Visual Composer - en to de_DE translation catalogue (829 entries)

en: Grey
de_DE: Grau

en: Blue
de_DE: Blau

en: Turquoise
de_DE: Türkis

en: Green
de_DE: Grün

en: Red
de_DE: Rot

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Regular size
de_DE: Standardgröße

en: Large
de_DE: Groß

en: Small
de_DE: Klein

en: Same window
de_DE: gleiches Fenster

en: New window
de_DE: neues Fenster

en: No
de_DE: Nein

en: Top to bottom
de_DE: Von oben nach unten

en: Bottom to top
de_DE: Von unten nach oben

en: Left to right
de_DE: Von links nach rechts

en: Right to left
de_DE: Von rechts nach links

en: Appear from center
de_DE: Aufzoomen

en: Select type of animation if you want this element to be animated when it enters into the browsers viewport. Note: Works only in modern browsers.
de_DE: Wählen Sie die Art der Animation mit der dieses Element animiert werden soll wenn es in den sichtbaren Bereich des Browserfensters gelangt.beachten Sie das dies nur in aktuellen Browsern unterstützt wird.

en: Row
de_DE: Zeile

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Place content elements inside the row
de_DE: Binden Sie Inhaltselemente in die Zeile ein

en: Font Color
de_DE: Textfarbe

en: Select font color
de_DE: Wählen Sie ein Farbe für den Text.

en: Extra class name
de_DE: CSS Klassenname (ohne Punkt oder Raute davor)

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
de_DE: Möchten Sie einzelne Inhaltselemente mit einem anderen Aussehen versehen, können Sie dieses Feld nutzen um eine extra CSS Klasse hinzuzufügen. Diese müssen Sie dann in der style.css Ihres Themes hinzufügen.

en: Design options
de_DE: Designeinstellungen

en: 1 column - 1/12
de_DE: 1 Spalte - 1/12

en: 2 columns - 1/6
de_DE: 2 Spalten - 1/6

en: 3 columns - 1/4
de_DE: 3 Spalten - 1/4

en: 4 columns - 1/3
de_DE: 4 Spalten - 1/3

en: 5 columns - 5/12
de_DE: 5 Spalten - 5/12

en: 6 columns - 1/2
de_DE: 6 Spalten - 1/2

en: 7 columns - 7/12
de_DE: 7 Spalten - 7/12

en: 8 columns - 2/3
de_DE: 8 Spalten - 2/3

en: 9 columns - 3/4
de_DE: 9 Spalten - 3/4

en: 10 columns - 5/6
de_DE: 10 Spalten - 5/6

en: 11 columns - 11/12
de_DE: 11 Spalten - 11/12

en: 12 columns - 1/1
de_DE: 12 Spalten - 1/1

en: Column
de_DE: Spalte

en: Width
de_DE: Breite

en: Width & Responsiveness
de_DE: Breite & responsives Verhalten

en: Select column width.
de_DE: Wählen Sie die Anzahl der Spalten

en: Responsiveness
de_DE: Responsives Verhalten

en: Adjust column for different screen sizes. Control width, offset and visibility settings.
de_DE: Passen Sie die Spalte für verschiedene Bildschirmgrößen an indem Sie Breite, Versatz und Sichtbarkeit bestimmen.

en: Text Block
de_DE: Textbereich

en: A block of text with WYSIWYG editor
de_DE: Ein Textbereich mit WYSIWYG Editor

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
de_DE: <p>Ich bin ein Textblock. Klicken Sie auf den Bearbeiten Button um diesen Text zu ändern. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>

en: Separator
de_DE: Trennlinie

en: Horizontal separator line
de_DE: Horizontale Trennlinie

en: Color
de_DE: Farbe

en: Custom color
de_DE: Individuelle Farbe

en: Separator color.
de_DE: Farbe der Trennlinie

en: Custom Border Color
de_DE: Individuelle Rahmenfarbe

en: Select border color for your element.
de_DE: Wählen Sie eine Rahmenfarbe für Ihr Element

en: Style
de_DE: Stil

en: Separator style.
de_DE: Stil der Trennlinie

en: Element width
de_DE: Breite des Elements

en: Separator element width in percents.
de_DE: Breite der Trennlinie in Prozent.

en: Separator with Text
de_DE: Trennlinie mit Text

en: Horizontal separator line with heading
de_DE: Horizontale Trennlinie mit Überschrift

en: Title
de_DE: Titel

en: Separator title.
de_DE: Titel der Trennlinie

en: Title position
de_DE: Titel Position

en: Align center
de_DE: Zentriert ausrichten

en: Align left
de_DE: Links ausrichten

en: Align right
de_DE: Rechts ausrichten

en: Select title location.
de_DE: Wählen Sie die Position des Titels.

en: Custom Color
de_DE: Individuelle Farbe

en: Custom separator color for your element.
de_DE: Individuelle Farbe der Trennlinie.

en: Message Box
de_DE: Nachrichtenfenster

en: Notification box
de_DE: Benachrichtigungsfenster

en: Message box type
de_DE: Nachrichtenfenster Typ

en: Informational
de_DE: Informell

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Success
de_DE: Erfolgreich

en: Error
de_DE: Fehler

en: Select message type.
de_DE: Wählen Sie einen Nachrichtentyp.

en: Alert style.
de_DE: Stil des Nachrichtenfensters

en: Message text
de_DE: Nachrichtentext

en: <p>I am message box. Click edit button to change this text.</p>
de_DE: <p>Ich bin eine Nachrichtenbox. Klicken Sie den Bearbeiten Button um diesen Text zu ändern</p>

en: Facebook Like
de_DE: Facebook Like Button

en: Social
de_DE: Social Media

en: Facebook like button
de_DE: Facebook Like Button

en: Button type
de_DE: Button Typ

en: Button count
de_DE: Button Zähler

en: Box count
de_DE: Box Zähler

en: Select button type.
de_DE: Wählen Sie einen Button Typ

en: Share on twitter button
de_DE: Auf Twitter teilen Button

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: None
de_DE: Nichts

en: Recommend on Google
de_DE: Auf Google empfehlen

en: Button size
de_DE: Button Größe

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Tall
de_DE: Klein

en: Select button size.
de_DE: Wählen Sie eine Button Größe

en: Annotation
de_DE: Anmerkung

en: Inline
de_DE: in einer Linie darstellen

en: Bubble
de_DE: Sprechblase

en: Select type of annotation
de_DE: Wählen Sie einen Anmerkungstyp

en: Pinterest
de_DE: Pinterest Button

en: Pinterest button
de_DE: Pinterest Button

en: Button layout
de_DE: Button Darstellung

en: No count
de_DE: kein Zähler

en: Select button layout.
de_DE: Wählen Sie eine Button Darstellung

en: FAQ
de_DE: Hilfebereich (FAQ)

en: Toggle element for Q&A block
de_DE: Aufklappbares Element für einen Frage und Antwort (Q&A) Block

en: Toggle title
de_DE: Aufklappelement Titel

en: Toggle block title.
de_DE: Titel ein/ausblenden

en: Toggle content
de_DE: Aufklappelement Inhalt

en: <p>Toggle content goes here, click edit button to change this text.</p>
de_DE: <p>Inhaltstext für das Aufklappelement kommt hier rein. Klicken Sie auf Bearbeiten um diesen Text zu ändern.</p>

en: Toggle block content.
de_DE: Aufklappelement Inhalt

en: Default state
de_DE: Standardeinstellung

en: Closed
de_DE: geschlossen

en: Open
de_DE: geöffnet

en: Select "Open" if you want toggle to be open by default.
de_DE: Wählen Sie "geöffnet" um dieses Element standardmäßig im offenen Status anzuzeigen.

en: Single Image
de_DE: Einzelbild

en: Simple image with CSS animation
de_DE: Einfaches Bild mit CSS Animation

en: Widget title
de_DE: Widget Titel

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
de_DE: Dieser Text wird als Widget Titel genutzt. Feld leer lassen um nichts anzuzeigen.

en: Image
de_DE: Bild

en: Select image from media library.
de_DE: Bild aus Medienbibliothek auswählen

en: Image size
de_DE: Bildgröße

en: Enter image size. Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
de_DE: Geben Sie eine Bildgröße ein. Beispiel: thumbnail, medium, large, full oder andere Größen die im Theme definiert sind. Alternativ können Sie die Bildgröße in Pixel angeben: 200x100 (Höhe x Breite). Feld leer lassen für den Standardwert (thumbnail).

en: Image alignment
de_DE: Bildausrichtung

en: Select image alignment.
de_DE: Buttonausrichtung auswählen.

en: Image style
de_DE: Bildstil

en: Border color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Border color.
de_DE: Rahmenfarbe.

en: Link to large image?
de_DE: Link zum Vollbild?

