WordPress SEO - en to it translation catalogue (595 entries)

en:  (because of date display)
it: (a causa della visualizzazione della data)

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
it: "Numero massimo di voci per pagina di sitemap" dovrebbe essere un numero positivo, mentre %s non lo è. Per favore correggere.

en: %s Archive
it: Archivi %s

en: %s Archives
it: %s Archivi

en: %s License
it: Licenza %s

en: %s already exists as a Facebook Admin.
it: %s esiste già come amministratore Facebook.

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
it: %s non sembra essere una string di verifica valida %s. Per favore correggere.

en: %s does not seem to be a valid Google Webmaster Tools Verification string. Please correct.
it: %s sembra non essere una stringa di verifica valida dei Google Webmaster Tools. Per favore correggere.

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
it: %s non sembra essere uno user-id valido di Twitter. Per favore correggere.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
it: %s non sembra essere una url valida. Per favore correggere.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
it: %s ha fallito il controllo sugli aggiornamenti a causa del seguente errore: <em>%s</em>

en: %s is not a valid choice for who should be allowed access to the WP SEO settings. Value reset to the default.
it: %s non è una scelta valida per chi dovrebbe essere autorizzato ad accedere alle impostazioni WP SEO. Valori ripristinati al default.

en: %s restored to default SEO settings.
it: %s ripristinato ai valori di default SEO.

en: %s, Author at %s
it: %s, Autore a %s

en: %s: License Settings
it: %s: impostazioni licenza

en: (HTML allowed)
it: (HTML permesso)

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
it: (disattiva la tua licenza così potrai riattivarla in un altro sito Wordpress)

en: , and meta keywords data deleted.
it:  ed le meta keyword sono stati cancellati

en: , and old data deleted.
it:  ed i vecchi dati sono stati cancellati.

en: .htaccess file
it: file .htaccess

en: 1 - Highest priority
it: 1 - Priorità più alta

en: 301 Redirect
it: Redirect 301

en: 404 pages
it: Pagine 404

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
it: <a href="%s">Sapevi che è possibile fare un upgrade della tua licenza?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
it: <a href="%s">La tua licenza scadrà fra %d giorni, desideri estenderla?</a>

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updated and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
it: <b>Attenzione!</b> La tua licenza %s è disattiva e ciò significa che non riceverai aggiornamenti e supporto! <a href="%s">Inserisci la tua licenza</a> oppure <a href="%s" target="_blank">ottieni una licenza qui</a>.

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
it: <strong>La %s versione %s</strong> è disponibile. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Controlla che c'è di nuovo</a> oppure <a href="%s" %s>aggiorna adesso</a>.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
it: Un link all'archivio dell'autore dell'articolo, con il nome dell'autore come testo di ancoraggio.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
it: Un link all'articolo, con il titolo come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome e la descrizione del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the target keyword / phrase.
it: È stata fornita una meta description, ma non contiene la parola chiave / frase di riferimento.

en: About This Tour
it: Info su questo Tour

en: Action
it: Azione

en: Activate License
it: Attiva Licenza

en: Add <code>noodp</code> meta robots tag sitewide
it: Aggiungi <code>noodp</code> al tag meta robots

en: Add <code>noydir</code> meta robots tag sitewide
it: Aggiungi <code>noydir</code> al tag meta robots

en: Add Another Facebook Admin
it: Aggiungi un nuovo Amministratore Facebook

en: Add Facebook Admin
it: Aggiungi un nuovo Amministratore Facebook

en: Add Google+ specific post meta data (excluding author metadata)
it: Aggiungi meta data specifici di Google+ all'articolo (meta dati sull'autore esclusi)

en: Add Open Graph meta data
it: Aggiungi meta dati Open Graph

en: Add Open Graph meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section. You can specify some of the ID's that are sometimes needed below:
it: Aggiungi i meta dati Open Graph nello <code>&lt;head&gt;</code> del tuo sito. Puoi indicare qui sotto alcuni degli ID che sono talvolta richiesti:

en: Add Twitter card meta data
it: Aggiungere i metadati per la scheda di Twitter

en: Add Twitter card meta data to your site's <code>&lt;head&gt;</code> section.
it: Aggiungere i metadati della card Twitter nella sezione della <code>&lt;testata&gt;</code> del proprio tema.

