress bar
ja: アニメーションプログレスバー

en: Graphic values
ja: グラフィック値

en: Input graph values, titles and color here. Divide values with linebreaks (Enter). Example: 90|Development|#e75956
ja: ここで入力されたグラフの値はタイトルと色 など。改行（Enter）を使用して値を分割。例：90|Development|#e75956

en: Units
ja: 単位

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
ja: 単位を入力例えば（必要な場合）例： %, px, points, etc.をグラフの値と単位やグラフのタイトルが追加されます。

en: Bar color
ja: バーの色

en: Select bar background color.
ja: バーの背景色を選択

en: Bar custom color
ja: バーのカスタムカラー

en: Select custom background color for bars.
ja: バーのカスタム背景色を選択

en: Options
ja: オプション

en: Add Stripes?
ja: ストライプを追加しますか？

en: Add animation? Will be visible with striped bars.
ja: アニメーションを追加しますか？縞模様のバーが表示されます。

en: Pie Chart
ja: 円図表

en: Animated pie chart
ja: アニメーション円グラフ

en: Pie value
ja: 円グラフ値

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
ja: ここで入力しグラフの値。 0〜100の範囲を選択します。

en: Pie label value
ja: 円グラフラベル値

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
ja: ラベルの入力整数値。空の "Pie value" は使用される場合。

en: Select pie chart color.
ja: 円グラフの色を選択

en: Search
ja: 検索

en: WordPress Widgets
ja: WordPressのウィジェット

en: A search form for your site
ja: あなたのサイトの検索フォーム

en: What text use as a widget title. Leave blank to use default widget title.
ja: 何をテキストウィジェットのタイトルとして使用しますか？デフォルトのウィジェットのタイトルを使用する場合は空白のまま。

en: Meta
ja: メタ

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
ja: ログイン / ログアウト, 管理者, フィードとワードプレスのリンク

en: Recent Comments
ja: 最近のコメント

en: The most recent comments
ja: もっとも最近のコメント

en: Number of comments to show
ja: コメントの数が表示する

en: Calendar
ja: カレンダー

en: A calendar of your sites posts
ja: あなたのサイトの記事のカレンダー

en: Pages
ja: ページ

en: Your sites WordPress Pages
ja: あなたのサイトのWordPressページ

en: Sort by
ja: 並び替え

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Page order
ja: ページの順序

en: Page ID
ja: ページID

en: Exclude
ja: 除外

en: Page IDs, separated by commas.
ja: ページID（,）カンマで区切る。

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Your most used tags in cloud format
ja: 最もよく使われるタグをクラウド形式で表示

en: Taxonomy
ja: 分類

en: Custom Menu
ja: カスタムメニュー

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget
ja: ウィジェットとしてカスタムメニューの1つを追加するにはこのウィジェットを使用

en: Menu
ja: メニュー

en: Custom menus not found. Please visit <b>Appearance > Menus</b> page to create new menu.
ja: カスタムメニューが見つかりません。<b>外観 > メニュー</b>をご覧ください。ページに新しいメニューを作成します。

en: Select menu
ja: メニュー選択

en: Arbitrary text or HTML
ja: 任意のテキストまたはHTML

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: The most recent posts on your site
ja: あなたのサイトの最新の投稿

en: Number of posts to show
ja: 投稿の数を表示する

en: Display post date?
ja: 掲載日付？

en: All Links
ja: すべてのリンク

en: Links
ja: リンク

en: Your blogroll
ja: あなたのブログロール

en: Link Category
ja: カテゴリーリンク

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Link rating
ja: リンクの評価

en: Link ID
ja: リンクID

en: Show Link Image
ja: 画像リンク表示

en: Show Link Name
ja: リンク名表示

en: Show Link Description
ja: リンク説明表示

en: Show Link Rating
ja: リンクの評価表示

en: Number of links to show
ja: リンク数を表示する

en: A list or dropdown of categories
ja: カテゴリの一覧またはドロップダウン

en: Display as dropdown
ja: ドロップダウンとして表示

en: Show post counts
ja: 投稿カウントの表示

en: Show hierarchy
ja: 階層表示

en: Archives
ja: アーカイブ

en: A monthly archive of your sites posts
ja: あなたのサイトの投稿の月別アーカイブ

en: Entries from any RSS or Atom feed
ja: すべてのRSSやAtomフィードからエントリ

en: RSS feed URL
ja: RSSフィードURL

en: Enter the RSS feed URL.
ja: RSSフィードのURLを入力してください

en: Items
ja: アイテム

en: 10 - Default
ja: 10 - 下書き

en: How many items would you like to display?
ja: いくつのアイテムを表示したい？

en: Display item content?
ja: 項目の内容を表示します？

en: Display item author if available?
ja: 項目で著者が利用可能な場合表示？

en: Display item date?
ja: 項目日付表示？

en: Empty Space
ja: 空きスペース

en: Blank space with custom height
ja: カスタムの高さと空白

en: Height
ja: 高さ

en: Enter empty space height.
ja: 空のスペースの高さを入力します

en: Custom Heading
ja: 見出しカスタム

en: Text with Google fonts
ja: Googleのフォントを使用したテキスト

en: This is custom heading element with Google Fonts
ja: Googleフォントでこのカスタム見出しの要素

en: If you are using non-latin characters be sure to activate them under Settings/Visual Composer/General Settings.
ja: あなたは非ラテン文字を使用している場合は設定/ Visual Composer/一般設定でそれらをアクティブにしてください。

en: Select element tag.
ja: 要素タグ選択

en: Select text alignment.
ja: テキストの配置を選択

en: Enter font size.
ja: フォントサイズを入力

en: Enter line height.
ja: 行の高さを入力

en: Select color for your element.
ja: あなたの要素の色を選択

en: Select font family.
ja: フォントファミリを選択

en: Select font styling.
ja: フォントスタイルを選択

en: Custom query
ja: カスタムクエリ

en: List of IDs
ja: IDの一覧

en: Data source
ja: データソース

en: Select content type for your grid.
ja: あなたのグリッドのコンテンツタイプを選択

en: Include only
ja: インクルードのみ

en: Add posts, pages, etc. by title.
ja: タイトルの投稿追加, ページ, 等

en: Build custom query according to <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>.
ja: <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>に応じてカスタムクエリを構築

en: Narrow data source
ja: 狭いデータソース

en: Enter categories, tags or custom taxonomies.
ja: カテゴリ、タグまたはカスタム分類法を入力します

en: Total items
ja: すべての項目

en: Set max limit for items in grid or enter -1 to display all (limited to 1000).
ja: グリッド内のアイテムの最大制限値を設定するかすべてを表示するには-1を入力する（限界は1000）

en: Display Style
ja: 表示スタイル

en: Show all
ja: すべて表示

en: Load more button
ja: もっと見るボタン

en: Lazy loading
ja: 遅延ロード

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Select display style for grid.
ja: グリッド表示スタイルを選択

en: Items per page
ja: ページごとのアイテム

en: Number of items to show per page.
ja: アイテムの数はページごとに表示する。

en: Append filter to grid.
ja: グリッドにフィルタを追加します

en: Grid elements per row
ja: 行ごとのグリッド要素

en: Select number of single grid elements per row.
ja: 行ごとに単一のグリッド要素の数を選択

en: Gap
ja: 間隔

en: Select gap between grid elements.
ja: グリッド要素の間のギャップを選択

en: Order by post ID
ja: 投稿IDの並び順

en: Last modified date
ja: 最終更新日

en: Post/page parent ID
ja: 投稿/ページ親ID

en: Number of comments
ja: コメントの数

en: Menu order/Page Order
ja: メニュー順序/ページの順序

en: Meta value
ja: メタ値

en: Meta value number
ja: メタ値数

en: Random order
ja: 順不同

en: Select order type. If "Meta value" or "Meta value Number" is chosen then meta key is required.
ja: タイプ順序選択。もし "Meta value" か "Meta value Number" はその後選択された場合のメタキーが必要です。

en: Data settings
ja: 日付設定

en: Sorting
ja: 選別

en: Select sorting order.
ja: ソート順を選択

en: Meta key
ja: メタキー

en: Input meta key for grid ordering.
ja: グリッド順序の入力メタキー

en: Offset
ja: オフセット

en: Number of grid elements to displace or pass over.
ja: グリッド要素の数は変位または上を通過

en: Exclude posts, pages, etc. by title.
ja: タイトルでの記事を除外, ページ, 等

en: Filter by
ja: フィルタ

en: Filter
ja: フィルタ

en: Select filter source.
ja: 選択したフィルタのソース

en: Enter categories, tags won't be shown in the filters list
ja: カテゴリ、タグまたはカスタム分類法を入力します

en: Less Rounded
ja: 少しの角丸

en: Border
ja: 境界線

en: Rounded Border
ja: 角丸境界線

en: Less Rounded Border
ja: 少しの角丸境界線

en: Filled
ja: 塗りつぶし

en: Rounded Filled
ja: 塗りつぶし角丸

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Select filter display style.
ja: フィルタの表示スタイル選択

en: Alignment
ja: 整列

en: Select filter alignment.
ja: フィルタ整列を選択

en: Select filter color.
ja: フィルタの色を選択

en: Filter size
ja: フィルタサイズ

en: Select filter size.
ja: フィルタサイズ選択

en: Select button style.
ja: ボタンスタイルの選択

en: Button color
ja: ボタンの色

en: Select button color.
ja: ボタンの色の選択

en: Arrows design
ja: 矢印のデザイン

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple Circle Border
ja: シンプルなサークル境界線

en: Simple Circle
ja: シンプルなサークル

en: Simple Square
ja: シンプルな正方形

en: Simple Square Rounded
ja: シンプルな正方形角丸

en: Simple Rounded
ja: シンプルな角丸

en: Rounded Circle Border
ja: 角丸サークル境界線

en: Rounded Circle
ja: 角丸サークル

en: Rounded Square
ja: 角丸正方形

en: Simple Arrow
ja: シンプルな矢印

en: Simple Rounded Arrow
ja: シンプルな角丸矢印

en: Select design for arrows.
ja: 矢印のためのデザインを選択

en: Arrows position
ja: 矢印の位置

en: Inside Wrapper
ja: 内側のラッパー

en: Outside Wrapper
ja: 外側のラッパー

en: Arrows will be displayed inside or outside grid.
ja: 矢印は内部またはグリッド外に表示されます

en: Arrows color
ja: 矢印の色

en: Select color for arrows.
ja: 矢印の色を選択します

en: Pagination style
ja: ページ区切りスタイル

en: Square Dots
ja: 正方形ドット

en: Radio Dots
ja: ラジオドット

en: Point Dots
ja: 点ドット

en: Fill Square Dots
ja: 正方形ドットを塗りつぶし

en: Rounded Fill Square Dots
ja: 正方形ドットを塗りつぶし角丸

en: Pagination Default
ja: 既定のページネーション

en: Outline Default Dark
ja: 既定は暗いアウトライン

en: Outline Default Light
ja: 既定は明るいアウトライン

en: Pagination Rounded
ja: 角丸ページネーション

en: Outline Rounded Dark
ja: 角丸暗いアウトライン

en: Outline Rounded Light
ja: 角丸明るいアウトライン

en: Pagination Square
ja: 正方形ページネーション

en: Outline Square Dark
ja: 正方形暗いアウトライン

en: Outline Square Light
ja: 正方形明るいアウトライン

en: Pagination Rounded Square
ja: 角丸正方形ページネーション

en: Outline Rounded Square Dark
ja: 角丸正方形暗いアウトライン

en: Outline Rounded Square Light
ja: 角丸正方形明るいアウトライン

en: Stripes Dark
ja: 暗いストライプ

en: Stripes Light
ja: 明るいストライプ

en: Select pagination style.
ja: ページ区切りスタイルの選択

en: Pagination color
ja: ページネーションの色

en: Select pagination color.
ja: ページネーションの色を選択

en: Loop pages?
ja: ループページ？

en: Allow items to be repeated in infinite loop (carousel).
ja: 許可項目は無限ループで繰り返される（カルーセル）

en: Autoplay delay
ja: 自動再生遅延

en: Enter value in seconds. Set -1 to disable autoplay.
ja: 秒単位で値を入力します。-1で設定すると自動再生を無効にする。

en: Animation In
ja: アニメーションする

en: Select "animation in" for page transition.
ja: "animation in"ページ遷移のために選択

en: Animation Out
ja: アニメーションアウト

en: Select "animation out" for page transition.
ja: "animation out" ページ遷移のために選択

en: Grid element template
ja: グリッド要素テンプレート

en: %sCreate new%s template or %smodify selected%s. Predefined templates will be cloned.
ja: %s新しく作成するか%s  テンプレートを %s変更%s して選択します。定義済みのテンプレートは複製されます。

en: Item design
ja: 項目のデザイン

en: Post Grid
ja: 投稿グリッド

en: Posts, pages or custom posts in grid
ja: 投稿, ページかカスタム投稿はグリッド

en: Media Grid
ja: メディアグリッド

en: Grid with media from library
ja: ライブラリからメディアとグリッド

en: Post Masonry Grid
ja: メーソンリグリッドを投稿

en: Posts, pages or custom posts in masonry grid
ja: 投稿, ページかカスタム投稿はメーソンリグリッド

en: Masonry Media Grid
ja: メーソンリメディアグリッド

en: Masonry grid with media from library
ja: ライブラリからメディアとのメーソンリグリッド

en: Icon from icon library
ja: アイコンライブラリからアイコン

en: Custom Icon Color
ja: カスタムアイコンの色

en: Select custom icon color.
ja: カスタムアイコンの色を選択

en: Background Style
ja: 背景スタイル

en: Circle
ja: サークル

en: Outline Circle
ja: サークルアウトライン

en: Outline Square
ja: 正方形アウトライン

en: Outline Rounded
ja: 角丸アウトライン

en: Background style for icon.
ja: アイコンの背景スタイル

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Color.
ja: 背景色

en: Icon size.
ja: アイコンサイズ

en: Icon alignment
ja: アイコンの配置

en: Select icon alignment.
ja: アイコンの配置の選択

en: Add link to icon.
ja: アイコンのリンクを追加

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Call to Action Page
ja: ページの呼び出しアクション