en: If selected, image will be linked to the larger image.
de_DE: Wenn ausgewählt, wird das Miniaturbild mit dem Vollbild verknüpft.

en: Yes, please
de_DE: Ja, bitte

en: Image link
de_DE: Bild Link

en: Enter URL if you want this image to have a link.
de_DE: Tragen Sie eine URL ein wenn Sie dieses Bild verlinken möchten.

en: Link Target
de_DE: Linkziel

en: Image Gallery
de_DE: Bildergalerie

en: Responsive image gallery
de_DE: Responsive Bildergalerie

en: Gallery type
de_DE: Galerietyp

en: Flex slider fade
de_DE: Flexslider einblenden

en: Flex slider slide
de_DE: Flexslider links/rechts bewegen

en: Nivo slider
de_DE: Nivoslider

en: Image grid
de_DE: Kachellayout

en: Select gallery type.
de_DE: Wählen Sie einen Galerietyp.

en: Auto rotate slides
de_DE: Slides automatisch rotieren

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Auto rotate slides each X seconds.
de_DE: Slides automatisch jede X-te Sekunde rotieren.

en: Images
de_DE: Bilder

en: Select images from media library.
de_DE: Wählen Sie Bilder aus der Medienbibliothek

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
de_DE: Geben Sie eine Bildgröße ein. Beispiel: thumbnail, medium, large, full oder andere Größen die im Theme definiert sind. Alternativ können Sie die Bildgröße in Pixel angeben: 200x100 (Höhe x Breite). Feld leer lassen für den Standardwert (thumbnail).

en: On click
de_DE: Beim anklicken

en: Open prettyPhoto
de_DE: mit Popup öffnen (Lightbox)

en: Do nothing
de_DE: Nichts tun

en: Open custom link
de_DE: individuellen Link öffnen

en: Define action for onclick event if needed.
de_DE: Legen Sie eine Aktion für das Klick-Ereignis fest falls nötig.

en: Custom links
de_DE: individuelle Links

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter) .
de_DE: Geben Sie hier die Links für jeden Slide ein. Trenne Sie die Links mit Enter/Zeilenumbruch

en: Custom link target
de_DE: individuelles Linkziel

en: Select where to open  custom links.
de_DE: Wählen in welchem Fenster der Link geöffnet werden soll

en: Image Carousel
de_DE: Karussell

en: Animated carousel with images
de_DE: Animiertes Karussell mit Bildern

en: What to do when slide is clicked?
de_DE: Was soll passieren wenn der Slide angeklickt wird?

en: Slider mode
de_DE: Slidermodus

en: Slides will be positioned horizontally (for horizontal swipes) or vertically (for vertical swipes)
de_DE: Slides können horizontal (für horizontale Animation) oder vertikal(für vertikale Animation) positioniert werden

en: Slider speed
de_DE: Slider Geschwindigkeit

en: Duration of animation between slides (in ms)
de_DE: Dauer der Animation (in Millisekunden)

en: Slides per view
de_DE: Anzahl der sichtbaren Slides

en: Set numbers of slides you want to display at the same time on slider's container for carousel mode. Supports also "auto" value, in this case it will fit slides depending on container's width. "auto" mode isn't compatible with loop mode.
de_DE: Legen Sie die Anzahl der Slides fest die im Karussellmodus gleichzeitig sichtbare sein soll. Diese Option unterstützt auch den Wert "auto", welcher bestimmt das so viele Slides auf einmal angezeigt werden wie in den sichtbaren Bereich passen. Bitte beachten Sie das die "auto" Option nicht mit der Schleifenwiedergabe kompatibel ist.

en: Slider autoplay
de_DE: Slider automatisch abspielen

en: Enables autoplay mode.
de_DE: Aktiviert den Modus zum automatischen Abspielen des Sliders

en: Hide pagination control
de_DE: Seitenauswahl verstecken

en: If YES pagination control will be removed.
de_DE: Die Seitenauswahl wird versteckt wenn sie  "Ja" auswählen.

en: Hide prev/next buttons
de_DE: Vor/Zurück-Buttons verstecken

en: If "YES" prev/next control will be removed.
de_DE: Die Vor/Zurück-Buttons werden versteckt wenn sie "Ja" auswählen.

en: Partial view
de_DE: Partielle Ansicht

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side.
de_DE: Ein Teil des nächsten Slides ist sichtbar wenn sie "Ja" auswählen.

en: Slider loop
de_DE: Schleifenwiedergabe

en: Enables loop mode.
de_DE: Aktiviert die Schleifenwiedergabe.

en: Tabbed content
de_DE: Inhalte mit horizontalen Reitern

en: Auto rotate tabs
de_DE: Tabs automatisch durchwechseln

en: Auto rotate tabs each X seconds.
de_DE: Tabs automatisch jede X-te Sekunde durchwechseln

en: Vertical tabbed content
de_DE: Inhalte mit vertikalen Reitern

en: Tab title.
de_DE: Tab Titel.

en: Accordion
de_DE: Akkordion

en: Collapsible content panels
de_DE: Zusammenklappbare Inhalte

en: Active section
de_DE: Akkordion Bereich

en: Enter section number to be active on load or enter false to collapse all sections.
de_DE: Tragen Sie den Index der Sektion ein die beim Laden der Seite ausgeklappt sein soll, oder tragen sie false ein damit alle Sektionen zusammengeklappt sind.

en: Allow collapsible all
de_DE: Alle für Elemente öffnen/schließen

en: Select checkbox to allow all sections to be collapsible.
de_DE: Aktivieren Sie die Checkbox um das Zusammenklappen aller Sektionen zu erlauben.

en: Allow
de_DE: Erlauben

en: Add section
de_DE: Akkordion Bereich hinzufügen

en: Section 1
de_DE: Inhaltsbereich

en: Section 2
de_DE: Inhaltsbereich

en: Section
de_DE: Inhaltsbereich

en: Accordion section title.
de_DE: Akkordion Bereich Titel

en: Teaser (posts) Grid
de_DE: Anlesertexte Kachellayout

en: Columns count
de_DE: Anzahl Spalten

en: Select columns count.
de_DE: Wählen Sie die Anzahl der Spalten

en: Post types
de_DE: Beitragstypen

en: Select post types to populate posts from.
de_DE: Wählen Sie Beitragstypen um diese Artikel anzuzeigen.

en: Teasers count
de_DE: Anzahl der Anlesertexte

en: How many teasers to show? Enter number or word "All".
de_DE: Wie viele Anlesertexte sollen angezeigt werden? Geben Sie eine Nummer oder das Wort "All" ein.

en: Teaser (Excerpt)
de_DE: Anlesertext (Auszug)

en: Full Content
de_DE: kompletter Inhalt

en: Teaser layout template.
de_DE: Anlesertext Layoutvorlage

en: Layout
de_DE: Layoutvorlage

en: Title + Thumbnail + Text
de_DE: Titel + Bild + Text

en: Thumbnail + Title + Text
de_DE: Bild + Titel + Text

en: Thumbnail + Text
de_DE: Bild + Text

en: Thumbnail + Title
de_DE: Bild + Titel

en: Thumbnail only
de_DE: nur Bild anzeigen

en: Title + Text
de_DE: Titel + Text

en: Teaser layout.
de_DE: Anlesertext Layout.

en: Link to post
de_DE: Link zum Artikel

en: Link to bigger image
de_DE: Link zum Vollbild

en: Thumbnail to bigger image, title to post
de_DE: Miniaturbild zum Vollbild, Titel zum Artikel

en: No link
de_DE: kein Link

en: Link type.
de_DE: Linktyp

en: Link target
de_DE: Linkziel

en: Teaser grid layout
de_DE: Anlesertext Kachellayout Vorlage

en: Grid
de_DE: Kacheln

en: Grid with filter
de_DE: Kacheln mit Filter

en: Carousel
de_DE: Karussell

en: Layout mode
de_DE: Layoutmodus

en: Fit rows
de_DE: Spalten angleichen

en: Taxonomies
de_DE: Schlagwörter

en: Select taxonomies.
de_DE: Schlagwörter wählen.

en: Thumbnail size
de_DE: Miniaturbildgröße

en: Enter thumbnail size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height) .
de_DE: Geben Sie eine Bildgröße ein. Beispiel: thumbnail, medium, large, full oder andere Größen die im Theme definiert sind. Alternativ können Sie die Bildgröße in Pixel angeben: 200x100 (Höhe x Breite). Feld leer lassen für den Standardwert (thumbnail).

en: Post/Page IDs
de_DE: Artikel/Seiten ID's

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,) to retrieve only them. Use this in conjunction with "Post types" field.
de_DE: Füllen Sie dieses Feld mit Beitrags/Seiten ID's, getrennt durch Kommas, um nur diese anzuzeigen. Nutzen Sie diese Funktion in Verbindung mit dem "Beitragstypen" Feld.

en: Exclude Post/Page IDs
de_DE: Artikel/Seiden ID's ausschließen

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,) to exclude them from query.
de_DE: Füllen Sie dieses Feld mit Artikel/Seiten ID's, um diese von der Abfrage auszuschließen.