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
it: Avviso per l'amministratore: questa pagina non mostra una meta descrizione perché non ne ha una, è necessario scriverla per questa pagina o andare in SEO -> Menu titoli e impostare un modello.

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
it: Impostazioni Avanzate <code>meta</code> robots per questa pagina.

en: Advanced Variables.
it: Variabili avanzate

en: After content publication, the plugin automatically pings Google and Bing, do you need it to ping other search engines too? If so, check the box:
it: Dopo la pubblicazione di un testo, questo plugin invierà in automatico un ping a Google e Bing, vuoi inviare un ping anche ad altri motori di ricerca? Se si, spunta la casella relativa:

en: Alexa Verification ID
it: ID di verifica di Alexa

en: All SEO Scores
it: Tutti i punteggi SEO

en: All in One SEO (Old version) data successfully imported.
it: Dati All in One SEO (vecchia versione) importati con successo. 

en: All of the options here are for advanced users only, if you don't know whether you should check any, don't touch them.
it: Tutte queste opzioni sono per utenti esperti, se non sai cosa impostare, non modificare nulla.

en: All-In-One-SEO has been deactivated
it: All-In-One-SEO è stato disabilitato

en: Allow tracking
it: Permettere il tracciamento

en: Allow tracking of this WordPress install's anonymous data.
it: Permetti il tracciamento dei dati di questa installazione Wordpress in modo anonimo.

en: Always include
it: Includi sempre

en: Always index
it: Indicizza sempre

en: Always noindex
it: Non indicizzare mai

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Analyze this page
it: Analizza questa pagina

en: Anchor text for the Homepage
it: Testo d'ancoraggio per la Home Page

en: Archives
it: Archivi

en: Archives for
it: Archivi per

en: Article Heading:
it: Intestazione articolo:

en: As soon as you disable the feature below, the option will no longer be available.
it: Appena disabiliterai la funzionalità sottostante, l'opzione non sarà più disponibile.

en: As you're on NGINX, you'll need the following rewrites:
it: Dal momento che sei su NGINX, avrai bisogno delle seguenti regole di rewrite:

en: Attachment caption
it: Didascalia Allegato

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
it: Gli allegati di un articolo sono registrati nel database come post, ciò significa che sono accessibili attraverso il loro URL univoco se non li ridirezioni. Attivando questa opzione verranno ridirezionati all'articolo a cui sono stati associati.

en: Author Archives
it: Archivi autori

en: Authors
it: Autori

en: Authorship
it: Autore

en: Auto detect
it: Rileva automaticamente

en: Automatic prioritization
it: Prioritizzazione automatica

en: Bad
it: Pessimo

en: Basic Variables
it: Variabili di base

en: Basic Variables.
it: Variabili di base.

en: Be sure to check whether post types or taxonomies are showing that search engines shouldn't be indexing, if so, check the box before them to hide them from the XML sitemaps.
it: Assicurati di controllare quali post type o tassonomie NON vuoi fare indicizzare, spuntando il box accanto alle voci per nasconderle dalla Sitemap XML.

en: Blog %s not found.
it: Blog %s non trovato.