en: Feature List
ja: 機能一覧

en: Description Page
ja: 説明ページ

en: Service List
ja: サービス一覧

en: Product Page
ja: 製品ページ

en: FAQ section
ja: FAQセクション

en: About section
ja: セクションについて

en: About with features
ja: 機能を持つについて

en: Three image description
ja: 三つの画像の説明

en: News list
ja: ニュース一覧

en: Product description
ja: 製品説明

en: Description with accordion
ja: アコーディオンと説明

en: Two column list
ja: 2つの列リスト

en: About with tour section
ja: ツアーセクションについて

en: Rounded image description
ja: 角丸画像の説明

en: Description with success message
ja: 成功メッセージと説明

en: Images with tab description
ja: タブ説明と画像

en: Square on background
ja: 背景上の正方形

en: Product description with tabs
ja: タブ付きの製品説明

en: Description with headings
ja: 見出しと説明

en: Video with description
ja: 説明とビデオ

en: Description with buttons
ja: ボタン付きの説明

en: Map and Contacts
ja: 地図と問い合わせ

en: Help section
ja: ヘルプセクション

en: Screen description
ja: 画面説明

en: Description with round images
ja: 丸い画像を説明

en: FAQ in three columns
ja: 3列のFAQ

en: Centre description
ja: センターの説明

en: Description with gallery
ja: ギャラリーと説明

en: Centre description with image
ja: 画像とセンターの説明

en: Description with thumbnails
ja: サムネイルと説明

en: About with left gallery
ja: 左のギャラリーについて

en: Five image layout
ja: 5つの画像レイアウト

en: Accordion news list
ja: アコーディオンニュース一覧

en: Product with social icons
ja: ソーシャルアイコンを持つ製品

en: Complex news layout
ja: 複雑なニュースのレイアウト

en: Product list with CTA
ja: CTAと製品一覧

en: Intro with features
ja: 機能を備えたイントロ

en: Image gallery with description
ja: 説明と画像ギャラリー

en: Team members
ja: チームメンバー

en: Large image with thumbnails
ja: サムネイルを持つ大きな画像

en: Complex news layout II
ja: 複雑なニュースのレイアウトII

en: Service description layout
ja: サービスの説明レイアウト

en: Finish
ja: 完了

en: Next
ja: 次

en: Prev
ja: 前

en: Start Here!
ja: ここでスタート！

en: Start easy - use predefined template as a starting point and modify it.
ja: 簡単スタート - 出発点としてあらかじめ定義されたテンプレートを使用し、それを修正する。

en: Use Animations
ja: 使用アニメーション

en: Select animation preset for grid element. "Hover" state will be added next to the "Normal" state tab.
ja: グリッド要素を選択アニメーションプリセット。 "Hover"の状態は"Normal" の状態タブの隣に追加されます。

en: Style Design Options
ja: デザインオプションスタイル

en: Edit "Normal" state to set "Featured image" as a background, control zone sizing proportions and other design options (Height mode: Select "Original" to scale image without cropping).
ja: 編集は "Normal" の状態が背景, コントロールゾーンのサイジング割合およびその他のデザインオプションとして "Featured image" を設定する（高さモード：トリミングなしで画像を拡大縮小する "Original" を選択）

en: Extend Element
ja: 要素を拡張

en: Additional content zone can be added to grid element edges (Note: This zone can not be animated).
ja: 追加コンテンツのゾーンは、グリッド要素の端に追加することができる（注：このゾーンはアニメーション化することはできません）

en: Watch Video Tutorial
ja: チュートリアル動画を見る

en: Have a look how easy it is to work with grid element builder.
ja: それがグリッド要素ビルダーで作業することがいかに簡単であるかを見てください。

en: No Gravity forms found.
ja: 重力フォームが見つかりませんでした。

en: Select a form to display.
ja: 表示するフォームを選択します

en: Gravity Form
ja: 重力フォーム

en: Place Gravity form
ja: 重力フォームを配置

en: Form
ja: フォーム

en: Select a form to add it to your post or page.
ja: あなたの投稿やページに追加しフォームを選択します。

en: Display Form Title
ja: フォームタイトルを表示

en: Yes
ja: はい

en: Would you like to display the forms title?
ja: あなたはフォームのタイトルを表示しますか？

en: Display Form Description
ja: フォームの説明を表示

en: Would you like to display the forms description?
ja: あなたはフォームの説明を表示しますか？

en: Enable AJAX?
ja: AJAXを有効にしますか？

en: Enable AJAX submission?
ja: AJAXの送信を有効にしますか？

en: Tab Index
ja: タブインデックス

en: (Optional) Specify the starting tab index for the fields of this form. Leave blank if you're not sure what this is.
ja: (省略可能) このフォームのフィールドの開始タブインデックスを指定します。あなたはこれが何であるかわからない場合は空白のままにしてくさだい。

en: Add/remove picture
ja: 画像を追加/削除

en: Finish Adding Images
ja: 画像追加の完了

en: Add Image
ja: 画像追加

en: Add Images
ja: 画像追加

en: Settings
ja: 設定

en: Visual Composer
ja: ビジュアルコンポザー

en: BACKEND EDITOR
ja: 管理画面エディタ

en: FRONTEND EDITOR
ja: フロントエディタ

en: CLASSIC MODE
ja: クラッシックモード

en: Please enter template name
ja: テンプレート名を入力してください

en: Confirm deleting "{template_name}" template, press Cancel to leave. This action cannot be undone.
ja: "{template_name}" テンプレートの削除の確認,  削除しない場合はキャンセルキーを押す。辞める場合はそのままに。このアクションは元に戻すことはできません。

en: Press OK to delete section, Cancel to leave
ja: セクションを削除するにはOKキーを押す。キャンセルの場合はそのままにする。

en: Drag and drop me in the column
ja: カラム内でドラッグ＆ドロップする

en: Press OK to delete "{tab_name}" tab, Cancel to leave
ja: タブはOKを押して削除する "{tab_name}" 、 そのままにするにはキャンセルを押す。

en: Slide
ja: スライド

en: Please enter new tab title
ja: 新しいタブのタイトルを入力してください

en: Press OK to delete "{tab_name}" section, Cancel to leave
ja: セクションはOKを押して削除する "{tab_name}"。そのままにするにはキャンセルを押す。

en: Please enter new section title
ja: 新しいセクションのタイトルを入力してください

en: Error. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: If you close this window all shortcode settings will be lost. Close this window?
ja: このウィンドウを閉じると、すべてのショートコードの設定が失われます。このウィンドウを閉じますか？

en: Select element type
ja: 要素タイプを選択

en: Media gallery
ja: メディアギャラリー

en: Element settings
ja: 要素設定

en: Add tab
ja: タブ追加

en: Are you sure you want to convert to new version?
ja: 新しいバージョンに変換してもよろしいですか？

en: Loading...
ja: 読み込み中･･･

en: Set Image
ja: 画像セット

en: Are you sure that you want to remove all your data?
ja: すべてのデータを削除しますか？

en: Loop settings
ja: ループ設定

en: Enter custom layout for your row:
ja: 行のためにカスタムレイアウトを入力します：

en: Wrong row layout format! Example: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.
ja: 間違った行レイアウト形式！例: 1/2 + 1/2 か span6 + span6.

en: Row background color
ja: 行の背景色

en: Row background image
ja: 行の背景画像

en: Column background color
ja: カラムの背景色

en: Column background image
ja: カラムの背景画像

en: Guides ON
ja: ガイドON

en: Guides OFF
ja: ガイドOFF

en: New template successfully saved!
ja: 新しいテンプレートが保存されました！

en: Template added to the page.
ja: テンプレートがページに追加

en: Template successfully removed.
ja: テンプレートが正常に削除

en: Nothing to save. Template is empty.
ja: 何も保存しない。テンプレートは空です。

en: Page settings updated!
ja: ページ設定を更新！

en: Update all
ja: すべての更新

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: あなたがこのページから移動した場合あなたが行った変更は失われます。

en: %s saved!
ja: %s 保存!

en: %s deleted!
ja: %s 削除!

en: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Edit now?</a>
ja: %s 複製。 <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">今すぐ編集？</a>

en: Loading Google Font failed
ja: Googleフォントのロードが失敗した

en: Loading Font...
ja: フォントを読み込んでいます...

en: Unable to load Google Fonts
ja: Googleフォントをロードできません

en: Visual Composer Settings
ja: ビジュアルコンポザー設定

en: Wrong name for shortcode:%s. Name required
ja: ショートコードの間違った名前：%s 名前必須

en: Wrong base for shortcode:%s. Base required
ja: ショートコードの間違った基本：%s 基本必須

en: Wrong attribute for '%s' shortcode. Attribute 'param_name' required
ja: '%s' はショートコードの間違った属性。属性 'param_name' は必須

en: Wrong setting_name for shortcode:%s. Base can't be modified.
ja: ショートコードの間違った setting_name:%s 基本を変更することはできません。

en: General
ja: 一般

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s with Visual Composer
ja: ビジュアルコンポザーの %s で編集

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: Edit with Visual Composer
ja: ビジュアルコンポーザーで編集

en: Toggle editor's guides
ja: トグルエディタガイド

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Tablet landscape mode
ja: タブレット横長モード

en: Tablet portrait mode
ja: タブレット縦長モード

en: Smartphone landscape mode
ja: スマートフォン横長モード

en: Smartphone portrait mode
ja: スマートフォン縦長モード

en: Responsive preview
ja: レスポンシブプレビュー

en: Cancel all changes and return to WP dashboard
ja: すべての変更をキャンセルしWPのダッシュボードに戻る

en: Backend editor
ja: バックエンドエディタ

en: Save draft
ja: 下書き保存

en: Save as Pending
ja: 保留中として保存

en: Publish
ja: 公開する

en: Submit for Review
ja: レビュー用に送信

en: Update
ja: 更新

en: Exit Visual Composer edit mode
ja: ビジュアルコンポザーの編集モードを終了

en: Page settings
ja: ページ設定

en: Add new element
ja: 新しい要素を追加

en: Templates
ja: テンプレート

en: Frontend
ja: フロントエンド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Other
ja: その他

en: Delete template
ja: テンプレートの削除

en: Save current page as a Template
ja: テンプレートとして現在のページを保存

en: Load Template
ja: テンプレート読み込み

en: No custom templates yet.
ja: まだテンプレートのカスタムはない

en: No title
ja: タイトルなし

en: My Templates
ja: マイテンプレート

en: Append previously saved template to the current layout
ja: 現在のレイアウトに、以前に保存したテンプレートを追加

en: Default Templates
ja: 既定のテンプレート

en: Append default template to the current layout
ja: 現在のレイアウトに既定のテンプレートを追加

en: My shortcodes
ja: マイショートコード

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
ja: このショートコードを削除してもよろしいていますか？

en: Are you sure you want to delete the shortcode's param?
ja: あなたはショートコードのパラメータを削除してもよろしいていますか？

en: Shortcode name is required.
ja: ショートコード名は必須です

en: Please enter valid shortcode tag.
ja: 有効なショートコードタグを入力してください

en: Please enter all required fields for params.
ja: パラメータのために必要なすべてのフィールドを入力してください。

en: New shortcode mapped from string!
ja: 文字列から登録された新しいショートコード！

en: Shortcode updated!
ja: ショートコード更新！

en: Content param can not be added manually, please use checkbox.
ja: コンテンツパラメータを手動でチェックボックスを使用して追加することはできません。

en: Param %s already exists. Param names must be unique.
ja: パラメータ %s はすでに存在しています。 パラメータ名は一意である必要があります。

en: Please use only letters, numbers and underscore for param name
ja: 文字、数字とアンダースコアを使用してパラメータ名にしてください

en: Please enter valid shortcode to parse!
ja: 解析するために有効なショートコードを入力してください！

en: Use Visual Composer Shortcode Mapper in order to add your custom or 3rd party vendors shortcodes to the list of Visual Composer elements menu. In order to map shortcode you need it to be already installed on your WordPress site.
ja: お使いのカスタムまたはサードパーティは、Visual Composerの要素メニューの一覧にショートコードのベンダーに追加するために、Visual Composerのショートコードマッパーを使用してください。ショートコードを登録するためには、それをWordPressのサイトにインストールする必要があります。

en: Map shortcode
ja: ショートコード登録

en: Please enter shortcode string
ja: ショートコードの文字列を入力してください

en: Please enter valid shortcode
ja: 有効なショートコードを入力してください。

en: Parse shortcode
ja: ショートコードの解析

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Please enter valid shortcode like [my_shortcode first_param="first_param_value"]My shortcode content[/my_shortcode]
ja: [my_shortcode first_param="first_param_value"]マイショートコードコンテンツ[/my_shortcode] のような有効なショートコードを入力してください

en: General information
ja: 一般情報

en: Tag:
ja: タグ:

en: Description:
ja: 概要：

en: Category:
ja: カテゴリ：

en: Comma separated categories names
ja: カテゴリ名はカンマ区切り

en: Include content param into shortcode
ja: ショートコードへのコンテンツパラメータをインクルード

en: Shortcode parameters
ja: ショートコードパラメータ

en: Save changes
ja: 変更保存

en: Delete
ja: 削除

en: Param name
ja: パラメータ名

en: Required value
ja: 必須値

en: Please use only letters, numbers and underscore.
ja: 文字、数字やアンダースコアを使用してください。

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading for field in shortcode edit form.
ja: ショートコードの編集フォームのフィールドの見出し