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: If you want to narrow output, enter category names here. Note: Only listed categories will be included. Divide categories with linebreaks (Enter) .
de_DE: Wenn Sie Ihre Inhaltsausgabe verfeinern möchten, nutzen Sie Kategorienamen. Hinweis: Nur gelistete Kategorien werden übernommen. Trennen Sie die Kategorien mit Zeilenumbrüchen (ENTER).

en: Order by
de_DE: Sortieren nach

en: Date
de_DE: Datum

en: Author
de_DE: Autor

en: Modified
de_DE: zuletzt bearbeitet

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Comment count
de_DE: Anzahl Kommentare

en: Menu order
de_DE: Menüreihenfolge

en: Select how to sort retrieved posts. More at %s.
de_DE: Wählen Sie die Sortierung für die Anzeige der Artikel. Mehr unter %s.

en: Order way
de_DE: Sortierreihenfolge

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Designates the ascending or descending order. More at %s.
de_DE: Bestimmt die Sortierreihenfolge. Mehr unter %s.

en: Posts Grid
de_DE: Beitragskacheln

en: Posts in grid view
de_DE: Beiträge in Kachelansicht

en: Grids content
de_DE: Inhalte der Kachelansicht

en: Create WordPress loop, to populate content from your site.
de_DE: Generiert einen WordPress Loop um Inhalte aus Ihrer Seite auszulesen.

en: Teaser layout
de_DE: Anlesertext Layout.

en: Control teasers look. Enable blocks and place them in desired order. Note: This setting can be overrriden on post to post basis.
de_DE: Bestimmt das Aussehen des Auszugs. Aktivieren Sie die Blöcke und platzieren Sie sie in der gewünschten Reihenfolge. Bitte beachten Sie dass diese Einstellungen für einzelne Beiträge überschrieben werden können.

en: Thumbnail
de_DE: Vorschaubild

en: Teaser/Excerpt
de_DE: Anlesertext (Auszug)

en: Full content
de_DE: kompletter Inhalt

en: Read more link
de_DE: Weiterlesen

en: Show filter
de_DE: Filter anzeigen

en: Select to add animated category filter to your posts grid.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option um animierte Filter für die Kategorien Ihrer Beitragskacheln anzuzeigen.

en: Post Carousel
de_DE: Beitragskarussel

en: Animated carousel with posts
de_DE: Animiertes Karussell mit Beiträgen

en: Carousel content
de_DE: Karussell Inhalt

en: Set numbers of slides you want to display at the same time on slider's container for carousel mode. Also supports for "auto" value, in this case it will fit slides depending on container's width. "auto" mode doesn't compatible with loop mode.
de_DE: Legen Sie die Anzahl der Slides fest die im Karussellmodus gleichzeitig sichtbare sein soll. Diese Option unterstützt auch den Wert "auto", welcher bestimmt das so viele Slides auf einmal angezeigt werden wie in den sichtbaren Bereich passen. Bitte beachten Sie das die "auto" Option nicht mit der Schleifenwiedergabe kompatibel ist.

en: If "YES" pagination control will be removed
de_DE: Die Seitenauswahl wird versteckt wenn sie  "Ja" auswählen.

en: If "YES" prev/next control will be removed
de_DE: Die Vor/Zurück-Buttons werden versteckt wenn sie "Ja" auswählen.

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side
de_DE: Ein Teil des nächsten Slides ist sichtbar wenn sie "Ja" auswählen.

en: Posts Slider
de_DE: Beitragsslider

en: Slider with WP Posts
de_DE: Slider mit WordPress Beiträgen

en: Slider type
de_DE: Slidertyp

en: Select slider type.
de_DE: Wählen Sie einen Slidertyp

en: Slides count
de_DE: Anzahl der Slides

en: How many slides to show? Enter number or word "All".
de_DE: Wie viele Slides sollen angezeigt werden? Geben Sie eine Zahl oder das Wort "All" ein.

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: No description
de_DE: Keine Beschreibung

en: Some sliders support description text, what content use for it?
de_DE: Einige Slider unterstützen Beschreibungstexte. Welche Inhalt soll genutzt werden?

en: Output post title?
de_DE: Artikeltitel anzeigen?

en: If selected, title will be printed before the teaser text.
de_DE: Wenn diese Option gewählt wird, wird der Titel vor dem Anlesertext dargestellt.

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
de_DE: Geben Sie hier die Links für jeden Slide ein. Trenne Sie die Links mit Enter/Zeilenumbruch

en: Fill this field with page/posts IDs separated by commas (,), to retrieve only them. Use this in conjunction with "Post types" field.
de_DE: Füllen Sie dieses Feld mit Artikel/seiten ID's, getrennt durch Kommas, um nur diese anzuzeigen. Nutzen Sie diese Funktion in Verbindung mit dem "Beitragstypen" Feld.

en: Widgetised Sidebar
de_DE: Dynamische Seitenleiste

en: Structure
de_DE: Struktur

en: Place widgetised sidebar
de_DE: Dynamische Seitenleiste einbinden

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Select which widget area output.
de_DE: Wählen Sie die Seitenleiste aus.

en: Address book icon
de_DE: Adressbuch Icon

en: Alarm clock icon
de_DE: Wecker Icon

en: Anchor icon
de_DE: Anker Icon

en: Application Image icon
de_DE: Anwendungs Icon

en: Arrow icon
de_DE: Pfeil Icon

en: Asterisk icon
de_DE: Stern Icon

en: Hammer icon
de_DE: Hammer Icon

en: Balloon icon
de_DE: Ballon Icon

en: Balloon Buzz icon
de_DE: Google Buzz Ballon Icon

en: Balloon Facebook icon
de_DE: Facebook Ballon Icon

en: Balloon Twitter icon
de_DE: Twitter Ballon Icon

en: Battery icon
de_DE: Batterie Icon

en: Binocular icon
de_DE: Fernglas Icon

en: Document Excel icon
de_DE: Excel Dokument Icon

en: Document Image icon
de_DE: Bild Dokument Icon

en: Document Music icon
de_DE: Musik Dokument Icon

en: Document Office icon
de_DE: Office Dokument Icon

en: Document PDF icon
de_DE: PDF Dokument Icon

en: Document Powerpoint icon
de_DE: Powerpoint Dokument Icon

en: Document Word icon
de_DE: Word Dokument Icon

en: Bookmark icon
de_DE: Lesezeichen Icon

en: Camcorder icon
de_DE: Videokamera Icon

en: Camera icon
de_DE: Kamera Icon

en: Chart icon
de_DE: Diagramm Icon

en: Chart pie icon
de_DE: Kreisdiagramm Icon

en: Clock icon
de_DE: Uhr Icon

en: Fire icon
de_DE: Feuer Icon

en: Heart icon
de_DE: Herz Icon

en: Mail icon
de_DE: E-Mail Icon

en: Play icon
de_DE: Wiedergabe Icon

en: Shield icon
de_DE: Schild Icon

en: Video icon
de_DE: Video Icon

en: Eye catching button
de_DE: Auffallender Button

en: Text on the button
de_DE: Text auf dem Button

en: Text on the button.
de_DE: Text auf dem Button.

en: Button link.
de_DE: Button Link.

en: Target
de_DE: Ziel

en: Button color.
de_DE: Button Farbe.

en: Button icon.
de_DE: Button Icon.

en: Size
de_DE: Größe

en: Button size.
de_DE: Button Größe.

en: Button style.
de_DE: Button Stil.

en: Call to Action Button
de_DE: Aktionsbutton

en: Catch visitors attention with CTA block
de_DE: Erregen Sie die Aufmerksamkeit der Besucher mit einem Aktionsblock

en: Click edit button to change this text.
de_DE: Klicken Sie um den Text des Buttons zu ändern.

en: Enter your content.
de_DE: Geben Sie Ihren Inhalt ein.

en: Button position
de_DE: Button Position

en: Align bottom
de_DE: Unten ausrichten

en: Select button alignment.
de_DE: Buttonausrichtung auswählen.

en: Heading first line
de_DE: Überschrift

en: Hey! I am first heading line feel free to change me
de_DE: Hey! Ich bin eine Überschrift, bitte ändere mich

en: Text for the first heading line.
de_DE: Text für die Überschrift

en: Heading second line
de_DE: Unterüberschrift

en: Optional text for the second heading line.
de_DE: Optionaler Text für die Unterüberschrift

en: CTA style
de_DE: Aktionsstil

en: Call to action style.
de_DE: Buttonstil

en: Call to action element width in percents.
de_DE: Breite des Aktionselements in Prozent

en: Text align
de_DE: Textausrichtung

en: Text align in call to action block.
de_DE: Ausrichtung des Texts im Aktionsblock

en: Custom Background Color
de_DE: Individuelle Hintergrundfarbe

en: Select background color for your element.
de_DE: Wählen Sie die Hintergrundfarbe für Ihr Element.