en: Blog ID
it: ID del blog

en: Bold the last page in the breadcrumb
it: Mettere in grassetto la pagina nel breadcrumb

en: Breadcrumb for 404 Page
it: Breadcrumb per le pagine 404

en: Breadcrumbs Settings
it: Impostazioni Breadcrumbs

en: Breadcrumbs Title
it: Titolo Breadcrumbs

en: Breadcrumbs title
it: Titoli Breadcrumbs

en: Bulk Description Editor
it: Editor di modifica massiva descrizioni

en: Bulk Title Editor
it: Editor di modifica massiva titoli

en: Canonical Settings
it: Impostazioni Canonical

en: Check
it: Controlla

en: Check Google Cache
it: Controlla la Cache di Google

en: Check Headers
it: Controlla gli headers

en: Check Inlinks (OSE)
it: Controlla i backlinks (OSE)

en: Check Keyword Density
it: Controlla densit&agrave; di parole chiave

en: Check this box to enable XML sitemap functionality.
it: Spunta questa casella per abilitare la funzionalità sitemap XML.

en: Clean Permalink Settings
it: Pulisci i setting dei permalink

en: Clean up the <code>&lt;head&gt;</code>
it: Pulizia del codice <code>&lt;head&gt;</code>

en: Clear all Facebook Data
it: Cancella tutti i dati Facebook

en: Clicking Next below takes you to the next page of the tour. If you want to stop this tour, click "Close".
it: Facendo clic su "Prossimo" qui di seguito andrai alla pagina successiva del tour. Se si desidera interrompere questo tour, fare clic su "Chiudi".

en: Close
it: Chiudi

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Content of your RSS Feed
it: Contenuto del tuo Feed RSS

en: Content to put after each post
it: Contenuto da inserire dopo ogni post

en: Content to put before each post in the feed
it: Contenuto da inserire prima di ogni post nel feed

en: Content:
it: Contenuto:

en: Create robots.txt file
it: Crea il file robots.txt

en: Current option:
it: Opzione corrente:

en: Currently connected Facebook admins:
it: Amministratori Facebook attualmente connessi

en: Custom Post Type Archives
it: Archivio dei Custom Post Type

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Date Archives
it: Archivio per data

en: Date in Snippet Preview
it: Data nello snippet di anteprima

en: Deactivate License
it: Disattiva Licenza

en: Debug Information
it: Informazioni di debug

en: Default Settings:
it: Impostazioni predefinite

en: Default for first tier pages
it: Default per le pagine di primo livello

en: Default for post type, currently: %s
it: Valore predefinito per i tipi di articoli, attualmente: %s

en: Default for second tier pages and posts
it: Default per le pagine di secondo livello e per i post

en: Default settings
it: Impostazioni standard

en: Delete the old data after import? (recommended)
it: Eliminare i vecchi dati dopo l'importazione? (raccomandato)

en: Description
it: Descrizione

en: Disable author/user sitemap
it: Disabilita sitemap autore/utente

en: Disable the Advanced part of the WordPress SEO meta box
it: Disabilita la parte Avanzata della finestra meta di WordPress SEO 

en: Disable the author archives
it: Disabilita gli archivi per autore

en: Disable the date-based archives
it: Disabilita gli archivi per data

en: Do not allow tracking
it: Non permettere il monitoraggio

en: Do not use a Facebook App as Admin
it: Non utilizzare una App Facebook come Amministrazione

en: Don't show <code>rel="author"</code>
it: Non mostrare <code>rel="author"</code>

en: Earlier found meta description was not found in file. Renewed the description test data.
it: La meta descrizione trovata in precedenza non è più presenta. Rigenerati i dati di test della descrizione.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Files
it: Modifica Files

en: Edit the content of your .htaccess:
it: Modifica il contenuto del tuo .htaccess:

en: Edit the content of your robots.txt:
it: Modifica il contenuto del tuo file robots.txt

en: Edit this item
it: Modifica questo elemento

en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable WP SEO XML sitemaps.
it: Puoi cancellarli (puoi farlo premendo il bottone "Risolvi il problema") o puoi disabilitare WP SEO XML sitemaps.

en: Enable Breadcrumbs
it: Abilita i Breadcrumbs

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
it: Applica lo slash finale sugli URL di tutte le categorie e tag

en: Enter the Blog ID for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
it: Inserisci il blog ID del sito di cui vuoi usare le impostazioni come un default per tutti i siti aggiunti alla tua rete. Lascia vuoto per nessuno (in tal caso verranno usati i default del plugin).