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Select field type
ja: フィールドタイプ選択

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Textarea HTML
ja: テキストエリアHTML

en: Field type for shortcode edit form.
ja: ショートコードの編集フォームのフィールドタイプ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Default value or list of values for dropdown type(separate by comma).
ja: デフォルト値またはドロップダウン型の値の一覧（カンマ区切り）

en: Explain param.
ja: パラメータを説明する

en: Hola! Please <a href="%s">activate your copy</a> of Visual Composer to receive automatic updates.
ja: ようこそ！ 自動更新を受け取るためにVisual Composerの<a href="%s">コピーをアクティブ</a> にする。

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Design Options
ja: デザインオプション

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Product License
ja: 製品ライセンス

en: Main accent color
ja: メインアクセントの色

en: Hover color
ja: ホバー色

en: Call to action background color
ja: 背景色の呼び出しのアクション

en: Google maps background color
ja: Google Map背景色

en: Post slider caption background color
ja: 投稿スライダーキャプションの背景色

en: Progress bar background color
ja: プログレスバーの背景色

en: Separator border color
ja: 境界線の色の区切り

en: Tabs navigation background color
ja: タブナビゲーションの背景色

en: Active tab background color
ja: アクティブなタブの背景色

en: Content types
ja: コンテンツの種類

en: User groups access rules
ja: ユーザグループのアクセスルール

en: Disable responsive content elements
ja: レスポンシブコンテンツ要素を無効にする

en: Google fonts subsets
ja: Googleフォントのサブセット

en: Use custom design options
ja: カスタムデザインオプションを使用

en: Elements bottom margin
ja: 要素の下マージン

en: Grid gutter width
ja: グリッド側溝の幅

en: Mobile screen width
ja: モバイル画面の幅

en: Paste your CSS code
ja: CSSのコードを貼り付け

en: Envato Username
ja: Envatoユーザー名

en: Secret API Key
ja: シークレットAPIキー

en: Visual Composer License Key
ja: ビジュアルコンポーザーライセンスキー

en: Are you sure you want to reset to defaults?
ja: デフォルトにリセットしてもよろしいていますか？

en: Something went wrong! Please try again later.
ja: 何かが間違っていた！後ほどお試ください。

en: License successfully activated. Thank you!
ja: ライセンスが正常に有効化。ありがとう！

en: Your license key is deactivated.
ja: あなたのライセンスキーは無効になります

en: Envato username and license key are required.
ja: Envatoのユーザー名とライセンスキーが必要です

en: Invalid liense key. Please check information in your envato profile.
ja: 無効なライセンスキー。あなたのenvatoプロフィール内の情報をご確認ください。

en: Wrong data. Please check your information or ask support for help.
ja: 間違ったデータ。あなたの情報を確認するか、ヘルプのサポートを依頼してください。

en: License successfully activated. Thank you! (401)
ja: ライセンスが正常にアクティブ。ありがとう！（401）

en: Your license key is already activated on another website ({site}), you should deactivate it first or <a href="%s" target="_blank">obtain new license key</a>.
ja: あなたのライセンスキーが既に別のウェブサイト ({site}) で有効になっている。あなたは最初にそれを非アクティブにするか、<a href="%s" target="_blank">新しいライセンスキー</a>のを取得する必要があります。

en: Activate license
ja: ライセンスをアクティブ化

en: Deactivate license
ja: ライセンスを非アクティブ化

en: Show Visual Composer & default editor
ja: ビジュアルコンポーザー & デフォルトのエディタを表示

en: Show only Visual Composer
ja: ビジュアルコンポーザーのみを表示

en: Don't allow to use Visual Composer
ja: ビジュアルコンポーザーの使用を許可しないでください

en: Visual Composer access
ja: ビジュアルコンポーザーアクセス

en: Enabled shortcodes
ja: ショートコード有効化

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select none
ja: 選択なし

en: Select for which content types Visual Composer should be available during post creation/editing.
ja: そのためにコンテンツタイプのビジュアルコンポーザーは、投稿の作成/編集時に使用できる必要がありを選択します。

en: If you want to add some custom CSS code to the plugin and don't want to modify any files, then it's a good place to enter your code at this field.
ja: あなたはプラグインにいくつかのカスタムCSSコードを追加したいと任意のファイルを変更したくないなら、それはこの分野であなたのコードを入力するには良い場所です。

en: Check this checkbox to prevent content elements from "stacking" one on top other (on small media screens, eg. mobile).
ja: トップ上の1つの他に "stacking" からコンテンツ要素を防止するために、このチェックボックスをオンにします

en: Select subsets for google fonts.
ja: Googleフォントを選択したサブセット。

en: Empty value
ja: 空の値

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable the use of custom design options for your site. When checked, custom css file will be used.
ja: あなたのサイトのためのカスタムデザインオプションの使用を有効にします。チェックすると、カスタムCSSファイルが使用されます。

en: To change default vertical spacing between content elements, enter new value here. Example: 20px
ja: コンテンツ要素間のデフォルトの垂直間隔を変更するには、ここに新しい値を入力します。例：20px

en: To change default horizontal spacing between columns, enter new value in pixels here.
ja: 列の間のデフォルト水平方向の間隔を変更するには、ここにピクセル単位で新しい値を入力します。

en: By default content elements "stack" one on top other when screen size is smaller then 768px. Here you can change that value if needed.
ja: デフォルトでは、コンテンツ要素は、 "stack" の画面サイズは768px次に小さい。必要に応じてここではその値を変更することができます。

en: Your Envato username.
ja: あなたのEnvatoのユーザ名

en: Please enter your CodeCanyon Visual Composer license key, you can find your key by following the instructions on <a href="%s" target="_blank">this page</a>. License key looks similar to this: bjg759fk-kvta-6584-94h6-75jg8vblatftq.
ja: あなたのCodeCanyon Visual Composerのライセンスキーを入力してください。あなたは<a href="%s" target="_blank">このページ</a>の指示に従って、あなたの鍵を見つけることができます。ライセンスキーは次のようになります。bjg759fk-kvta-6584-94h6-75jg8vblatftq。

en: You can find API key by visiting your Envato Account page, then clicking the My Settings tab. At the bottom of the page you'll find your account's API key. <a href='%s' target='_blank'>Need help?</a>
ja: あなたは私の設定タブをクリックし、次に、あなたのEnvatoアカウントページにアクセスして、APIキーを見つけることができます。ページの下部に、あなたのアカウントのAPIキーを見つけることができます。 <aのhref='%s'のtarget='_blank'>お困りですか</a>

en: Here you can tweak default Visual Composer content elements visual appearance. By default Visual Composer is using neutral light-grey theme. Changing "Main accent color" will affect all content elements if no specific "content block" related color is set.
ja: ここではVisual Composerのコンテンツ要素を視覚的な外観をデフォルト微調整することができます。既定のVisual Composerでニュートラルライトグレーのテーマを使用しています。具体的な "content block" に関連する色が設定されていない場合は、"Main accent color" を変更するとすべてのコンテンツ要素に影響します。

en: Please activate your license in Product License tab!
ja: 製品ライセンスのタブでライセンスを有効にしてください！

en: A valid license key qualifies you for support and enables automatic updates. <strong>A license key may only be used for one Visual Composer installation on one WordPress site at a time.</strong> If you previosly activated your license key on another site, then you should deactivate it first or <a href="%s" target="_blank">obtain new license key</a>.
ja: 有効なライセンスキーがサポートのためにあなたを修飾し、自動更新を可能にします。 <strong>ライセンスキーは一度に1つのWordPressサイトで1つだけ Visual Composerのインストールのために使用することができる。</strong>あなたは以前に別のサイト上でライセンスキーをアクティブにしている場合、あなたが先にそれを非アクティブにするか、<a href="%s" target="_blank">新しいライセンスキー</a>を得る。

en: Invalid Margin value.
ja: 無効なマージン値

en: Invalid Gutter value.
ja: 無効な溝値

en: Invalid "Responsive max" value.
ja: "Responsive max" の無効な値

en: Visual Composer: Your css class names settings are deprecated. <a href="%s">Click here to resolve</a>.
ja: ビジュアルコンポーザー：あなたのCSSクラス名の設定が推奨されません。 解決するには、<a href="%s">ここをクリック</a>してください

en: <strong>Deprecated:</strong> To override class names that are applied to Visual Composer content elements you should use WordPress add_filter('vc_shortcodes_css_class') function. <a class='vc_show_example'>See Example</a>.
ja: <strong>非推奨</strong>：あなたはWordPressのADD_FILTER（ 'vc_shortcodes_css_class'）関数を使用する必要がありますVisual Composerのコンテンツ要素に適用されるクラス名を上書きするには <a class='vc_show_example'>例を参照してください</a>

en: You have used element class names settings to replace row and column css classes.
ja: あなたは行と列のCSSクラスを置き換える要素クラス名の設定を使用している。

en: Below is code snippet which you should add to your functions.php file in your theme, to replace row and column classes with custom classes saved by you earlier.
ja: 以下は、以前のあなたによって保存されたカスタムクラスの行と列のクラスを置き換えるために、あなたのテーマであなたのfunctions.phpファイルに追加する必要があるコードスニペットです。

en: Remove all saved
ja: 保存されたすべてを削除

en: Save Changes
ja: 変更保存

en: Restore to defaults
ja: デフォルトに復元

en: Something went wrong: js_composer_front_custom.css could not be created.
ja: 何かが間違っていた：js_composer_front_custom.cssが作成できませんでした。

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Connection error.
ja: js_composer_front_custom.cssを作成できませんでした。接続エラー。

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Cannot write custom css to "%s".
ja: js_composer_front_custom.cssを作成できませんでした。"%s"のためのカスタムCSSを書き込むことができません。

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Problem with access.
ja: js_composer_front_custom.cssを作成できませんでした。アクセス通報。

en: Something went wrong: custom.css could not be created.
ja: 何かが間違っていた：のcustom.cssは作成できませんでした。

en: custom.css could not be created. Connection error.
ja: custom.cssはを作成できませんでした。接続エラー。

en: custom.css could not be created. Cannot write custom css to "
ja: custom.cssはを作成できませんでした。カスタムCSS書き込むことができません "

en: custom.css could not be created. Problem with access.
ja: custom.cssはを作成できませんでした。アクセス通報。

en: This is required to enable file writing for js_composer
ja: これは、js_composerのために書いたファイルを有効にするために必要です

en: Hello World
ja: ようこそ！

en: Foo attribute
ja: Fooの属性

en: I'm foo attribute
ja: 私は、fooの属性だ

en: Enter foo value.
ja: fooの値を入力します。

en: Drop down example
ja: 例のドロップダウン

en: One, two or three?
ja: 1つ、2つまたは3つ？

en: Load more
ja: もっと読み込む

en: Template file is missing for `%s` shortcode. Make sure you have `%s` file in your theme folder.
ja: テンプレートファイルは、 `%s` のショートコードのために欠落しています。あなたのテーマフォルダ内の `%s` ファイルがあることを確認してください。

en: Edit %s
ja: %s 編集

en: Clone %s
ja: %s 複製

en: Delete %s
ja: %s 削除

en: Append to this %s
ja: %s に追加

en: Prepend to this %s
ja: %s の前に追加

en: Move this %s
ja: %s を移動

en: Edit this %s
ja: %sを編集

en: Clone this %s
ja: %s を複製

en: Delete this %s
ja: %s を削除

en: Append to this column
ja: このカラムに追加

en: Prepend to this column
ja: このカラムの前に追加

en: Edit this column
ja: このカラムの編集

en: Delete this column
ja: このカラムを削除

en: View stream on flickr
ja: flickrのストリーム表示

en: Add images
ja: 画像追加

en: Single block
ja: シングルブロック

en: No animation
ja: アニメーションなし

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Scale in
ja: スケールイン

en: Scale in with rotation
ja: 回転とスケール

en: Blur out
ja: ぼかし

en: Blur scale out
ja: スケールアウトぼかし

en: Slide in from left
ja: 左からスライド

en: Slide in from right
ja: 右からスライド

en: Slide bottom
ja: 下からスライド

en: Slide top
ja: 上からスライド

en: Vertical flip in with fade
ja: フェードと垂直フリップ

en: Horizontal flip in with fade
ja: フェードと水平フリップ

en: Go top
ja: 上へ

en: Go bottom
ja: 下へ

en:  Add to this grid item
ja: このグリッド項目に追加

en: Edit this grid item
ja: このグリッド項目を編集

en: Delete this grid item
ja: このグリッド項目を削除

en: VC: Custom Teaser
ja: VC: カスタムティザー

en: Permalink to %s
ja: %s への固定リンク

en: Custom layout
ja: カスタムレイアウト

en: Drag row to reorder
ja: 行をドラッグして順序を変更する

en: Add column
ja: カラム追加

en: Delete this row
ja: この行を削除

en: Edit this row
ja: この行を編集

en: Clone this row
ja: この行を複製

en: Toggle row
ja: トルグ行

en: Add image
ja: 画像追加

en: View all posts filed under %s
ja: %s の下に提出しすべての記事を見る

en: Feed for all posts filed under %s
ja: %s の下に提出すべての投稿のフィード

en: Downloading package from envato market...
ja: envato市場からパッケージをダウンロードしています

en: Error! Can't connect to filesystem
ja: エラー！ファイルシステムに接続できません

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
ja: ライセンスアクティベーションが必要な場合の自動アップデータを取得する。<a href="