en: Promotional text
de_DE: Aktionstext

en: I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
de_DE: Ich bin ein Aktionstext. Klicken Sie auf den Bearbeiten Button um diesen Text zu ändern. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: Button style
de_DE: Button Stil

en: Video Player
de_DE: Videoplayer

en: Embed YouTube/Vimeo player
de_DE: YouTube/Vimeo Player einbetten

en: Video link
de_DE: Videolink

en: Link to the video. More about supported formats at %s.
de_DE: Link zum Video. Unterstütze Formate unter %s.

en: Google Maps
de_DE: Google Maps Karte

en: Map block
de_DE: Google Maps Karte einbinden

en: Map embed iframe
de_DE: iframe Markup zum Einbetten der Karte

en: Visit %s to create your map. 1) Find location 2) Click "Share" and make sure map is public on the web 3) Click folder icon to reveal "Embed on my site" link 4) Copy iframe code and paste it here.
de_DE: Besuchen Sie %s um eine Karte zu erstellen. 1) Suchen Sie den gewünschte Ort. 2) Klicken Sie auf "Teilen" und stellen Sie sicher das die Karte öffentlich zugänglich ist. 3) Klicken Sie auf das Verzeichnis Icon und wählen Sie "In meine Webseite einbetten". 4) Kopieren Sie den iframe Code und fügen Sie ihn hier ein.

en: Map height
de_DE: Höhe der Karte

en: Enter map height in pixels. Example: 200 or leave it empty to make map responsive.
de_DE: Geben Sie die Kartenhöhe in Pixeln an. Beispiel: 200, oder lassen dieses Feld frei um eine responsive Karte zu erstellen.

en: Raw HTML
de_DE: Ungefiltertes HTML

en: Output raw html code on your page
de_DE: Fügen Sie ungefiltertes HTML in Ihre Seite ein

en: Enter your HTML content.
de_DE: Geben Sie Ihren HTML Inhalt ein.

en: Raw JS
de_DE: Ungefiltertes JavaScript

en: Output raw javascript code on your page
de_DE: Fügen Sie ungefiltertes JavaScript in Ihre Seite ein

en: Raw js
de_DE: Ungefiltertes JavaScript

en: Enter your JS code.
de_DE: Geben Sie Ihren JavaScript Code ein.

en: Image feed from your flickr account
de_DE: Bilder-Feed Ihres Flickr Accounts

en: To find your flickID visit %s.
de_DE: Um Ihre Flickr ID zu finden, besuchen Sie %s.

en: Number of photos
de_DE: Anzahl der Bilder

en: Number of photos.
de_DE: Anzahl der Bilder.

en: Type
de_DE: Typ

en: User
de_DE: Benutzer

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Photo stream type.
de_DE: Fotostream Typ

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Latest
de_DE: Aktuelleste

en: Photo order.
de_DE: Sortierreihenfolge.

en: Progress Bar
de_DE: Fortschrittsbalken

en: Animated progress bar
de_DE: Animierter Fortschrittsbalken

en: Graphic values
de_DE: grafische Werte

en: Input graph values, titles and color here. Divide values with linebreaks (Enter). Example: 90|Development|#e75956
de_DE: Geben Sie hier die grafischen Werte ein. Trennen Sie die Werte mit Zeilenumbrüchen (Enter). Beispiel: 90|Entwicklung

en: Units
de_DE: Einheiten

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
de_DE: Geben Sie die Maßeinheit ein (wenn benötigt). Beispiel: %, px, points etc. . Die grafischen Werte und Einheiten werden dem Titel hinzugefügt.

en: Bar color
de_DE: Farbe der Statusleiste

en: Select bar background color.
de_DE: Wählen Sie die Hintergrundfarbe für den Statusbalken.

en: Bar custom color
de_DE: Individuelle Farbe des Statusbalkens

en: Select custom background color for bars.
de_DE: Wählen Sie eine individuelle Farbe für die Statusbalken.

en: Options
de_DE: Optionen

en: Add Stripes?
de_DE: Streifen hinzufügen?

en: Add animation? Will be visible with striped bars.
de_DE: Animation hinzufügen? Wird nur bei Balken mit Streifen angezeigt.

en: Pie chart
de_DE: Kreisdiagramm

en: Animated pie chart
de_DE: Animiertes Kreisdiagramm

en: Pie value
de_DE: Grafischer Teilwert

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
de_DE: Tragen Sie hier den Teilwert für den Graphen ein. Gültige Werte sind 0 bis 100.

en: Pie label value
de_DE: Textueller Teilwert

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
de_DE: Tragen Sie hier den Teilwert ein der in Textform angezeigt werden soll. Lassen Sie dieses Feld leer um den grafischen Teilwert zu verwenden.

en: Select pie chart color.
de_DE: Wählen Sie die Farben für das Kreisdiagramm.

en: No contact forms found
de_DE: Keine Gravity Formulare gefunden.

en: Place Contact Form7
de_DE: Contact Form 7 einbinden

en: Form title
de_DE: Formtitel

en: What text use as form title. Leave blank if no title is needed.
de_DE: Welcher Text soll als Formulartitel genutzt werden? Leer lassen um nichts anzuzeigen.

en: Select contact form
de_DE: Wählen Sie ein Kontaktformular.

en: Choose previously created contact form from the drop down list.
de_DE: Wählen Sie ein Kontaktformular aus der Dropdown Liste.

en: No Gravity forms found.
de_DE: Keine Gravity Formulare gefunden.

en: Select a form to display.
de_DE: Wählen Sie ein Formular.

en: Gravity Form
de_DE: Gravity Formular

en: Place Gravity form
de_DE: Gravity Formular einbinden

en: Form
de_DE: Formular

en: Select a form to add it to your post or page.
de_DE: Wählen Sie ein Formular um es zu Ihrer Seite, Ihrem Beitrag hinzuzufügen.

en: Display Form Title
de_DE: Formulartitel anzeigen.

en: Yes
de_DE: Ja

en: Would you like to display the forms title?
de_DE: Soll der Formulartitel angezeigt werden?

en: Display Form Description
de_DE: Formularbeschreibung anzeigen

en: Would you like to display the forms description?
de_DE: Wollen Sie die Formularbeschreibung anzeigen?

en: Enable AJAX?
de_DE: AJAX aktivieren?

en: Enable AJAX submission?
de_DE: Absenden über AJAX zulassen?

en: (Optional) Specify the starting tab index for the fields of this form. Leave blank if you're not sure what this is.
de_DE: (Optional) Geben Sie einen Startpunkt (Tab Index) für die Felder dieses Formulars an. Leer lassen wenn Sie nicht wissen was diese Option macht.

en: Search
de_DE: Suche

en: A search form for your site
de_DE: Ein Suchformular für Ihre Seite

en: What text use as a widget title. Leave blank to use default widget title.
de_DE: Dieser Text wird als Widget Titel genutzt. Leer lassen für den Standardtitel.

en: Meta
de_DE: Zusatzinformationen

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
de_DE: Login/out, Admin, Feed und WordPress Links

en: Recent Comments
de_DE: Letzte Kommentare

en: The most recent comments
de_DE: Letzte Kommentare

en: Number of comments to show
de_DE: Anzahl der Kommentare

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: A calendar of your sites posts
de_DE: Ein Kalender Ihrer Beiträge

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Your sites WordPress Pages
de_DE: Die Seiten Ihrer WordPress Webseite

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Page title
de_DE: Seitentitel

en: Page order
de_DE: Seitenreihenfolge

en: Page ID
de_DE: Seiten ID

en: Exclude
de_DE: Ausschließen

en: Page IDs, separated by commas.
de_DE: Seiten ID's, durch Kommas getrennt

en: Tag Cloud
de_DE: Schlagwörter Wolke

en: Your most used tags in cloud format
de_DE: Die meiste genutzten Schlagwörter als Wortwolke

en: Taxonomy
de_DE: Taxonomie

en: Custom Menu
de_DE: Individuelles Menü

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget
de_DE: Binden Sie eines Ihrer individuellen Menüs als Widget ein

en: Menu
de_DE: Menü

en: Custom menus not found. Please visit <b>Appearance > Menus</b> page to create new menu.
de_DE: Es wurden keine individuellen Menüs gefunden. Unter <b>Design > Menüs</b> können Sie neue Menüs erstellen.