en: Entries per page
it: Voci per pagina

en: Error 404: Page not found
it: Errore 404: Pagina non trovata

en: Exclude post types
it: Escludi post types

en: Exclude taxonomies
it: Escludi tassonomie

en: Existing Yoast Meta Description
it: Meta descrizione Yoast esistente

en: Existing Yoast SEO Title
it: Titolo SEO Yoast esistente

en: Explanation
it: Spiegazione

en: Export
it: Esporta

en: Export & Import SEO Settings
it: Esporta & Importa le impostazioni SEO

en: Export settings
it: Esporta le impostazioni

en: Export your WordPress SEO settings here, to import them again later or to import them on another site.
it: Esporta le tue impostazioni di WordPress SEO qui, per reimportarle successivamente o per importarle in un altro sito.

en: Extensions
it: Estensioni

en: Facebook Description
it: Descrizione Facebook

en: Facebook Image
it: Immagine Facebook

en: Facebook Insights and Admins
it: Facebook Insights e Amministratori

en: Facebook Page URL
it: URL pagina Facebook

en: Facebook profile URL
it: URL profilo Facebook

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
it: Fallita l'attivazione della tua licenza, sembra che la chiave della licenza sia invalida.

en: Failed to deactivate your %s license.
it: Fallita la disattivazione della tua licenza %s.

en: Failed to remove hardcoded meta description.
it: Fallimento nella rimozione della meta descrizione cablata.

en: Failed to retrieve your apps from Facebook.
it: Errore nel recuperare le tue apps da Facebook.

en: File Editor
it: Editor di file

en: Filter
it: Filtro

en: Fix it.
it: Aggiustalo.

en: Flesch Reading Ease
it: Coefficiente di lettura di Flesch

en: Focus Keyword
it: Parola Chiave Principale

en: Focus keyword not set.
it: Parole chiave non impostate.

en: For more information:
it: Per altre informazioni:

en: For the date based archives, the same applies: they probably look a lot like your homepage, and could thus be seen as duplicate content.
it: Per gli archivi basati sulla data, vale lo stesso principio: probabilmente assomigliano molto alla tua home page, e potrebbero quindi essere identificati come contenuti duplicati.

en: Force Transport
it: Forza Transport

en: Force http
it: Forza http

en: Force https
it: Forza https

en: Force rewrite titles
it: Forza la riscrittura dei titoli

en: Force the canonical to either http or https, when your blog runs under both.
it: Forza l'url canonico a essere http o https, quando il sito viene servita con entrambi i protocolli.

en: Frontpage settings
it: Impostazioni della pagina iniziale

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Good
it: Buono

en: Google Publisher Page
it: Pagina Publisher su Google+

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
it: Gli URL di Google Site Search sono strani e lunghi, ma se si sta utilizzando Google Site Search, probabilmente non li vuoi ripulire.

en: Google Webmaster Tools
it: Strumenti per i webmaster di Google

en: Google+ Description
it: Descrizione Google+

en: HeadSpace2 data successfully imported
it: I dati di HeadSpace2 sono stati importati con successo

en: Help improve WordPress SEO
it: Aiuta a migliorare Wordpress SEO

en: Here you can edit the .htaccess and robots.txt files, two of the most powerful files in your WordPress install. Only touch these files if you know what you're doing!
it: Qui puoi modificare i file .htaccess e robots.txt, due dei più potenti file dell'installazione di WordPress. Modifica questi file solo se sai cosa stai facendo!

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide RSD Links
it: Nascondere i link RSD

en: Hide RSS Links
it: Nascondere i link RSS

en: Hide Shortlink for posts
it: Nascondere i link brevi degli articoli

en: Hide WLW Manifest Links
it: Nascondere i link  WLW Manifest

en: Homepage &amp; Front page
it: Homepage & prima pagina

en: How to insert breadcrumbs in your theme
it: Come inserire i breadcrumbs nel tuo tema

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
it: Grande problema SEO: stai bloccando l'accesso ai robot.