en: Error! Envato API error
ja: エラー！Envato APIエラー

en: Error on unzipping package
ja: 解凍パッケージのエラー

en: Download new version from CodeCanyon.
ja: CodeCanyonから新しいバージョンをダウンロードしてください。

en: Update Visual Composer now.
ja: Visual Composerを更新します

en: Field name
ja: 項目名

en: Select field from group.
ja: グループから項目選択

en: Advanced Custom Field
ja: 高度なカスタムフィールド

en: Field group
ja: 項目グループ

en: Select field group.
ja: 項目グループ選択

en: Show label
ja: ラベル表示

en: Enter label to display before key value.
ja: キー値の前に表示するラベルを入力します。

en: Align
ja: 整列

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: center
ja: 中央

en: justify
ja: ジャストフィット

en: Select alignment.
ja: 整列選択

en: No contact forms found
ja: いいえコンタクトフォームが見つかりませんでした

en: Place Contact Form7
ja: Contact Form7を配置

en: Form title
ja: フォームタイトル

en: What text use as form title. Leave blank if no title is needed.
ja: フォームのタイトルとしてどのようなテキストを使用する。タイトルが必要ない場合は空白のままにします。

en: Select contact form
ja: コンタクトフォームを選択

en: Choose previously created contact form from the drop down list.
ja: ドロップダウンリストから以前に作成したコンタクトフォームを選択します。

en: No sliders found
ja: スライダーが見つかりませんでした

en: Place LayerSlider
ja: Layer Sliderを配置

en: Select your LayerSlider.
ja: LayerSliderを選択

en: Place Ninja Form
ja: Ninja Formsを配置

en: Select ninja form
ja: Ninja Formsを選択

en: Choose previously created ninja form from the drop down list.
ja: ドロップダウン一覧から以前に作成した忍者のフォームを選択してください。

en: Place Revolution slider
ja: Revolution Sliderを配置

en: Select your Revolution Slider.
ja: Revolution Sliderを選択

en: Cart
ja: カート

en: Displays the cart contents
ja: カートの内容を表示します

en: Checkout
ja: カートを確認

en: Displays the checkout
ja: カート内容を表示

en: Order Tracking Form
ja: 申し込みトラッキングフォーム

en: Lets a user see the status of an order
ja: 利用者は申し込みの状況を見ることができます

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Shows the "my account" section
ja: "my account"セクションを表示

en: Order count
ja: 申し込み数

en: You can specify the number or order to show, it's set by default to 15 (use -1 to display all orders.)
ja: あなたが数字または表示する順序を指定でき、それは15をデフォルトで設定（-1を使用するとすべての申し込みを表示）

en: Recent products
ja: 最近の製品

en: Lists recent products
ja: 最近の製品の一覧を表示

en: Per page
ja: ページ毎

en: The "per_page" shortcode determines how many products to show on the page
ja: "per_page" のショートコードはページにいくつもの製品を表示する方法を決定する

en: Columns
ja: カラム

en: The columns attribute controls how many columns wide the products should be before wrapping.
ja: カラムは製品はラッピング前にどうあるべきか多くの列が広い制御します。

en: Select how to sort retrieved products. More at %s.
ja: 検索された製品をソートする方法を選択します。%s の詳細。

en: Featured products
ja: おすすめ商品

en: Display products set as "featured"
ja: ディスプレイ製品は "featured" に設定

en: Product
ja: 製品

en: Show a single product by ID or SKU
ja: IDまたはSKUによって単一の製品を表示

en: Select identificator
ja: 識別子を選択

en: Input product ID or product SKU or product title to see suggestions
ja: 製品IDを入力または製品SKUまたは製品タイトルを提案する

en: Products
ja: 製品

en: Show multiple products by ID or SKU.
ja: IDまたはSKUによって複数の製品を表示します

en: Select how to sort retrieved products. More at %s. Default by Title
ja: 検索された製品をソートする方法を選択します。%s の詳細。既定のタイトル

en: Designates the ascending or descending order. More at %s. Default by ASC
ja: 昇順または降順を指定します。 %s の詳細。ASCがデフォルト

en: Enter List of Products
ja: 製品のリストを入力してください

en: Add to cart
ja: カートに追加

en: Show multiple products by ID or SKU
ja: IDまたはSKUによって複数の製品を表示

en: Wrapper inline style
ja: ラッパー行内スタイル指定

en: Add to cart URL
ja: カートURLに追加

en: Show URL on the add to cart button
ja: 買い物かごに入れるボタンに表示するURL

en: Product page
ja: 製品ページ

en: Show single product by ID or SKU
ja: IDまたはSKUによって単一の製品を表示

en: Product category
ja: 製品カテゴリ

en: Show multiple products in a category
ja: カテゴリに複数の製品を表示

en: How much items per page to show
ja: ページあたりどのくらいのアイテムを表示する

en: How much columns grid
ja: どのくらいの列グリッド

en: Category
ja: カテゴリ

en: Product category list
ja: 商品カテゴリ一覧

en: Product categories
ja: 製品カテゴリ

en: Display product categories loop
ja: 製品カテゴリループの表示

en: Number
ja: 数

en: The `number` field is used to display the number of products.
ja: `number` フィールドは、製品の数を表示するために使用される。

en: Hide empty
ja: 空は隠す

en: List of product categories
ja: 製品カテゴリ一覧

en: Sale products
ja: セール品

en: List all products on sale
ja: 販売上のすべての製品を一覧表示

en: Best Selling Products
ja: ベストセラー製品

en: List best selling products on sale
ja: 発売中のベストセラー製品を一覧表示

en: Top Rated Products
ja: 高評価製品

en: Product Attribute
ja: 製品属性

en: List products with an attribute shortcode
ja: 属性ショートコードと製品一覧

en: Attribute
ja: 属性

en: List of product taxonomy attribute
ja: 製品分類属性の一覧

en: Taxonomy values
ja: 分類値

en: Related Products
ja: 関連製品

en: List related products
ja: 関連製品一覧

en: Please note: the "per_page" shortcode argument will determine how many products are shown on a page. This will not add pagination to the shortcode.
ja: ご注意："per_page" ショートコード引数がページに表示されるいくつかの製品を決定します。これはショートコードを改ページを追加しません。

en: Id
ja: ID

en: Sku
ja: SKU

en: Name
ja: 名前

en: Slug
ja: スラッグ

en: Price
ja: 価格

en: Regular Price
ja: 定価

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Price html
ja: 価格HTML

en: Reviews count
ja: レビュー数

en: Short description
ja: 簡単な説明

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Rating count
ja: 評価数

en: Weight
ja: 重量

en: Is on sale
ja: 発売中

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Order number
ja: 申し込み番号

en: Currency
ja: 通貨

en: Total
ja: 合計

en: Status
ja: 状態

en: Payment method
ja: 支払方法

en: Billing address city
ja: お支払いの都市

en: Billing address country
ja: お支払いの国

en: Shipping address city
ja: 配送先住所の市

en: Shipping address country
ja: 配送先住所の国

en: Customer Note
ja: 顧客メモ

en: Customer API
ja: 顧客API

en: WooCommerce field
ja: WooCommerce 項目

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Order
ja: 注文

en: Select Woo Commerce post type.
ja: WooCommerce投稿タイプを選択

en: Product field name
ja: 製品項目名

en: Select field from product.
ja: 製品から項目選択

en: Product custom key
ja: 製品のカスタムキー

en: Enter custom key.
ja: カスタムキーを入力します

en: Order fields
ja: 注文項目

en: Select field from order.
ja: 注文からフィールドを選択

en: Order custom key
ja: 受注カスタムキー

en: Added
ja: 追加された

en: Wrong vc_map object. Base attribute is required
ja: 間違ったvc_map object. 基本属性は必須です

en: Attention Seekers
ja: お申し込み注意

en: bounce
ja: バウンス

en: flash
ja: ひらめき

en: pulse
ja: 脈動

en: rubberBand
ja: 輪ゴム

en: shake
ja: シェイク

en: swing
ja: スウィング

en: wobble
ja: ぐらつく

en: Bouncing Entrances
ja: バウンス閲覧開始

en: bounceIn
ja: バウンスイン

en: bounceInDown
ja: バウンスインダウン

en: bounceInLeft
ja: バウンスイン左

en: bounceInRight
ja: バウンスイン右

en: bounceInUp
ja: バウンスインアップ

en: Bouncing Exits
ja: バウンス終了

en: bounceOut
ja: バウンスアウト

en: bounceOutDown
ja: バウンスアウトダウン

en: bounceOutLeft
ja: バウンスアウト左

en: bounceOutRight
ja: バウンスアウト右

en: bounceOutUp
ja: バウンスアウトアップ

en: Fading Entrances
ja: フェード閲覧開始

en: fadeIn
ja: フェードイン

en: fadeInDown
ja: フェードインダウン

en: fadeInDownBig
ja: フェードインダウン大

en: fadeInLeft
ja: フェードイン左

en: fadeInLeftBig
ja: フェードイン左大

en: fadeInRight
ja: フェードイン右

en: fadeInRightBig
ja: フェードイン右大

en: fadeInUp
ja: フェードイン上

en: fadeInUpBig
ja: フェードイン上大

en: Fading Exits
ja: フェードイン終了

en: fadeOut
ja: フェードアウト

en: fadeOutDown
ja: フェードアウト下

en: fadeOutDownBig
ja: フェードアウト下大

en: fadeOutLeft
ja: フェードアウト左

en: fadeOutLeftBig
ja: フェードアウト左大

en: fadeOutRight
ja: フェードアウト右

en: fadeOutRightBig
ja: フェードアウト右大

en: fadeOutUp
ja: フェードアウト上

en: fadeOutUpBig
ja: フェードアウト上大

en: Flippers
ja: フリッパー

en: flip
ja: フリップ

en: flipInX
ja: フリップインX

en: flipInY
ja: フリップインY

en: flipOutX
ja: フリップアウトX

en: flipOutY
ja: フリップアウトY

en: Lightspeed
ja: ライトスピード

en: lightSpeedIn
ja: ライトスピードイン

en: lightSpeedOut
ja: ライトスピードアウト

en: Rotating Entrances
ja: 回転閲覧開始

en: rotateIn
ja: ローテートイン

en: rotateInDownLeft
ja: ローテートイン下左

en: rotateInDownRight
ja: ローテートイン下右

en: rotateInUpLeft
ja: ローテートイン上左

en: rotateInUpRight
ja: ローテートイン上右

en: Rotating Exits
ja: ローテート終了

en: rotateOut
ja: ローテートアウト

en: rotateOutDownLeft
ja: ローテートアウト下左

en: rotateOutDownRight
ja: ローテートアウト下右

en: rotateOutUpLeft
ja: ローテートアウト上左

en: rotateOutUpRight
ja: ローテートアウト上右

en: Specials
ja: スペシャル

en: hinge
ja: ヒンジ

en: rollIn
ja: ロールイン

en: rollOut
ja: ロールアウト

en: Zoom Entrances
ja: ズーム閲覧開始

en: zoomIn
ja: ズームイン

en: zoomInDown
ja: ズームイン下

en: zoomInLeft
ja: ズームイン左

en: zoomInRight
ja: ズームイン右

en: zoomInUp
ja: ズームイン上

en: Zoom Exits
ja: ズーム終了

en: zoomOut
ja: ズームアウト

en: zoomOutDown
ja: ズームアウト下

en: zoomOutLeft
ja: ズームアウト左

en: zoomOutRight
ja: ズームアウト右

en: zoomOutUp
ja: ズームアウト上

en: Slide Entrances
ja: スライド閲覧開始

en: slideInDown
ja: スライドイン下

en: slideInLeft
ja: スライドイン左

en: slideInRight
ja: スライドイン右

en: slideInUp
ja: スライドイン上

en: Slide Exits
ja: スライド終了

en: slideOutDown
ja: スライドアウト下

en: slideOutLeft
ja: スライドアウト左

en: slideOutRight
ja: スライドアウト右

en: slideOutUp
ja: スライドアウト上

en: Animate it
ja: アニメーション開始

en: Default value from width attribute
ja: 横幅属性のデフォルト値

en: Inherit from smaller
ja: より少なく継承する

en: No offset
ja: オフセットなし

en: Background
ja: 背景

en: Box controls
ja: ボックスコントロール

en: Simplify controls
ja: コントロールを簡素化

en: Theme defaults
ja: デフォルトのテーマ

en: Cover
ja: カバー

en: Contain
ja: コンテイン

en: No Repeat
ja: リピートなし

en: Repeat
ja: リピート

en: Element tag
ja: 要素タグ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Text color
ja: テキストカラー