en: Select menu
de_DE: Menü auswählen

en: Arbitrary text or HTML
de_DE: Beliebiger Text oder HTML

en: Recent Posts
de_DE: Letzte Beiträge

en: The most recent posts on your site
de_DE: Die neuesten Beiträge auf Ihrer Webseite

en: Number of posts to show
de_DE: Anzahl der angezeigten Beiträge

en: Display post date?
de_DE: Artikeldatum anzeigen?

en: All Links
de_DE: Alle Links

en: Your blogroll
de_DE: Deine Blogrolle

en: Link Category
de_DE: Linkkategorie

en: Link title
de_DE: Linktitel

en: Link rating
de_DE: Linkbewertung

en: Show Link Image
de_DE: zeige Bildlink

en: Show Link Name
de_DE: zeige Linknamen

en: Show Link Description
de_DE: zeige Linkbeschreibung

en: Show Link Rating
de_DE: zeige Linkbewertung

en: Number of links to show
de_DE: Anzahl der angezeigten Links

en: A list or dropdown of categories
de_DE: Eine Liste oder Dropdown von Kategorien

en: Display as dropdown
de_DE: Als Dropdown anzeigen

en: Show post counts
de_DE: Artikelanzahl anzeigen

en: Show hierarchy
de_DE: Hierarchie anzeigen

en: Archives
de_DE: Archive

en: A monthly archive of your sites posts
de_DE: Ein Monatsarchiv Ihrer Beiträge

en: Entries from any RSS or Atom feed
de_DE: Einträge eines RSS oder Atom Feeds

en: RSS feed URL
de_DE: RSS URL (Link)

en: Enter the RSS feed URL.
de_DE: Geben Sie die RSS URL ein.

en: Items
de_DE: Anzahl

en: 10 - Default
de_DE: 10 - Standard

en: How many items would you like to display?
de_DE: Wie viele Beiträge sollen angezeigt werden?

en: Display item content?
de_DE: Beitragsinhalt anzeigen?

en: Display item author if available?
de_DE: Beitragsauthor anzeigen?

en: Display item date?
de_DE: Beitragsdatum anzeigen?

en: Empty Space
de_DE: Leerer Bereich

en: Add spacer with custom height
de_DE: Abstandshalter mit individueller Höhe

en: Height
de_DE: Höhe

en: Enter empty space height.
de_DE: Die Höhe des leeren Raums

en: Custom Heading
de_DE: Individuelle Überschrift

en: Add custom heading text with google fonts
de_DE: Individuelle Überschrift mit Google Fonts Schrift

en: This is custom heading element with Google Fonts
de_DE: Dies ist eine individuelle Überschrift mit Google Fonts Schrift

en: Enter your content. If you are using non-latin characters be sure to activate them under Settings/Visual Composer/General Settings.
de_DE: Tragen Sie Ihren Text ein. Falls Sie nicht-lateinische Schriftzeichen verwenden müssen Sie diese Unter "Einstellungen > Visual Composer > Allgemeine Einstellungen" aktivieren.

en: Select element tag.
de_DE: Wählen Sie einen Inhaltstyp

en: Select text alignment.
de_DE: Wählen Sie die Textausrichtung.

en: Enter font size.
de_DE: Geben Sie die Schriftgröße ein.

en: Enter line height.
de_DE: Geben Sie die Zeilenhöhe ein.

en: Select color for your element.
de_DE: Wählen Sie die Schriftfarbe.

en: Select font family.
de_DE: Wählen Sie die Schriftfamilie.

en: Select font styling.
de_DE: Wählen Sie den Schriftstil.

en: Show all
de_DE: Zeige alle

en: Offset
de_DE: Versatz

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Call to Action Page
de_DE: Aktionsseite

en: Feature List
de_DE: Features

en: Description Page
de_DE: Beschreibung

en: Service List
de_DE: Leistungen

en: Product Page
de_DE: Produktseite

en: Add/remove picture
de_DE: Bilder hinzufügen/entfernen

en: Finish Adding Images
de_DE: Bilder erfolgreich hinzugefügt

en: Add Image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Add Images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: CLASSIC MODE
de_DE: KLASSISCHER MODUS

en: Please enter template name
de_DE: Geben Sie einen Vorlagennamen ein.

en: Confirm deleting "{template_name}" template, press Cancel to leave. This action cannot be undone.
de_DE: Bestätigen Sie das löschen der Vorlage: "{template_name}" , oder drücken Sie abbrechen. Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden!

en: Press OK to delete section, Cancel to leave
de_DE: Drücken Sie OK um diesen Bereich zu löschen oder Abbrechen um den Vorgang zu stoppen.

en: Drag and drop me in the column
de_DE: Ziehen Sie das Inhaltselement in die Spalte und lassen Sie dann einfach los.

en: Press OK to delete "{tab_name}" tab, Cancel to leave
de_DE: Drücken Sie OK um den Reiter: "{tab_name}" zu löschen, oder Abbrechen um den Vorgang zu beenden.

en: Please enter new tab title
de_DE: Geben Sie einen Titel für den Reiter ein.

en: Press OK to delete "{tab_name}" section, Cancel to leave
de_DE: Drücken Sie OK um die Reitersektion: "{tab_name}" zu löschen, oder Abbrechen um den Vorgang zu beenden.

en: Please enter new section title
de_DE: Geben Sie dem Inhaltsbereich einen Titel.

en: Error. Please try again.
de_DE: Fehler. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: If you close this window all shortcode settings will be lost. Close this window?
de_DE: Wenn Sie dieses Fenster schließen, werden alle Einstellungen zurückgesetzt! Wirklich schließen?

en: Select element type
de_DE: Wählen Sie einen Inhaltstyp

en: Media gallery
de_DE: Mediengalerie

en: Element settings
de_DE: Inhaltselement Einstellungen

en: Add tab
de_DE: Reiter hinzufügen

en: Are you sure you want to convert to new version?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie Ihre jetzigen Inhalte in die neue Version umwandeln möchten?

en: Loading...
de_DE: Lade...

en: Set Image
de_DE: Bild festlegen

en: Are you sure that you want to remove all your data?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie alle Daten löschen möchten?

en: Loop settings
de_DE: Einstellungen für Schleifenwiedergabe

en: Enter custom layout for your row:
de_DE: Legen Sie ein individuelles Layout für die Zeile fest:

en: Wrong row layout format! Example: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.
de_DE: Falsches Zeilenlayout Format! Beispiel für gültige Werte: 1/2 + 1/2 oder span6 + span6.

en: Row background color
de_DE: Hintergrundfarbe der Zeile

en: Row background image
de_DE: Hintergrundbild der Zeile

en: Column background color
de_DE: Hintergrundfarbe der Spalte

en: Column background image
de_DE: Hintergrundbild der Spalte

en: Guides ON
de_DE: Eingabehilfen AN

en: Guides OFF
de_DE: Eingabehilfen AUS

en: New template successfully saved!
de_DE: Neue Vorlage wurde erfolgreich gespeichert!

en: Template added to the page.
de_DE: Die Vorlage wurde zur Seite hinzugefügt.

en: Nothing to save. Template is empty.
de_DE: Noch keine Vorlagen vorhanden.

en: Page settings updated!
de_DE: Seiteneinstellungen wurden aktualisiert!

en: Update all
de_DE: Alle aktualisieren

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
de_DE: Die von Ihnen vorgenommenen Änderungen gehen verloren wenn Sie diese Seite verlassen.

en: %s saved!
de_DE: %s gespeichert!

en: %s deleted!
de_DE: %s gelöscht

en: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Edit now?</a>
de_DE: %s wurde kopiert. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s"> Jetzt bearbeiten?</a>

en: Loading Google Font failed
de_DE: Laden der Google Font Schrift ist fehlgeschlagen

en: Loading Font...
de_DE: Lade Schrift...