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: italic
ja: 斜形

en: bold
ja: 強調

en: From all categories
ja: すべてのカテゴリから

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Adjust
ja: 調整する

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Area Chart
ja: 面グラフ

en: Arrows
ja: 矢印

en: Arrows Horizontal
ja: 水平矢印

en: Arrows Vertical
ja: 垂直矢印

en: Ban
ja: 禁止

en: Bar Chart
ja: 棒グラフ

en: Barcode
ja: バーコード

en: Bars
ja: バー

en: Beer
ja: ビール

en: Bell
ja: ベル

en: Bell Outlined
ja: ベル輪郭

en: Bell Slash
ja: ベルスラッシュ

en: Bell Slash Outlined
ja: ベルスラッシュ概説

en: Bicycle
ja: 自転車

en: Binoculars
ja: 双眼鏡

en: Birthday Cake
ja: バースデーケーキ

en: Lightning Bolt
ja: 稲妻

en: Bomb
ja: 爆弾

en: Book
ja: 本

en: Bookmark Outlined
ja: ブックマーク輪郭

en: Briefcase
ja: ブリーフケース

en: Bug
ja: バック

en: Building
ja: 建物

en: Building Outlined
ja: ビル輪郭

en: bullhorn
ja: 拡声器

en: Bullseye
ja: ブルズアイ

en: Bus
ja: バス

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calendar-o
ja: カレンダー-O

en: Camera-retro
ja: レトロカレンダー

en: Car
ja: 車

en: Caret Square Outlined Down
ja: キャレットスクエア輪郭下

en: Caret Square Outlined Left
ja: キャレットスクエア輪郭左

en: Caret Square Outlined Right
ja: キャレットスクエア輪郭右

en: Caret Square Outlined Up
ja: キャレットスクエア輪郭上

en: Closed Captions
ja: クローズドキャプション

en: Certificate
ja: 証明書

en: Check
ja: チェック

en: Check Circle
ja: チェックサークル

en: Check Circle Outlined
ja: チェックサークル輪郭

en: Check Square
ja: チェックスクエア

en: Check Square Outlined
ja: チェックスクエア輪郭

en: Child
ja: チャイルド

en: Circle Outlined
ja: チャイルド輪郭

en: Circle Outlined Notched
ja: チャイルド輪郭切り欠き

en: Circle Outlined Thin
ja: サークル輪郭薄型

en: Clock Outlined
ja: 時計輪郭

en: Cloud
ja: 雲

en: Cloud Download
ja: 雲ダウンロード

en: Cloud Upload
ja: 雲アップロード

en: Code
ja: コード

en: Code-fork
ja: 音叉コード

en: Coffee
ja: コーヒー

en: Cog
ja: 歯

en: Cogs
ja: 歯車

en: Comment
ja: コメント

en: Comment-o
ja: コメント-o

en: Comments
ja: コメント

en: Comments-o
ja: コメント-o

en: Compass
ja: コンパス

en: Copyright
ja: コピーライト

en: credit-card
ja: クレジットカード

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Crosshairs
ja: 十字線

en: Cube
ja: 単立方体

en: Cubes
ja: 複数立方体

en: Cutlery
ja: 刃物

en: Database
ja: データベース

en: Dot Circle O
ja: ドットサークル O

en: Download
ja: ダウンロード

en: Ellipsis Horizontal
ja: 水平省略記号

en: Ellipsis Vertical
ja: 垂直省略記号

en: Envelope
ja: 封筒

en: Envelope Outlined
ja: 封筒輪郭

en: Envelope Square
ja: 正方形封筒

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Exchange
ja: 交換

en: Exclamation
ja: 感嘆符

en: Exclamation Circle
ja: サークル感嘆符

en: Exclamation Triangle
ja: トライアングル感嘆符

en: External Link
ja: 外部リンク

en: External Link Square
ja: 正方形外部リンク

en: Eye
ja: 目

en: Eye Slash
ja: 目スラッシュ

en: Eyedropper
ja: スポイトツール

en: Female
ja: 女性

en: Fighter-jet
ja: 戦闘機噴射

en: Archive File Outlined
ja: アーカイブファイル輪郭

en: Audio File Outlined
ja: オーディオファイル輪郭

en: Code File Outlined
ja: コードファイル輪郭

en: Excel File Outlined
ja: Excelファイル輪郭

en: Image File Outlined
ja: 画像ファイル輪郭

en: PDF File Outlined
ja: PDFファイル輪郭

en: Powerpoint File Outlined
ja: PowerPointファイル輪郭

en: Video File Outlined
ja: ビデオファイル輪郭

en: Word File Outlined
ja: Wordファイル輪郭

en: Film
ja: フィルム

en: Fire-extinguisher
ja: 消火器

en: Flag
ja: フラグ

en: Flag-checkered
ja: チェッカーフラグ

en: Flag Outlined
ja: フラグ輪郭

en: Flask
ja: フラスコ

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder Outlined
ja: フォルダ輪郭

en: Folder Open
ja: フォルダオープン

en: Folder Open Outlined
ja: フォルダオープン輪郭

en: Frown Outlined
ja: 眉間輪郭

en: Futbol Outlined
ja: フットボール輪郭

en: Gamepad
ja: ゲームパッド

en: Gavel
ja: 小槌

en: Gift
ja: ギフト

en: Glass
ja: グラス

en: Globe
ja: グローブ

en: Graduation Cap
ja: 卒業帽子

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Heart Outlined
ja: ハート輪郭

en: History
ja: 歴史

en: Home
ja: ホーム

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Info Circle
ja: 情報サークル

en: Key
ja: 鍵

en: Keyboard Outlined
ja: キーボード輪郭

en: Language
ja: 言語

en: Laptop
ja: ノートパソコン

en: Leaf
ja: 葉

en: Lemon Outlined
ja: レモン輪郭

en: Level Down
ja: レベルダウン

en: Level Up
ja: レベルアップ

en: Life Ring
ja: 指輪

en: Lightbulb Outlined
ja: 電球輪郭

en: Line Chart
ja: 折れ線グラフ

en: Location-arrow
ja: 場所矢印

en: Lock
ja: ロック

en: Magic
ja: 魔法

en: Magnet
ja: マグネット

en: Male
ja: 男性

en: Map-marker
ja: 地図マーカー

en: Meh Outlined
ja: まあ表情

en: Microphone
ja: マイク

en: Microphone Slash
ja: マイクスラッシュ

en: Minus
ja: マイナス

en: Minus Circle
ja: マイナスサークル

en: Minus Square
ja: 正方形マイナス

en: Minus Square Outlined
ja: 正方形マイナス輪郭

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話

en: Money
ja: お金

en: Moon Outlined
ja: 月輪郭

en: Music
ja: 音楽

en: Newspaper Outlined
ja: 新聞輪郭

en: Paint Brush
ja: ペイントブラシ

en: Paper Plane
ja: 紙飛行機

en: Paper Plane Outlined
ja: 紙飛行機郭

en: Paw
ja: 足

en: Pencil
ja: 鉛筆

en: Pencil Square
ja: 正方形鉛筆

en: Pencil Square Outlined
ja: 正方形鉛筆輪郭

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Square
ja: 正方形電話

en: Picture Outlined
ja: 絵輪郭

en: Plane
ja: 飛行機

en: Plug
ja: プラグ

en: Plus
ja: プラス

en: Plus Circle
ja: サークルプラス

en: Plus Square
ja: 正方形プラス

en: Plus Square Outlined
ja: 正方形プラス輪郭

en: Power Off
ja: パワーオフ

en: Print
ja: 印刷

en: Puzzle Piece
ja: パズルピース

en: QRcode
ja: QRコード

en: Question
ja: 疑問

en: Question Circle
ja: サークル疑問

en: Quote-left
ja: 引用左

en: Quote-right
ja: 引用右

en: Recycle
ja: リサイクル

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Reply
ja: 返信

en: Reply-all
ja: すべて返信

en: Retweet
ja: リツイート

en: Road
ja: 道路

en: Rocket
ja: ロケット

en: RSS Square
ja: 正方形RSS

en: Search Minus
ja: 検索マイナス

en: Search Plus
ja: 検索プラス

en: Share
ja: シェア

en: Share Alt
ja: シェアAlt

en: Share Alt Square
ja: 正方形シェアAlt

en: Share Square
ja: 正方形シェア

en: Share Square Outlined
ja: 正方形シェア輪郭

en: shield
ja: 盾

en: shopping-cart
ja: ショッピングカート

en: Sign In
ja: ログイン

en: Sign Out
ja: ログアウト

en: signal
ja: 信号

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Sliders
ja: スライダー

en: Smile Outlined
ja: スマイル輪郭

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sort Alpha Ascending
ja: アルファ昇順並べ替え

en: Sort Alpha Descending
ja: アルファ降順並べ替え

en: Sort Amount Ascending
ja: 金額昇順並べ替え

en: Sort Amount Descending
ja: 金額降順並べ替え

en: Sort Ascending
ja: 昇順並べ替え

en: Sort Descending
ja: 降順並べ替え

en: Sort Numeric Ascending
ja: 数値昇順並べ替え

en: Sort Numeric Descending
ja: 数値降順並び替え

en: Space Shuttle
ja: スペースシャトル

en: Spinner
ja: スピナー

en: spoon
ja: スプーン

en: Square Outlined
ja: 正方形輪郭

en: Star
ja: 星

en: star-half
ja: 星半分

en: Star Half Outlined
ja: 星半分輪郭

en: Star Outlined
ja: 星輪郭

en: Suitcase
ja: スーツケース

en: Sun Outlined
ja: 太陽輪郭

en: tablet
ja: タブレット

en: Tachometer
ja: 回転計

en: tag
ja: タグ

en: tags
ja: タグ

en: Tasks
ja: タスク

en: Taxi
ja: タクシー

en: Thumb Tack
ja: 画鋲

en: thumbs-down
ja: 親指ダウン

en: Thumbs Down Outlined
ja: 親指ダウン輪郭

en: Thumbs Up Outlined
ja: 親指UP輪郭

en: thumbs-up
ja: 親指UP

en: Times
ja: ×

en: Times Circle
ja: サークル×

en: Times Circle Outlined
ja: サークル×輪郭

en: tint
ja: 涙

en: Toggle Off
ja: トルグオフ

en: Toggle On
ja: トルグオン

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash Outlined
ja: ゴミ箱輪郭

en: Tree
ja: 木

en: trophy
ja: トロフィー

en: TTY
ja: 電話タイプ

en: Umbrella
ja: 傘

en: University
ja: 大学

en: unlock
ja: アンロック

en: Unlock Alt
ja: アンロックALT

en: Upload
ja: アップロード

en: Users
ja: 複数ユーザー

en: Video Camera
ja: ビデオカメラ

en: volume-down
ja: 音量ダウン

en: volume-off
ja: 消音

en: volume-up
ja: 音量アップ

en: Wheelchair
ja: 車椅子

en: Wrench
ja: レンチ

en: File
ja: ファイル

en: File Outlined
ja: ファイル輪郭

en: File Text
ja: テキストファイル

en: File Text Outlined
ja: テキストファイル輪郭

en: refresh
ja: 更新

en: American Express Credit Card
ja: アメリカンエキスプレスのクレジットカード

en: Discover Credit Card
ja: Discoverのクレジットカード

en: MasterCard Credit Card
ja: MasterCardのクレジットカード

en: Paypal Credit Card
ja: Paypalのクレジットカード

en: Stripe Credit Card
ja: ストライプのクレジットカード

en: Visa Credit Card
ja: VISAのクレジットカード

en: Goole Wallet
ja: Googleウォレット

en: Euro (EUR)
ja: ユーロ(EUR)

en: GBP
ja: 英ポンド

en: Shekel (ILS)
ja: シェケル（ILS）

en: Indian Rupee (INR)
ja: インドルピー（INR）

en: Japanese Yen (JPY)
ja: 日本円 (JPY)

en: Korean Won (KRW)
ja: 韓国ウォン（KRW）

en: Russian Ruble (RUB)
ja: ロシアルーブル（RUB）

en: Turkish Lira (TRY)
ja: トルコリラ（TRY）

en: US Dollar
ja: ドル

en: Align Center
ja: 中央揃え

en: Align Justify
ja: 両端揃えに合わせ

en: Align Left
ja: 左揃え

en: Align Right
ja: 右揃え

en: Bold
ja: 強調

en: Chain Broken
ja: リンク切れ

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Files Outlined
ja: ファイル輪郭

en: Floppy Outlined
ja: フロッピー輪郭

en: Font
ja: フォント

en: Header
ja: 見出し

en: Indent
ja: 挿入

en: Italic
ja: 斜形

en: List
ja: 一覧

en: List alt
ja: 一覧ALT

en: List ol
ja: 数値一覧

en: List ul
ja: 黒丸一覧

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Paperclip
ja: ペーパークリップ

en: paragraph
ja: 段落

en: Scissors
ja: はさみ

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

en: Subscript
ja: 添字

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Table
ja: テーブル

en: Text-height
ja: テキストの高さ

en: Text-width
ja: テキスト幅

en: Th-large
ja: Th-大

en: Th-list
ja: Th-一覧

en: Underline
ja: 下線

en: Undo
ja: 取り消す

en: Angle Double Down
ja: 角度ダブルダウン

en: Angle Double Left
ja: 角度ダブル左

en: Angle Double Right
ja: 角度ダブル右

en: Angle Double Up
ja: 角度ダブルアップ

en: Angle Down
ja: 角度ダウン

en: Angle Left
ja: 角度左

en: Angle Right
ja: 角度右

en: Angle Up
ja: 角度アップ

en: Arrow Circle Down
ja: 矢印円下

en: Arrow Circle Left
ja: 矢印円左

en: Arrow Circle Outlined Down
ja: 矢印円輪郭下

en: Arrow Circle Outlined Left
ja: 矢印円輪郭左

en: Arrow Circle Outlined Right
ja: 矢印円輪郭右

en: Arrow Circle Outlined Up
ja: 矢印円輪郭上

en: Arrow Circle Right
ja: 矢印円上

en: Arrow Circle Up
ja: 矢印円下

en: Arrow Down
ja: 矢印下

en: Arrow Left
ja: 矢印左

en: Arrow Right
ja: 矢印右

en: Arrow Up
ja: 矢印上

en: Arrows Alt
ja: 矢印ALT

en: Caret Down
ja: 下向き

en: Caret Left
ja: 左向き

en: Caret Right
ja: 右向き

en: Caret Up
ja: 上向き

en: Chevron Circle Down
ja: 円下向き

en: Chevron Circle Left
ja: 円左向き

en: Chevron Circle Right
ja: 円右向き

en: Chevron Circle Up
ja: 円上向き

en: Chevron Down
ja: 角丸下向き

en: Chevron Left
ja: 角丸左向き

en: Chevron Right
ja: 角丸右向き

en: Chevron Up
ja: 角丸上向き

en: Hand Outlined Down
ja: 手輪郭下

en: Hand Outlined Left
ja: 手輪郭左

en: Hand Outlined Right
ja: 手輪郭右

en: Hand Outlined Up
ja: 手輪郭上

en: Long Arrow Down
ja: 長矢印下

en: Long Arrow Left
ja: 長矢印左

en: Long Arrow Right
ja: 長矢印右

en: Long Arrow Up
ja: 長矢印上

en: Backward
ja: 後方矢印

en: Compress
ja: 圧縮

en: Eject
ja: 取り出し

en: Expand
ja: 拡大

en: Fast Backward
ja: 巻戻し

en: Fast Forward
ja: 早送り

en: Forward
ja: 順送り

en: Pause
ja: 一時停止

en: Play Circle
ja: 再生

en: Play Circle Outlined
ja: 再生輪郭

en: Step Backward
ja: 後方戻り

en: Step Forward
ja: 前方送り

en: Stop
ja: 停止

en: YouTube Play
ja: YouTube 再生

en: Behance Square
ja: 正方形Behance

en: Bitbucket Square
ja: 正方形Bitbucket

en: CSS 3 Logo
ja: CSS3ロゴ

en: Delicious Logo
ja: Delicious

en: Digg Logo
ja: Digg

en: Drupal Logo
ja: Dropboxロゴ

en: Galactic Empire
ja: 銀河帝国

en: Facebook Square
ja: 正方形Facebook

en: Git Square
ja: 正方形Git

en: GitHub Square
ja: 正方形GitHub

en: Google Logo
ja: Google

en: Google Plus
ja: Google+

en: Google Plus Square
ja: 正方形Google+

en: HTML 5 Logo
ja: HTML5ロゴ

en: Joomla Logo
ja: Joomla

en: last.fm Square
ja: 正方形last.fm

en: LinkedIn Square
ja: 正方形LinkedIn

en: Pied Piper Logo
ja: Pied Piper

en: Pied Piper Alternate Logo
ja: 笛吹き男

en: Pinterest Square
ja: 正方形ピンタレスト

en: reddit Logo
ja: reddit

en: reddit Square
ja: 正方形reddit

en: Slack Logo
ja: Slack

en: Steam Square
ja: 正方形Steam

en: StumbleUpon Logo
ja: StumbleUpon

en: StumbleUpon Circle
ja: 円形StumbleUpon

en: Tencent Weibo
ja: Weibo

en: Tumblr Square
ja: 正方形Tumblr

en: Twitter Square
ja: 正方形Twitter

en: Vimeo Square
ja: 正方形Vimeo

en: Weixin (WeChat)
ja: WeChat

en: Wordpress Logo
ja: Wordpress

en: Xing Square
ja: 正方形Xing

en: Yahoo Logo
ja: Yahoo

en: YouTube Square
ja: 正方形YouTube

en: H Square
ja: 正方形 H

en: Hospital Outlined
ja: 病院輪郭

en: Medkit
ja: 救急かばん

en: Stethoscope
ja: 聴診器

en: User-md
ja: 医者

en: Dial
ja: 受話器

en: Pilcrow
ja: 段落記号

en: Hash
ja: ＃

en: Key-inv
ja: 鍵

en: Chart-pie-alt
ja: 円図形ALT

en: Chart-pie
ja: 円図形

en: Chart-bar
ja: 棒図形

en: Moon-inv
ja: 月

en: Mobile
ja: スマホ

en: Cd
ja: CD

en: Split
ja: 分割

en: Block
ja: 進入禁止

en: Resize-full
ja: リサイズ

en: Article-alt
ja: 記事-ALT

en: Article
ja: 記事

en: Pencil-alt
ja: 鉛筆-Alt

en: Attach
ja: 添付

en: Resize-full-alt
ja: リサイズALT

en: Book-open
ja: 本見開き

en: Arrow-curved
ja: 矢印曲面

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: Heart-empty
ja: 中抜きハート

en: Lock-empty
ja: 中抜きロック

en: Comment-inv
ja: 吹き出し

en: Resize-small
ja: 縮小

en: Cursor
ja: カーソル

en: Aperture
ja: シャッター

en: Play-circle2
ja: 中抜き再生

en: Resize-small-alt
ja: 縮小ALT

en: Folder-empty
ja: 空フォルダ

en: Comment-alt
ja: 吹き出しALT

en: Lock-open
ja: 解錠

en: Lock-open-empty
ja: 中抜き解錠

en: Box
ja: ボックス

en: Resize-vertical
ja: 縦リサイズ

en: Aperture-alt
ja: シャッターALT

en: Steering-wheel
ja: ステアリング

en: To-start
ja: 逆再生

en: Move
ja: ドラック移動

en: Resize-horizontal
ja: 水平リサイズ

en: Rss-alt
ja: RSS-ALT

en: Comment-alt2
ja: 円形吹き出しALT

en: Rss
ja: RSS

en: Comment-inv-alt
ja: 吹き出し塗りALT

en: Comment-inv-alt2
ja: 円形吹き出し塗りALT

en: Pin
ja: ピン

en: Picture
ja: 絵画

en: Tag
ja: タグ

en: Chat
ja: チャット

en: Popup
ja: ポップアップ

en: To-end
ja: リサイクル

en: Book-alt
ja: 塗り本

en: Brush
ja: ブラシ

en: Down
ja: 下

en: Chat-inv
ja: 塗りチャット

en: Tag-empty
ja: 中抜きタグ

en: Ok
ja: OK

en: Ok-circle
ja: 円形OK

en: Location
ja: 場所ピン

en: Brush-alt
ja: 塗りブラシ

en: Location-inv
ja: 場所ピン塗り

en: Signal
ja: 電波

en: Layers
ja: レイヤー

en: Award
ja: 受賞

en: Up
ja: アップ

en: Calendar-inv
ja: 塗りカレンダー

en: Location-alt
ja: 場所ALT

en: Download-cloud
ja: ダウンロード雲

en: Cancel-circle
ja: 円形キャンセル

en: Upload-cloud
ja: アップロード雲

en: Calendar-alt
ja: カレンダーALT

en: Down-circle
ja: 円形タウン

en: Award-empty
ja: 中抜き受賞

en: Layers-alt
ja: レイヤーALT

en: Sun
ja: 太陽

en: Left-circle
ja: 円形左

en: Mic
ja: マイク

en: Plus-circle
ja: 円形プラス

en: Trash-empty
ja: 空ゴミ箱

en: Volume-off
ja: 音量オフ

en: Right-circle
ja: 円形右

en: List-nested
ja: ネスト一覧

en: Sun-inv
ja: 塗り太陽

en: Bat-empty
ja: バッテリー

en: Up-circle
ja: 円形上

en: Volume-up
ja: 音量上昇

en: Doc
ja: ランチャーアイコン

en: Quote-left-alt
ja: ダブルクォーテーション左ALT

en: Minus-circle
ja: 円形マイナス

en: Rain
ja: 雨

en: Bat-half
ja: バッテリー半分

en: Cw
ja: CW

en: Doc-inv
ja: 塗りドキュメント

en: Quote-right-alt
ja: ダブルクォーテーション右ALT

en: Help
ja: ヘルプ

en: Doc-alt
ja: 中抜きドキュメント

en: Loop
ja: ループ

en: Bat-full
ja: フルバッテリー

en: Moon
ja: 月

en: Bat-charge
ja: バッテリー充電

en: Loop-alt
ja: ループALT

en: Lamp
ja: 電球ひらめき

en: Doc-inv-alt
ja: 塗りドキュメントALT

en: Pencil-neg
ja: 鉛筆-NEG

en: Adjust Brightness
ja: 明るさを調整

en: Adjust Contrast
ja: コントラストを調整

en: Anchor Outline
ja: アンカー外観

en: Arrow Back Outline
ja: 戻る矢印輪郭

en: Arrow Back
ja: 戻る矢印

en: Arrow Down Outline
ja: 下へ矢印輪郭

en: Arrow Down Thick
ja: 太い下矢印

en: Arrow Forward Outline
ja: 順方向矢印輪郭

en: Arrow Forward
ja: 順方向矢印

en: Arrow Left Outline
ja: 左矢印輪郭

en: Arrow Left Thick
ja: 左太い矢印

en: Arrow Loop Outline
ja: ループ矢印輪郭

en: Arrow Loop
ja: ループ矢印

en: Arrow Maximise Outline
ja: 最大矢印輪郭

en: Arrow Maximise
ja: 最大矢印

en: Arrow Minimise Outline
ja: 最小矢印輪郭

en: Arrow Minimise
ja: 最小矢印

en: Arrow Move Outline
ja: 移動矢印輪郭

en: Arrow Move
ja: 移動矢印

en: Arrow Repeat Outline
ja: リピート矢印輪郭

en: Arrow Repeat
ja: リピート矢印

en: Arrow Right Outline
ja: 右矢印輪郭

en: Arrow Right Thick
ja: 右太い矢印

en: Arrow Shuffle
ja: シャッフル矢印

en: Arrow Sorted Down
ja: 並び替え矢印下

en: Arrow Sorted Up
ja: 並び替え矢印上

en: Arrow Sync Outline
ja: 同期矢印輪郭

en: Arrow Sync
ja: 同期矢印

en: Arrow Unsorted
ja: 未整理矢印

en: Arrow Up Outline
ja: 上矢印輪郭

en: Arrow Up Thick
ja: 上太い矢印

en: Attachment Outline
ja: 添付ファイル輪郭

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Backspace Outline
ja: バックスペース輪郭