en: Unable to load Google Fonts
de_DE: Google Font Schriften konnten nicht geladen werden

en: Visual Composer Settings
de_DE: Visual Composer Einstellungen

en: Wrong name for shortcode:%s. Name required
de_DE: Falscher Name für Shortcode:%s. Name wird benötigt

en: Wrong base for shortcode:%s. Base required
de_DE: Falsche Basis für den Shortcode:%s. Basisinhaltelement wird benötigt

en: Wrong attribute for '%s' shortcode. Attribute 'param_name' required
de_DE: Falsches Attribut für '%s' Shortcode. Attribut "param_name' wird benötigt

en: Wrong setting_name for shortcode:%s. Base can't be modified.
de_DE: Falsche Basis für den Shortcode:%s. Basisinhaltelement wird benötigt

en: General
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit %s with Visual Composer
de_DE: %s mit Visual Composer bearbeiten

en: Edit with Visual Composer
de_DE: Mit Visual Composer bearbeiten

en: Tablet landscape mode
de_DE: Tablet Landschaftsmodus

en: Tablet portrait mode
de_DE: Table Portraitmodus

en: Smartphone landscape mode
de_DE: Smartphone Landschaftsmodus

en: Smartphone portrait mode
de_DE: Smartphone Portraitmodus

en: Responsive preview
de_DE: Responsive Vorschau

en: Cancel all changes and return to WP dashboard
de_DE: Alle Änderungen verwerfen und zum Backend Editor zurückkehren

en: Backend editor
de_DE: Backend Editor

en: Save draft
de_DE: Entwurf speichern

en: Save as Pending
de_DE: Als unerledigt speichern

en: Publish
de_DE: Veröffentlichen

en: Submit for Review
de_DE: Als ausstehenden Review speichern

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Exit Visual Composer edit mode
de_DE: Visual Composer Bearbeitungsmodus beenden

en: Page settings
de_DE: Seiteneinstellungen

en: Add new element
de_DE: Inhaltselement hinzufügen

en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Other
de_DE: Sonstige

en: Delete template
de_DE: Vorlage Löschen

en: Save current page as a Template
de_DE: Aktuelles Layout als Vorlage speichern.

en: Load Template
de_DE: Lade Vorlage

en: No custom templates yet.
de_DE: Noch keine Vorlagen vorhanden.

en: My shortcodes
de_DE: Meine Shortcodes

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie diesen Shortcode löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete the shortcode's param?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie die Parameter des Shortcodes löschen möchten?

en: Shortcode name is required.
de_DE: Falscher Name für Shortcode: %s. Name wird benötigt

en: Please enter valid shortcode tag.
de_DE: Bitte tragen Sie einen gültigen Shortcode Tag ein.

en: Please enter all required fields for params.
de_DE: Bitte füllen Sie alle Pflichtfelder des Parameters aus.

en: New shortcode mapped from string!
de_DE: Neuer Shortcode abgebildet!

en: Shortcode updated!
de_DE: Shortcode aktualisiert!

en: Content param can not be added manually, please use checkbox.
de_DE: Der "Inhalt" Parameter kann nicht manuell hinzuegfügt werden, bitte verwenden Sie die Checkbox.

en: Param %s already exists. Param names must be unique.
de_DE: Ein Parameter namens %s ist bereits vorhanden. Bitte wählen Sie einen eindeutigen Namen.

en: Please use only letters, numbers and underscore for param name
de_DE: Bitte verwenden Sie für den Parameternamen ausschließlich Buchstaben, Zahlen und Unterstriche

en: Please enter valid shortcode to parse!
de_DE: Das Format des Shortcodes ist ungültig!

en: Use Visual Composer Shortcode Mapper in order to add your custom or 3rd party vendors shortcodes to the list of Visual Composer elements menu. In order to map shortcode you need it to be already installed on your WordPress site.
de_DE: Verwenden Sie den Visual Composer Shortcode Mapper um individuelle Shortcodes, oder Shortcodes von Drittherstellern zur Liste der Visual Composer Element hinzuzufügen. Damit ein Shortcode abgebildet werden kann muss dieser bereits registriert sein.

en: Map shortcode
de_DE: Shortcode abbilden

en: Please enter shortcode string
de_DE: Geben Sie den Shortcode ein.

en: Please enter valid shortcode
de_DE: Geben Sie einen gültigen Shortcode ein

en: Parse shortcode
de_DE: Shortcode analysieren

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Please enter valid shortcode like [my_shortcode first_param="first_param_value"]My shortcode content[/my_shortcode]
de_DE: Bitte trage Sie einen gültigen Shortcode im Format [mein_shortcode erster_parameter="wert_des_parameters"]Inhalt meines Shortcodes[/mein_shortcode] ein

en: General information
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Description:
de_DE: Beschreibung:

en: Category:
de_DE: Kategorien:

en: Comma separated categories names
de_DE: Kommagetrennte Namen der Kategorien

en: Include content param into shortcode
de_DE: "Inhalt" Parameter zum Shortcode hinzufügen

en: Shortcode parameters
de_DE: Shortcode Parameter

en: Save changes
de_DE: Änderungen übernehmen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Param name
de_DE: Name des Parameters

en: Required value
de_DE: Pflichtfeld

en: Please use only letters, numbers and underscore.
de_DE: Bitte verwenden Sie ausschließlich Buchstaben, Zahlen und Unterstriche.

en: Heading
de_DE: Aufsteigend

en: Heading for field in shortcode edit form.
de_DE: Überschrift des Felds im Shortcode Bearbeitungsformular.

en: Field type
de_DE: Feldtyp

en: Select field type
de_DE: Wählen Sie einen Feldtyp

en: Textfield
de_DE: Textfeld

en: Textarea
de_DE: Textbereich

en: Textarea HTML
de_DE: Textbereich HTML

en: Field type for shortcode edit form.
de_DE: Feldtyp für das Shortcode Bearbeitungsformular.

en: Default value
de_DE: Standardwert

en: Default value or list of values for dropdown type(separate by comma).
de_DE: Standardwert, oder eine (kommagetrennte) Liste von Werten für Dropdownfelder.

en: Explain param.
de_DE: Beschreibung des Parameters

en: Hola! Please <a href="%s">activate your copy</a> of Visual Composer to receive automatic updates.
de_DE: Hola! Bitte <a href="%s">aktvieren Sie Ihre Kopie</a> von Visual Composer um automatische Updates empfangen zu können.

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Design Options
de_DE: Designeinstellungen

en: Custom CSS
de_DE: Individuelles CSS

en: Product License
de_DE: Produktlizenz

en: Main accent color
de_DE: Hauptfarbe

en: Hover color
de_DE: Hover Farbe

en: Call to action background color
de_DE: Aktionsschaltfläche Hintergrundfarbe

en: Google maps background color
de_DE: Google Maps Karte Hintergrundfarbe

en: Post slider caption background color
de_DE: Slider Bildunterschrift Hintergrundfarbe

en: Progress bar background color
de_DE: Fortschrittsleiste Hintergrundfarbe

en: Separator border color
de_DE: Trennlinie Rahmenfarbe

en: Tabs navigation background color
de_DE: Reiternavigation Hintergrundfarbe

en: Active tab background color
de_DE: Aktiver Reiter Hintergrundfarbe

en: Content types
de_DE: Inhaltstypen

en: User groups access rules
de_DE: Benutzergruppen Zugriffsrechte

en: Disable responsive content elements
de_DE: Responsive Inhaltselemente deaktivieren

en: Google fonts subsets
de_DE: Google Fonts Schriftuntergruppen

en: Use custom design options
de_DE: Nutzen Sie individuelle Designeinstellungen

en: Elements bottom margin
de_DE: Unterer Abstand der Inhaltselemente (in px)

en: Grid gutter width
de_DE: Darstellungsgitter Abstände

en: Mobile screen width
de_DE: Breite der Mobilansicht

en: Paste your CSS code
de_DE: Fügen Sie hier Ihren CSS Code ein

en: Envato Username
de_DE: Envato Benutzername

en: Secret API Key
de_DE: Geheimer API Schlüssel

en: Visual Composer License Key
de_DE: Visual Composer Lizenzschlüssel

en: Are you sure you want to reset to defaults?
de_DE: Sind Sie sicher das Sie die Standardeinstellungen herstellen möchten?

en: Something went wrong! Please try again later.
de_DE: Irgendetwas lief da schief! Bitte später noch mal probieren.

en: License successfully activated. Thank you!
de_DE: Die Lizenz wurde erfolgreich aktiviert. Vielen Dank!

en: Your license key is deactivated.
de_DE: Ihr Lizenzschlüssel ist deaktiviert.

en: Envato username and license key are required.
de_DE: Envato Benutzername und Lizenzschlüssel werden benötigt.

en: Invalid liense key. Please check information in your envato profile.
de_DE: Ungültiger Lizenzschlüssel. Bitte gleichen Sie die angegebenen Daten mit Ihrem Envato Profil ab.

en: Wrong data. Please check your information or ask support for help.
de_DE: Ungültige Daten. Bitte überprüfen Sie Ihre Angaben oder wenden Sie sich an den Support.

en: License successfully activated. Thank you! (401)
de_DE: Lizenz erfolgreich aktiviert. Vielen Dank! (401)

en: Your license key is already activated on another website ({site}), you should deactivate it first or <a href="%s" target="_blank">obtain new license key</a>.
de_DE: Ihr Lizenschlüssel ist bereits auf einer andere Webseite aktiviert ({site}), Sie müssen den Schlüssel dort zuerst deaktiveren, oder <a href="%s" target="_blank">einen neuen Schlüssel erwerben</a>.