en: Backspace
ja: バックスペース

en: Battery Charge
ja: バッテリー充電

en: Battery Full
ja: バッテリーフル

en: Battery High
ja: バッテリーハイ

en: Battery Low
ja: バッテリーロー

en: Battery Mid
ja: バッテリー少

en: Beaker
ja: ビーカー

en: Business Card
ja: 名刺

en: Calendar Outline
ja: カレンダー輪郭

en: Camera Outline
ja: カメラ輪郭

en: Cancel Outline
ja: キャンセル輪郭

en: Chart Area Outline
ja: グラフエリア輪郭

en: Chart Area
ja: グラフエリア

en: Chart Bar Outline
ja: 棒チャート輪郭

en: Chart Bar
ja: 棒チャート

en: Chart Line Outline
ja: 線チャート輪郭

en: Chart Line
ja: 線チャート

en: Chart Pie Outline
ja: 円チャート輪郭

en: Chart Pie
ja: 円チャート

en: Chevron Left Outline
ja: 左戻り輪郭

en: Chevron Right Outline
ja: 右戻り輪郭

en: Cloud Storage
ja: クラウドストレージ

en: Cloud Storage Outline
ja: クラウドストレージ輪郭

en: Code Outline
ja: コード輪郭

en: Cog Outline
ja: 歯輪郭

en: Contacts
ja: コンタクト

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Css3
ja: CSS3

en: Delete Outline
ja: 削除輪郭

en: Device Desktop
ja: デスクトップデバイス

en: Device Laptop
ja: ノートパソコンデバイス

en: Device Phone
ja: 電話デバイス

en: Device Tablet
ja: タブレットデバイス

en: Directions
ja: 方向

en: Divide Outline
ja: 割算輪郭

en: Divide
ja: 割算

en: Document Add
ja: ドキュメント追加

en: Document Delete
ja: ドキュメント削除

en: Document Text
ja: ドキュメントテキスト

en: Document
ja: ドキュメント

en: Download Outline
ja: ダウンロード輪郭

en: Eject Outline
ja: 取り出し輪郭

en: Equals Outline
ja: イコール輪郭

en: Equals
ja: イコール

en: Export Outline
ja: エクスポート輪郭

en: Export
ja: エクスポート

en: Eye Outline
ja: 目輪郭

en: Feather
ja: 羽

en: Flag Outline
ja: フラグ輪郭

en: Flash Outline
ja: Flash輪郭

en: Flow Children
ja: 子フロー

en: Flow Merge
ja: ツリーフロー

en: Flow Parallel
ja: タイムラインフロー

en: Flow Switch
ja: スイッチフロー

en: Folder Add
ja: フォルダ追加

en: Folder Delete
ja: フォルダ削除

en: Globe Outline
ja: 地球儀輪郭

en: Group Outline
ja: グループ輪郭

en: Heart Full Outline
ja: フルハート輪郭

en: Heart Half Outline
ja: ハーフハート輪郭

en: Heart Outline
ja: ハート輪郭

en: Home Outline
ja: ホーム輪郭

en: Html5
ja: HTML5

en: Image Outline
ja: 画像輪郭

en: Infinity Outline
ja: 無限輪郭

en: Infinity
ja: 無限

en: Info Large Outline
ja: 大情報輪郭

en: Info Large
ja: 大情報

en: Info Outline
ja: 情報輪郭

en: Input Checked Outline
ja: 入力チェック輪郭

en: Input Checked
ja: 入力チェック

en: Key Outline
ja: 鍵輪郭

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Lightbulb
ja: 電球

en: Link Outline
ja: リンク輪郭

en: Location Arrow Outline
ja: 場所矢印輪郭

en: Location Arrow
ja: 場所矢印

en: Location Outline
ja: 場所輪郭

en: Lock Closed Outline
ja: 南京錠輪郭

en: Lock Closed
ja: 南京錠

en: Lock Open Outline
ja: オープン南京錠輪郭

en: Lock Open
ja: オープン南京錠

en: Map
ja: 地図

en: Media Eject Outline
ja: メディア取り出し輪郭

en: Media Eject
ja: メディア取り出し

en: Media Fast Forward Outline
ja: メディア早送り輪郭

en: Media Fast Forward
ja: メディア巻戻し輪郭

en: Media Pause Outline
ja: メディア一時停止輪郭

en: Media Pause
ja: メディア一時停止

en: Media Play Outline
ja: メディア再生輪郭

en: Media Play Reverse Outline
ja: メディア逆再生輪郭

en: Media Play Reverse
ja: メディア逆再生

en: Media Play
ja: メディア再生

en: Media Record Outline
ja: メディア録画輪郭

en: Media Record
ja: メディア録画

en: Media Rewind Outline
ja: メディア巻戻し輪郭

en: Media Rewind
ja: メディア巻戻し

en: Media Stop Outline
ja: メディア停止輪郭

en: Media Stop
ja: メディア停止

en: Message Typing
ja: メッセージ入力

en: Message
ja: メッセージ

en: Messages
ja: メッセージやり取り

en: Microphone Outline
ja: マイク輪郭

en: Minus Outline
ja: マイナス輪郭

en: Mortar Board
ja: 卒業帽

en: News
ja: ニュース

en: Notes Outline
ja: ノート輪郭

en: Notes
ja: ノート

en: Pen
ja: ペン

en: Phone Outline
ja: 電話輪郭

en: Pi Outline
ja: Π輪郭

en: Pi
ja: Π

en: Pin Outline
ja: ピン輪郭

en: Pipette
ja: スポイト

en: Plane Outline
ja: 飛行機輪郭

en: Plus Outline
ja: プラス輪郭

en: Point Of Interest Outline
ja: 興味のポイント輪郭

en: Point Of Interest
ja: 興味のポイント

en: Power Outline
ja: パワー輪郭

en: Power
ja: パワー

en: Printer
ja: プリンタ

en: Puzzle Outline
ja: パズル輪郭

en: Puzzle
ja: パズル

en: Radar Outline
ja: レーダー輪郭

en: Radar
ja: レーダー

en: Refresh Outline
ja: リフレッシュ輪郭

en: Rss Outline
ja: RSS輪郭

en: Scissors Outline
ja: はさみ輪郭

en: Shopping Bag
ja: ショッピングバック

en: Shopping Cart
ja: ショッピングカート

en: Social At Circular
ja: 円形ソーシャル

en: Social Dribbble Circular
ja: 円形ソーシャルDribbble

en: Social Dribbble
ja: 円形ソーシャルDribbble

en: Social Facebook Circular
ja: 円形ソーシャルFacebook

en: Social Facebook
ja: ソーシャルFacebook

en: Social Flickr Circular
ja: 円形ソーシャルFlickr

en: Social Flickr
ja: ソーシャルFlickr

en: Social Github Circular
ja: 円形ソーシャルGithub

en: Social Github
ja: ソーシャルGithub

en: Social Google Plus Circular
ja: 円形ソーシャルGoogle+

en: Social Google Plus
ja: ソーシャルGoogle+

en: Social Instagram Circular
ja: 円形ソーシャルInstagram

en: Social Instagram
ja: ソーシャルInstagram

en: Social Last Fm Circular
ja: 円形ソーシャルLast Fm

en: Social Last Fm
ja: ソーシャルLast Fm

en: Social Linkedin Circular
ja: 円形ソーシャルLinkedin

en: Social Linkedin
ja: ソーシャルLinkedin

en: Social Pinterest Circular
ja: 円形ソーシャルPinterest

en: Social Pinterest
ja: ソーシャルPinterest

en: Social Skype Outline
ja: 円形ソーシャルSkype

en: Social Skype
ja: ソーシャルSkype

en: Social Tumbler Circular
ja: 円形ソーシャルTumbler

en: Social Tumbler
ja: ソーシャルTumbler

en: Social Twitter Circular
ja: 円形ソーシャルTwitter

en: Social Twitter
ja: ソーシャルTwitter

en: Social Vimeo Circular
ja: 円形ソーシャルVimeo

en: Social Vimeo
ja: ソーシャルVimeo

en: Social Youtube Circular
ja: 円形ソーシャルYoutube

en: Social Youtube
ja: ソーシャルYoutube

en: Sort Alphabetically Outline
ja: Alphabetically輪郭並び替え

en: Sort Alphabetically
ja: Alphabetically並び替え

en: Sort Numerically Outline
ja: 数値並び替え輪郭

en: Sort Numerically
ja: 数値並び替え

en: Spanner Outline
ja: スパナ輪郭

en: Spanner
ja: スパナ

en: Spiral
ja: スパイラル

en: Star Full Outline
ja: 星フル輪郭

en: Star Half Outline
ja: 星ハーフ輪郭

en: Star Half
ja: 星ハーフ

en: Star Outline
ja: 星輪郭

en: Starburst Outline
ja: 星形輪郭

en: Starburst
ja: 星形

en: Stopwatch
ja: ストップウォッチ

en: Support
ja: サポート

en: Tabs Outline
ja: タグ輪郭

en: Tags
ja: タグ

en: Th Large Outline
ja: 大Th輪郭

en: Th Large
ja: 大Th

en: Th List Outline
ja: 一覧Th輪郭

en: Th List
ja: 一覧Th

en: Th Menu Outline
ja: Thメニュー輪郭

en: Th Menu
ja: Thメニュー

en: Th Small Outline
ja: 小Th輪郭

en: Th Small
ja: 小Th

en: Thermometer
ja: 温度計

en: Thumbs Down
ja: 拒絶

en: Thumbs Ok
ja: いいね

en: Thumbs Up
ja: いいぞ

en: Tick Outline
ja: チェックボックス輪郭

en: Time
ja: 時間

en: Times Outline
ja: ×輪郭

en: Upload Outline
ja: アップロード輪郭

en: User Add Outline
ja: ユーザー追加輪郭

en: User Add
ja: ユーザー追加

en: User Delete Outline
ja: ユーザー削除輪郭

en: User Delete
ja: ユーザー削除

en: User Outline
ja: ユーザー輪郭

en: Vendor Android
ja: Android代理店

en: Vendor Apple
ja: Apple代理店

en: Vendor Microsoft
ja: Microsoft代理店

en: Video Outline
ja: ビデオ輪郭

en: Volume Down
ja: ボリュームダウン

en: Volume Mute
ja: 消音

en: Volume Up
ja: ボリュームアップ

en: Volume
ja: ボリューム

en: Warning Outline
ja: 警告輪郭

en: Watch
ja: 時計

en: Waves Outline
ja: 波輪郭

en: Waves
ja: 波

en: Weather Cloudy
ja: 天気曇り

en: Weather Downpour
ja: 天気豪雨

en: Weather Night
ja: ナイト天気

en: Weather Partly Sunny
ja: 天気晴天

en: Weather Shower
ja: 天気小雨

en: Weather Snow
ja: 天気雪

en: Weather Stormy
ja: 天気嵐

en: Weather Sunny
ja: 天気晴れ

en: Weather Windy Cloudy
ja: 天気強風曇り

en: Weather Windy
ja: 天気強風

en: Wi Fi Outline
ja: WiFi輪郭

en: Wi Fi
ja: WiFi

en: Wine
ja: ワイン

en: World Outline
ja: 世界輪郭

en: World
ja: 世界

en: Zoom In Outline
ja: ズームイン輪郭

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out Outline
ja: ズームアウト輪郭

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Outline
ja: ズーム輪郭

en: Zoom
ja: ズーム

en: Note
ja: ノート

en: Note Beamed
ja: ♫

en: Flashlight
ja: 懐中電灯

en: Heart Empty
ja: 空のハート

en: Star Empty
ja: 空の星

en: Cancel Circled
ja: 円形キャンセル

en: Cancel Squared
ja: 正方形キャンセル

en: Plus Circled
ja: 円形プラス

en: Plus Squared
ja: 正方形プラス

en: Minus Circled
ja: 円形マイナス

en: Minus Squared
ja: 正方形マイナス

en: Help Circled
ja: 円形ヘルプ

en: Info Circled
ja: 円形情報

en: Back
ja: 戻る

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Upload Cloud
ja: アップロード雲

en: Reply All
ja: すべて返信

en: Quote
ja: 引用

en: Attention
ja: 注目

en: Vcard
ja: VCard

en: Address
ja: アドレス

en: Direction
ja: 方向

en: Cup
ja: カップ

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Doc Landscape
ja: 横書きドキュメント

en: Doc Text
ja: テキストドキュメント

en: Doc Text Inv
ja: 塗りテキストドキュメント

en: Newspaper
ja: 新聞

en: Book Open
ja: 見開き本

en: Tools
ja: ツール

en: Shareable
ja: 共有可能

en: Basket
ja: バスケット

en: Bag
ja: バッグ

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Mute
ja: 消音

en: Sound
ja: サウンド

en: Hourglass
ja: 砂時計

en: Light Down
ja: ダウンライト

en: Light Up
ja: アップライト

en: Resize Full
ja: フルサイズ

en: Resize Small
ja: 小サイズ

en: Window
ja: ウィンド

en: Arrow Combo
ja: 矢印コンボ

en: Down Circled
ja: 円形下

en: Left Circled
ja: 円形左

en: Right Circled
ja: 円形右

en: Up Circled
ja: 円形上

en: Down Open
ja: オープン下

en: Left Open
ja: オープン左

en: Right Open
ja: オープン右

en: Up Open
ja: オープン上

en: Down Open Mini
ja: 最小オープン下

en: Left Open Mini
ja: 最小オープン左

en: Right Open Mini
ja: 最小オープン右

en: Up Open Mini
ja: 最小オープン上

en: Down Open Big
ja: 大オープン下

en: Left Open Big
ja: 大オープン左

en: Right Open Big
ja: 大オープン右

en: Up Open Big
ja: 上オープン大

en: Down Dir
ja: 下三角

en: Left Dir
ja: 左三角

en: Right Dir
ja: 右三角

en: Up Dir
ja: 上三角

en: Down Bold
ja: 強調下

en: Left Bold
ja: 強調左

en: Right Bold
ja: 強調右

en: Up Bold
ja: 強調上

en: Down Thin
ja: ティン下

en: Left Thin
ja: ティン左

en: Right Thin
ja: ティン右

en: Up Thin
ja: ティン上

en: Ccw
ja: ロールバック

en: Arrows Ccw
ja: ロールバック矢印

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Switch
ja: スイッチ

en: Record
ja: 録音

en: To End
ja: リサイクル

en: To Start
ja: 再生開始

en: Progress 0
ja: プログレス 0

en: Progress 1
ja: プログレス 1

en: Progress 2
ja: プログレス 2

en: Progress 3
ja: プログレス 3

en: Palette
ja: パレット

en: List Add
ja: 一覧追加

en: Trophy
ja: トロフィー

en: Back In Time
ja: タイムマシーン

en: Monitor
ja: モニター

en: Network
ja: ネットワーク

en: Install
ja: インストール

en: Cloud Thunder
ja: 雷雲

en: Flight
ja: フライト

en: Lifebuoy
ja: 浮き輪

en: Mouse
ja: マウス

en: Dot
ja: ドット

en: Dot 2
ja: ドット2

en: Dot 3
ja: ドット3

en: Erase
ja: 消す

en: Tape
ja: テープ

en: Water
ja: 水

en: Droplet
ja: 雫

en: Air
ja: 空気

en: Floppy
ja: フロッピー

en: Megaphone
ja: メガホン

en: Drive
ja: ドライブ

en: Bucket
ja: バケツ

en: Flow Cascade
ja: フローカスケード

en: Flow Branch
ja: フローブランチ

en: Flow Tree
ja: フローツリー

en: Flow Line
ja: タイムライン

en: Gauge
ja: ダッシュボード

en: Traffic Cone
ja: トライコーン

en: Cc
ja: クリエイティブコモンズ

en: Cc By
ja: Byクリエイティブコモンズ

en: Cc Nc
ja: Ncクリエイティブコモンズ

en: Cc Nc Eu
ja: Nc Euクリエイティブコモンズ

en: Cc Nc Jp
ja: Nc Jpクリエイティブコモンズ

en: Cc Sa
ja: Saクリエイティブコモンズ

en: Cc Nd
ja: Ndクリエイティブコモンズ

en: Cc Pd
ja: Pdクリエイティブコモンズ

en: Cc Zero
ja: Zeroクリエイティブコモンズ

en: Cc Share
ja: Shareクリエイティブコモンズ

en: Cc Remix
ja: Remixクリエイティブコモンズ

en: Github Circled
ja: 円形Github

en: Flickr Circled
ja: 円形Flickr

en: Vimeo Circled
ja: 円形Vimeo

en: Twitter Circled
ja: 円形Twitter

en: Facebook Circled
ja: 円形Facebook

en: Facebook Squared
ja: 正方形Facebook

en: Gplus
ja: G+

en: Gplus Circled
ja: 円形G+

en: Pinterest Circled
ja: 円形Pinterest

en: Tumblr Circled
ja: 円形Tumblr

en: Linkedin Circled
ja: 円形Linkedin

en: Dribbble Circled
ja: 円形Dribbble

en: Stumbleupon Circled
ja: 円形Stumbleupon

en: Lastfm Circled
ja: 円形Lastfm

en: Rdio Circled
ja: 円形Rdio

en: Spotify Circled
ja: 円形Spotify

en: Qq
ja: QQ

en: Skype Circled
ja: 円形Skype

en: Sina Weibo
ja: Weibo

en: Mixi
ja: mixi

en: Google Circles
ja: 円形Google

en: Vkontakte
ja: Vk

en: Smashing
ja: 粉砕

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Db Shape
ja: Db形状

en: Logo Db
ja: ロゴDb

en: Tv
ja: TV

en: Bulb
ja: 電球

en: Diamond
ja: ダイヤモンド

en: Stack
ja: RAIDドライブ

en: Like
ja: いいね

en: Photo
ja: 写真

en: Paperplane
ja: 紙飛行機

en: Params
ja: パラメータ

en: Banknote
ja: 紙幣

en: Data
ja: 日付

en: Study
ja: 調査

en: Lab
ja: 研究室

en: Food
ja: 食料

en: T Shirt
ja: Tシャツ

en: Clip
ja: クリップ

en: Shop
ja: ショップ

en: Vallet
ja: バレリーナ

en: Vynil
ja: レコード盤

en: Truck
ja: トラック

en: Build query
ja: クエリの構築

en: Post Count
ja: 投稿数

en: Order By
ja: 並び順

en: Individual Posts/Pages
ja: 個々の投稿/ページ

en: Manage options
ja: 管理オプション

en: Close
ja: 閉じる

en: Empty title
ja: 空欄のタイトル

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Featered
ja: 注目

en: Link text
ja: テキストリンク

en: Link to big image
ja: 大きな画像へのリンク

en: Add custom image
ja: カスタム画像を追加

en: Enable custom teaser
ja: カスタムティザーを有効にする

en: Here you can customize teaser block design. It will be used instead of default settings in "Posts Grid" or "Carousel" content elements.
ja: ここでティザーブロックデザインをカスタマイズすることができます。 これは "Posts Grid" や "Carousel" コンテンツ要素で代わりにデフォルトの設定を使用されます。

en: Field type is changed from `textarea_html` to `textarea`, because it is already used by `
ja: 既にによって使用されるため、フィールドタイプは、 `textarea_html` を `textarea`, に変更される `

en: Add row
ja: 行追加

en: Drag to reorder
ja: ドラッグで順序を変更する

en: Add Grid Element
ja: グリッド要素を追加

en: Grid Elements
ja: グリッド要素

en: Grid Element
ja: グリッド要素

en: Edit Grid Element
ja: グリッド要素を編集

en: View Grid Element
ja: グリッド要素を表示

en: Search Grid Elements
ja: グリッド要素を検索

en: No grid elements found
ja: グリッド要素がみつかりません

en: No grid elements found in Trash
ja: ゴミ箱にグリッド要素がみつかりません

en: Grid Element Builder
ja: グリッド要素ビルダー

en: Builder
ja: ビルダー

en: If you add this template, all your current changes will be removed. Are you sure you want to add template?
ja: このテンプレートを追加した場合にすべての現在の変更が削除されます。テンプレートを追加してもよろしいでしょ？

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: The WordPress Excerpt is an optional summary or description of a post; in short, a post summary.
ja: WordPressの抜粋はオプションの要約または投稿の記述である。要するに投稿の要約。

en: Grid element settings
ja: グリッド要素の設定

en: /12 width
ja: /12 横幅

en: Grid Templates
ja: グリッドテンプレート

en: Add link
ja: リンク追加

en: Post link
ja: 投稿リンク

en: Large image
ja: 大型画像

en: Large image (prettyPhoto)
ja: 大型画像(prettyPhoto)

en: Select link option.
ja: リンクオプションの選択

en: Add custom link.
ja: カスタムリンクを追加

en: Use featured image on background?
ja: 背景に注目の画像を使用しますか？

en: Note: Featured image overwrites background image and color from "Design options".
ja: 注：注目のイメージは "Design options" から背景画像とカラーを上書きする。

en: Use custom fonts?
ja: カスタムフォントを使用しますか？

en: Enable Google fonts.
ja: Googleのフォントを有効にする

en: Custom fonts
ja: カスタムフォント

en: Grid item
ja: グリッド項目

en: Main grid item
ja: メイングリッド項目

en: A/B block
ja: A/B ブロック

en: Animation
ja: アニメーション

en: Zone
ja: ゾーン

en: Normal
ja: 通常

en: Height mode
ja: 高さモード

en: Original
ja: オプション

en: Sizing proportions for height and width. Select "Original" to scale image without cropping.
ja: 高さと幅のための比率をサイジング。トリミングなしで画像を拡大縮小を "Original"  を選択します。

en: Enter custom height.
ja: カスタム高さを入力します

en: Hover
ja: ホバー

en: Additional Block
ja: 追加のブロック

en: Post data
ja: 投稿日付

en: Post
ja: 投稿

en: Post data source
ja: 投稿日付ソース

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Title of current post
ja: 現在の投稿のタイトル

en: Post Excerpt
ja: 投稿抜粋

en: Excerpt or manual excerpt
ja: 抜粋または手動抜粋

en: Post Image
ja: 投稿画像

en: Featured image
ja: 注目の画像

en: Post Date
ja: 投稿日付

en: Post publish date
ja: 投稿は日付を公表

en: Elements
ja: 要素

en: Custom fields data from meta values of the post.
ja: 投稿のメタ値からカスタムフィールドのデータ

en: Field key name
ja: フィールドキー名

en: Custom field name to retrieve meta data value.
ja: カスタムフィールド名はメタデータ値を取得します

en: Label
ja: ラベル

en: Basic grid: Default
ja: 基本グリッド: デフォルト

en: Basic grid: Scale in with rotation
ja: 基本グリッド: 回転とスケール

en: Basic grid: Fade with side content
ja: 基本グリッド: サイドコンテンツとフェード

en: Basic grid: Slide bottom with icon
ja: 基本グリッド: アイコンの底部をスライドさせる

en: Basic grid: Vertical flip
ja: 基本グリッド: 垂直フリップ

en: Basic grid: No animation
ja: 基本グリッド: アニメーションなし

en: Basic grid: Go top slideout
ja: 基本グリッド: 上へスライドアウトする

en: Basic grid: Text first
ja: 基本グリッド: 第1 テキスト

en: Basic grid: Slide from left
ja: 基本グリッド: スライドを左へ

en: Basic grid: Slide from top
ja: 基本グリッド: スライドを上へ

en: Masonry grid: Default
ja: メーソンリグリッド: デフォルト

en: Masonry grid: Fade in
ja: メーソンリグリッド: フェードイン

en: Masonry grid: Icon slide out
ja: メーソンリグリッド: アイコンをスライドアウト

en: Masonry grid: Slide from left
ja: メーソンリグリッド: 左へスライド

en: Masonry grid: Go top
ja: メーソンリグリッド: 上へ

en: Masonry grid: Overlay with rotation
ja: メーソンリグリッド: 回転して上書き

en: Masonry grid: Blur out
ja: メーソンリグリッド: ぼかす

en: Masonry grid: Scale with rotation
ja: メーソンリグリッド: 回転して円形化

en: Masonry grid: Slideo out from right
ja: メーソンリグリッド: 右へスライドアウト

en: Masonry grid: With side content
ja: メーソンリグリッド: コンテンツをスライド

en: Media grid: Default
ja: メディアグリッド: デフォルト

en: Media grid: Simple overlay
ja: メディアグリッド: シンプルに上書き

en: Media grid: Fade in with icon
ja: メディアグリッド: アイコンをフェードイン

en: Media grid: Bordered scale with title
ja: メディアグリッド: タイトルを円形境界線

en: Media grid: Scale with rotation
ja: メディアグリッド: 回転して円形化

en: Media grid: Slide out caption
ja: メディアグリッド: スライドアウトしてキャプション表示

en: Media grid: Horizontal flip with fade
ja: メディアグリッド: フェードと水平フリップ

en: Media grid: Blur with content block
ja: メディアグリッド: コンテンツブロックにぼかし

en: Media grid: Slide in title
ja: メディアグリッド: タイトルをスライド

en: Media grid: Scale in with icon
ja: メディアグリッド: アイコンを円形化

en: Masonry media: Default
ja: メーソンリメディア: デフォルト

en: Masonry media: Bordered scale
ja: メーソンリメディア: 縁取りスケール

en: Masonry media: Solid blur out
ja: メーソンリメディア: 境界線ぼかし

en: Masonry media: Scale with rotation light
ja: メーソンリメディア: 明るく回転するスケール

en: Masonry media: Slide with title and caption
ja: メーソンリメディア: タイトルとキャプションをスライドさせる

en: Masonry media: Scale with content block
ja: メーソンリメディア: コンテンツブロックとスケール

en: Masonry media: Simple overlay
ja: メーソンリメディア: シンプルに上書き

en: Masonry media: Slide top
ja: メーソンリメディア: 上へスライド

en: Masonry media: Simple blur with scale
ja: メーソンリメディア: スケールを使用した単純なぼかし

en: Select URL
ja: URL選択

en: Drag to move %s
ja: ドラッグして %s を移動する

en: Prepend to %s
ja: 先頭に %s を追加

en: Append to %s
ja: %s に追加

en: Show %s controls
ja: %s のコントロールを表示

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Add new %s
ja: 新しい %s を追加

en: Welcome to Blank Page, You Have No Content Yet!
ja: 空白のページへようこそ、あなたはまだコンテンツがありません！

en:  Add Some Content or Use Predefined Layouts...
ja: 一部のコンテンツまたは使用定義済みのレイアウトを追加･･･

en: Add element
ja: 要素を追加

en: Add text block
ja: テキストブロックを追加

en: Choose Your Layout
ja: レイアウトを選択

en: More Layouts
ja: 詳細レイアウト

en: Add Element
ja: 要素を追加

en: Close panel
ja: パネルを閉じる

en: Hide panel
ja: パネルを非表示

en: Row Layout
ja: 行レイアウト

en: Row layout
ja: 行レイアウト

en: Choose row layout from predefined options.
ja: 事前に定義されたオプションから行のレイアウトを選択してください。

en: Enter custom layout for your row
ja: あなたの行のためにカスタムレイアウトを入力してください

en: Change particular row layout manually by specifying number of columns and their size value.
ja: 手動で列の数とそれらのサイズの値を指定することで、特定の行のレイアウトを変更します。

en: Edit Elements
ja: 要素編集

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Please enter page title
ja: ページのタイトルを入力してください

en: Here you can change title of the current
ja: ここで現在のタイトルを変更することができます

en: Custom CSS settings
ja: カスタムCSS設定

en: Enter custom CSS code here. Your custom CSS will be outputted only on this particular page.
ja: ここでカスタムCSSコードを入力してください。あなたのカスタムCSSだけ、この特定のページに出力されます。

en: My templates
ja: マイテンプレート

en: Default templates
ja: デフォルトのテンプレート

en: Save current layout as a template
ja: テンプレートとして現在のレイアウトを保存する

en: Template name
ja: テンプレート名

en: Save template
ja: テンプレート保存

en: Save your layout and reuse it on different sections of your website
ja: あなたのレイアウトを保存して、あなたのウェブサイトのさまざまなセクションでそれを再利用する

en: Append previosly saved template to the current layout
ja: 現在のレイアウトに以前保存したテンプレートを追加

en: Responsive design settings are currently disabled. You can enable them in Visual Composer <a href="%s">settings page</a> by unchecking "Disable responsive content elements".
ja: レスポンシブデザインの設定は現在無効になっています。あなたがこのチェックを外すことでVisual Composerの<a href="%s">設定ページ</a>で"Disable responsive content elements"からそれらを有効にすることができます

en: Device
ja: デバイス

en: Hide on device?
ja: デバイス上で非表示にするには？

en: Hide
ja: 非表示

en: Inherit:
ja: 継承：

en: Inherit from default
ja: デフォルトを継承

en: Google Fonts preview
ja: Googleのフォントプレビュー

en: Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.
ja: 気難しいウィザードは、悪の女王とジャックのために有毒な醸造を作る。

en: Loading, please wait...
ja: 読み込み中、しばらくお待ちください...

en: Crunching...
ja: クランチ...

en: Read more
ja: もっと見る

en: Empty section. Edit page to add content here.
ja: 空のセクション。 編集ページがここにコンテンツを追加

en: All
ja: すべて

en: Item
ja: アイテム

en: Nothing found.
ja: 何もみつかりません

en: Empty tab. Edit page to add content here.
ja: 空のタブ。 編集ページがここにコンテンツを追加

en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Next tab
ja: 次のタブ

en: Click to toggle
ja: クリックして切り替える

en: Tweet
ja: つぶやき

en: Follow us on twitter
ja: Twitterでフォローする

en: Link to
ja: へのリンク

en: On post
ja: 投稿に

en: Big image
ja: 大きな画像

en: Featured
ja: 注目