en: Activate license
de_DE: Lizenz aktivieren

en: Deactivate license
de_DE: Lizenz deaktivieren

en: Show Visual Composer & default editor
de_DE: Zeige Visual Composer & Standardeditor

en: Show only Visual Composer
de_DE: Zeige nur den Visual Composer

en: Don't allow to use Visual Composer
de_DE: Visual Composer deaktivieren

en: Visual Composer access
de_DE: Visual Composer Zugriffsrechte

en: Enabled shortcodes
de_DE: Aktivierte Shortcodes

en: Select All
de_DE: Alle auswählen

en: Select none
de_DE: Keine auswählen

en: Select for which content types Visual Composer should be available during post creation/editing.
de_DE: Wählen Sie für welche Inhaltstypen der Visual Composer bei der Seitenerstellung/-bearbeitung aktiviert werden soll.

en: If you want to add some custom CSS code to the plugin and don't want to modify any files, then it's a good place to enter your code at this field.
de_DE: Wenn Sie individuellen CSS Code einfügen möchten, können Sie dies im unteren Feld tun.

en: Check this checkbox to prevent content elements from "stacking" one on top other (on small media screens, eg. mobile).
de_DE: Klicken Sie die Checkbox an um anpassende Inhaltselemente für mobile Endgeräte zu deaktivieren. (Kleine Bildschirme, Smartphones)

en: Select subsets for google fonts.
de_DE: Wählen Sie die Untergruppen für die Google Fonts Schriften.

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable the use of custom design options for your site. When checked, custom css file will be used.
de_DE: Aktivieren Sie individuelle Designeinstellungen für Ihre Seite. Wenn diese Option gewählt wird, nutzt der Visual Composer eine eigene CSS Datei.

en: To change default vertical spacing between content elements, enter new value here. Example: 20px
de_DE: Zum ändern des vertikalen Abstandes zwischen den Inhaltselementen, geben Sie hier den neuen Wert ein. Zum Beispiel: 20px (px = Pixel)

en: To change default horizontal spacing between columns, enter new value in pixels here.
de_DE: Zum ändern des horizontalen Abstandes zwischen den Inhaltselementen, geben Sie hier den neuen Wert ein. Zum Beispiel: 20px (px = Pixel)

en: By default content elements "stack" one on top other when screen size is smaller then 768px. Here you can change that value if needed.
de_DE: Standardmäßig werden Inhaltselemente untereinander dargestellt, wenn die Bildschirmgröße bei 480 Pixeln oder weniger liegt.

en: Your Envato username.
de_DE: Ihr Envato Benutzername

en: Please enter your CodeCanyon Visual Composer license key, you can find your key by following the instructions on <a href="%s" target="_blank">this page</a>. License key looks similar to this: bjg759fk-kvta-6584-94h6-75jg8vblatftq.
de_DE: Bitte tragen Sie Ihren CodeCanyon Visual Composer Lizenzschlüssel ein. Auf <a href="%s" target="_blank">dieser Seite</a> finden Sie Anweisungen zum Auffinden Ihres Schlüssel, der im ähnlich diesem Format sein sollte: kvta-6584-94h6-75jg8vblatftq.

en: You can find API key by visiting your Envato Account page, then clicking the My Settings tab. At the bottom of the page you'll find your account's API key. <a href='%s' target='_blank'>Need help?</a>
de_DE: Sie finden den API Schlüssel in der "API Keys" Sektion auf der "Settings" Seite in Ihrem Envato Account. <a href='%s' target='_blank'>Benötigen Sie Hilfe?</a>

en: Here you can tweak default Visual Composer content elements visual appearance. By default Visual Composer is using neutral light-grey theme. Changing "Main accent color" will affect all content elements if no specific "content block" related color is set.
de_DE: Hier können Sie die Standardeinstellungen für Inhaltselemente und deren Darstellung anpassen. Standardmäßig wird ein neutral hellgraues Farbschema genutzt. Das Ändern der Hauptfarbe hat Auswirkung auf alle Inhaltselemente. Haben Sie einen zusätzliche CSS Klassennamen für eine Zeile definiert wird diese Klasse genutzt.

en: Please activate your license in Product License tab!
de_DE: Bitte aktivieren Sie Ihre Lizenz im Produktlizenz Reiter!

en: Invalid Margin value.
de_DE: ungültiger Wert

en: Invalid Gutter value.
de_DE: ungültiger Wert

en: Invalid "Responsive max" value.
de_DE: ungültiger Wert

en: Visual Composer: Your css class names settings are deprecated. <a href="%s">Click here to resolve</a>.
de_DE: Visual Composer: Ihre Einstellungen für CSS Klassennamen sind veraltet. <a href="%s">Klicken Sie hier, um den Fehler zu beheben</a>.

en: <strong>Deprecated:</strong> To override class names that are applied to Visual Composer content elements you should use WordPress add_filter('vc_shortcodes_css_class') function. <a class='vc_show_example'>See Example</a>.
de_DE: <strong>Veraltet:</strong> Möchten Sie die CSS Klassennamen für Inhaltselemente überschreiben, sollten Sie die WordPress add_filter('vc_shortcodes_css_class') Funktion nutzen. <a class='vc_show_example'>Sehen Sie sich ein Beispiel an</a>.

en: You have used element class names settings to replace row and column css classes.
de_DE: Sie nutzen eigene CSS Klassennamen um die Werte für Zeilen- und Spaltenklassen zu ersetzen.

en: Below is code snippet which you should add to your functions.php file in your theme, to replace row and column classes with custom classes saved by you earlier.
de_DE: Im unteren Bereich finden Sie ein Code-Beispiel das Sie in Ihre functions.php des Themes einfügen können. Diese Code-Beispiel ersetzt die Zeilen- und Spaltenklassen durch Ihre eigenen Klassennamen.

en: Remove all saved
de_DE: alle entfernen

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Restore to defaults
de_DE: Werkseinstellungen wiederherstellen

en: Something went wrong: js_composer_front_custom.css could not be created.
de_DE: Irgendetwas lief da schief: js_composer_front_custom.css konnte nicht erstellt werden.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Connection error.
de_DE: js_composer_front_custom.css konnte nicht erstellt werden. Verbindungsfehler.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Cannot write custom css to "%s".
de_DE: js_composer_front_custom.css konnte nicht erstellt werden. Das Schreiben in die Datei "%s" ist nicht möglich.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Problem with access.
de_DE: js_composer_front_custom.css konnte nicht erstellt werden. Verbindungsfehler.

en: Something went wrong: custom.css could not be created.
de_DE: Irgendetwas lief da schief: custom.css konnte nicht erstellt werden.

en: custom.css could not be created. Connection error.
de_DE: custom.css konnte nicht erstellt werden. Verbindungsfehler.

en: custom.css could not be created. Cannot write custom css to "
de_DE: custom.css konnte nicht erstellt werden. Verbindungsfehler.

en: custom.css could not be created. Problem with access.
de_DE: custom.css konnte nicht erstellt werden. Verbindungsfehler.

en: This is required to enable file writing for js_composer
de_DE: Dies ist nötig damit js_composer Dateien schreiben kann

en: Hello World
de_DE: Hallo Welt

en: Foo attribute
de_DE: Beispiel Attribut

en: I'm foo attribute
de_DE: Ich bin ein Beispielattribut

en: Enter foo value.
de_DE: Geben Sie einen Beispielwert ein.

en: I'm hello world
de_DE: Hallo Welt Beispieltext

en: Drop down example
de_DE: Dropdown Beispiel

en: One, two or three?
de_DE: Eines, zwei oder drei?

en: Template file is missing for `%s` shortcode. Make sure you have `%s` file in your theme folder.
de_DE: Die Vorlagendatei für den `%s` Shortcode fehlt. Stellen Sie sicher das die Datei `%s` im Verzeichnis Ihres Themes vorhanden ist.

en: Edit %s
de_DE: %s bearbeiten

en: Clone %s
de_DE: %s kopieren

en: Delete %s
de_DE: %s löschen

en: Append to this %s
de_DE: An das Ende von %s hinzufügen

en: Prepend to this %s
de_DE: An den Anfang von %s hinzufügen

en: Edit this %s
de_DE: %s bearbeiten

en: Clone this %s
de_DE: %s kopieren

en: Delete this %s
de_DE: %s löschen

en: Append to this column
de_DE: An das Ende dieser Spalte hinzufügen

en: Prepend to this column
de_DE: An den Anfang dieser Spalte hinzufügen

en: Edit this column
de_DE: Spalte bearbeiten

en: Delete this column
de_DE: Spalte löschen

en: View stream on flickr
de_DE: Stream von Flickr anzeigen

en: Add images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: VC: Custom Teaser
de_DE: VC: Individueller Auszug

en: Permalink to %s
de_DE: Permanenter Link zu %s

en: Custom layout
de_DE: Individuelles Layout

en: Custom
de_DE: Individuell

en: Drag row to reorder
de_DE: Ziehen Sie die Zeile um Sie neu zu positionieren

en: Add column
de_DE: Spalte hinzufügen

en: Delete this row
de_DE: Zeile löschen

en: Edit this row
de_DE: Zeile bearbeiten

en: Clone this row
de_DE: Zeile kopieren

en: Toggle row
de_DE: Sichtbarkeit umschalten

en: Add image
de_DE: Bild hinzufügen

en: View all posts filed under %s
de_DE: Zeige alle Beiträge die unter %s gefunden werden

en: Feed for all posts filed under %s
de_DE: Übersichtsliste für alle Beiträge die unter %s gefunden werden

en: Downloading package from envato market...
de_DE: Lade Paket aus dem Envato Marktplatz herunter...

en: Error! Can't connect to filesystem
de_DE: Fehler! Verdindung zum Dateisystem konnte nicht hergestellt werden

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
de_DE: Um automatische Updates zu erhalten müssen Sie Ihre Lizenz aktivieren. Bitte besuchen Sie <a href="

en: Error! Envato API error
de_DE: Fehler! Envato API Fehler

en: Error on unzipping package
de_DE: Fehler beim entpacken des Pakets

en: Download new version from CodeCanyon.
de_DE: Neue Version von CodeCanyon herunterladen.

en: Update Visual Composer now.
de_DE: Visual Composer jetzt aktualisieren.

en: No sliders found
de_DE: Keine Slider gefunden

en: Layer Slider
de_DE: Layerslider

en: Place LayerSlider
de_DE: Layerslider einbinden

en: LayerSlider ID
de_DE: Layerslider ID

en: Select your LayerSlider.
de_DE: Wählen Sie Ihren Layerslider.

en: Place Revolution slider
de_DE: Revolution Slider einbinden

en: Select your Revolution Slider.
de_DE: Wählen Sie Ihren Revolution Slider.

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Wrong wpb_map object. Base attribute is required
de_DE: Falsches wpb_map Objekt. Basisattribut wird benötigt!

en: Default value from width attribute
de_DE: Standardbreite

en: Inherit from smaller
de_DE: Von kleinerer Größe erben

en: No offset
de_DE: Kein Versatz

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Box controls
de_DE: Box Kontrollelemente

en: Simplify controls
de_DE: Kontrollelemente vereinfachen

en: Theme defaults
de_DE: Standardeinstellungen des Themes

en: Cover
de_DE: Ausfüllen

en: Contain
de_DE: Einpassen

en: No Repeat
de_DE: Nicht wiederholen

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Element tag
de_DE: Element-Tag

en: Font size
de_DE: Schriftgröße

en: left
de_DE: Linksbündig

en: right
de_DE: Rechtsbündig

en: center
de_DE: Zentriert

en: justify
de_DE: Blocksatz

en: Line height
de_DE: Zeilenhöhe

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: Font Family
de_DE: Schriftfamilie

en: Font style
de_DE: Schriftstil

en: italic
de_DE: kursiv

en: bold
de_DE: fett

en: Post Count
de_DE: kein Zähler

en: Order By
de_DE: Sortieren nach

en: Order
de_DE: Sortierung

en: Tags
de_DE: Schlagwörter

en: Individual Posts/Pages
de_DE: Individuelle Beiträge/Seiten

en: Manage options
de_DE: Optionen verwalten

en: Close
de_DE: Schliessen

en: Empty title
de_DE: Formtitel

en: Excerpt
de_DE: Anlesertext (Auszug)

en: Link text
de_DE: Linkziel

en: Link to big image
de_DE: Link zum Originalbild

en: Add custom image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Enable custom teaser
de_DE: Individuellen Auszug verwenden

en: Here you can customize teaser block design. It will be used instead of default settings in "Posts Grid" or "Carousel" content elements.
de_DE: Hier können Sie das Design des Auszugs konfigurieren, welches anstelle der Standardeinstellungen in den "Beitragskacheln" oder "Karussell" Elementen verwendet wird.

en: Field type is changed from `textarea_html` to `textarea`, because it is already used by `
de_DE: Der Feldtyp wurde von `textarea_html` zu `textarea` geändert, da er bereits verwendet wird, und zwar von `

en: Add row
de_DE: Zeile hinzufügen

en: Select URL
de_DE: URL auswählen

en: Loading, please wait...
de_DE: Lade, bitte warten...

en: Crunching...
de_DE: Spaltenansicht wird geändert...

en: Prepend to %s
de_DE: An den Anfang von %s hinzufügen

en: Append to %s
de_DE: An das Ende von %s hinzufügen

en: Show %s controls
de_DE: Artikelanzahl anzeigen %s

en: Change layout
de_DE: Anlesertext Layout.

en: Add new %s
de_DE: %s hinzufügen

en: Welcome to Blank Page, You Have No Content Yet!
de_DE: Willkommen, für diese Seite sind noch keine Inhalte vorhanden!

en:  Add Some Content or Use Predefined Layouts...
de_DE: Fügen Sie Inhalte hinzu oder wählen Sie eines der vorgegebenen Layouts...

en: Add element
de_DE: Inhaltselement hinzufügen

en: Add text block
de_DE: Textbereich hinzufügen

en: Choose Your Layout
de_DE: Wählen Sie ein Layout

en: Close panel
de_DE: Schliessen

en: Hide panel
de_DE: Verstecken

en: Row layout
de_DE: Zeilenlayout

en: Choose row layout from predefined options.
de_DE: Wählen Sie eines der vorgegeben Zeilenlayouts.

en: Enter custom layout for your row
de_DE: Individuelles Layout für diese Zeile

en: Change particular row layout manually by specifying number of columns and their size value.
de_DE: Ändern Sie das Layout dieser Zeile indem Sie hier manuell die Anzahl und Größe der Spalten eintragen.

en: Edit elements
de_DE: Inhaltselemente bearbeiten

en: Select content element to edit properties.
de_DE: Klicken Sie auf das Bleistiftsymbol um Inhaltselemente und deren Eigenschaften zu bearbeiten.

en: Please enter page title
de_DE: Geben Sie einen Titel für die Seite ein.

en: Custom CSS settings
de_DE: Individuelles CSS

en: Enter custom CSS code here. Your custom CSS will be outputted only on this particular page.
de_DE: Tragen Sie hier Ihr individuelles CSS ein. Beachten Sie das dieses CSS nur auf dieser einzelnen Seite ausgegeben wird.

en: My templates
de_DE: Vorlagen

en: Default templates
de_DE: Standardvorlagen

en: Save current layout as a template
de_DE: Aktuelles Layout als Vorlage speichern.

en: Template name
de_DE: Vorlagen

en: Save template
de_DE: Vorlage speichern

en: Save your layout and reuse it on different sections of your website
de_DE: Speichern Sie Ihr aktuelles Layout und verwenden Sie es in anderen Sektionen Ihrer Webseite

en: Append previosly saved template to the current layout
de_DE: Zuvor gespeichertes Layout an das aktuelle Layout anhängen

en: Append default template to the current layout
de_DE: Standardlayout an das aktuelle Layout anhängen

en: Responsive design settings are currently disabled. You can enable them in Visual Composer <a href="%s">settings page</a> by unchecking "Disable responsive content elements".
de_DE: Die responsiven Designeinstellungen sind deaktiviert. Sie können sie auf der Visual Composer <a href="%s">Optionsseite</a> aktivieren, indem Sie das Häkchen bei der Option "Responsive Inhaltselemente deaktivieren" entfernen.

en: Device
de_DE: Gerät

en: Hide on device?
de_DE: Auf diesem Gerät verstecken?

en: Hide
de_DE: Verstecken

en: Inherit:
de_DE: Erben:

en: Inherit from default
de_DE: Von der Standardeinstellung erben

en: Google Fonts preview
de_DE: Google Fonts Vorschau

en: Read more
de_DE: Weiterlesen

en: Empty section. Edit page to add content here.
de_DE: Leerer Bereich. Bearbeiten Sie die Seite und fügen Sie Inhaltselemente hinzu.

en: All
de_DE: Alle

en: Item
de_DE: Anzahl

en: Nothing found.
de_DE: Nichts gefunden

en: Empty tab. Edit page to add content here.
de_DE: Leerer Reiter. Bearbeiten Sie die Seite und fügen Sie Inhaltselemente hinzu.

en: Previous tab
de_DE: Voriger Reiter

en: Next tab
de_DE: Nächster Reiter

en: Click to toggle
de_DE: Klicken zum umschalten

en: Follow us on twitter
de_DE: Folgen Sie uns auf Twitter

en: Link to
de_DE: Verlinkung

en: On post
de_DE: Link zum Artikel

en: Big image
de_DE: Originalbild

en: Featured
de_DE: Beitragsbild