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, check this box.
it: Non so perché si desidera utilizzare le parole chiave, ma se lo si desidera davvero spuntare questa casella.

en: I know, don't bug me.
it: Lo so, non mi disturbare.

en: If the meta description is empty, the snippet preview above shows what is generated based on this sites meta description template.
it: Se la meta description è vuota l'anteprima qua sopra mostra quella generata in funzione di questo  modello di meta description per questo sito.

en: If you choose a permalink for your posts with <code>.html</code>, or anything else but a / on the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
it: La scelta di un permalink per i tuoi articoli con <code>.html </code> o qualsiasi altra cosa che non sia una / alla fine, costringe WordPress ad aggiungere la barra finale anche a tutte le pagine che non sono articoli.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Facebook but want another description there, write it here.
it: Se non vuoi usare la meta descrizione per condividere il post su Facebook ma vuoi un'altra descrizione, scrivila qui.

en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on Google+ but want another description there, write it here.
it: Se non desideri utilizzare la meta description per la condivisione su Google + ma ne vuoi un'altra, scrivila qui.

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
it: Se avessi un .htaccess e questo fosse modificabile, potresti farlo da qui.

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
it: Se avessi un file robot.txt e questo fosse modificabile, potresti farlo da qui.

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
it: Se si dispone di una pagina Google+ per il vostro business, aggiungere l'URL qui e collegarlo sulla tua pagina about di Google+.

en: If you have multiple blogs and you're happy with how you've configured this blog, you can export the settings and import them on another blog so you don't have to go through this process twice!
it: Se hai diversi blog e ti piace la configurazione di questo, puoi esportare le impostazioni e reimportarle in un altro blog così da non dover ripetere il lavoro due volte.

en: If you like this plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s and consider making a donation by clicking the button on the right!
it: Se ti piace questo plugin, per favore %spremialo con 5 stelle su WordPress.org%s e considera la possibilità di fare una donazione facendo clic sul pulsante sulla destra!

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
it: Se digiti qualcosa sovrascriverai il tuo %smeta keywords template%s.

en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with <code>?utm_</code>, check this box. You shouldn't use these btw, you should instead use the hash tagged version instead.
it: Se usi i parametri delle campagne di Google Analytics che iniziano con <code>?utm_</code>, spunta questo box. Tuttavia non dovresti usarli, dovresti invece usare la versione con il simbolo hash.

en: If you want to override the Facebook image for this post, upload / choose an image or add the URL here.
it: Se vuoi sovrascrivere l'immagine Facebook per questo articolo, carica/scegli un'immagine o aggiungi una URL qui.

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, enable this.
it: Abilitare questa opzione se si desidera prevenire la visualizzazione delle /page/2/ e successive di ogni archivio.

en: If you want to restore a site to the default WordPress SEO settings, press this button.
it: Se si desidera ripristinare un sito alle impostazioni predefinite di WordPress SEO premere questo pulsante

en: If you would like to keep up to date regarding the WordPress SEO plugin and other plugins by Yoast, subscribe to the newsletter:
it: Se desideri mantenere aggiornato il plugin di WordPress SEO e altri plugin di Yoast, Iscriviti alla newsletter:

en: If you're running a one author blog, the author archive will always look exactly the same as your homepage. And even though you may not link to it, others might, to do you harm. Disabling them here will make sure any link to those archives will be 301 redirected to the homepage.
it: Se si sta gestendo un blog monoautore, gli archivi autore appariranno sempre identici a quelli della homepage. Ed anche se non fate alcun link ad essi qualcun'altro, per farti del male, potrebbe farlo. Disabilitandoli qui ci si assicura che ogni link a questi archivi venga rediretto con un codice 301 alla homepage.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
it: Se hai usato un'altro plugin SEO, prova il plugin:%sSEO Data Transporter%s per spostare i tuoi dati in questo plugin, funziona!

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
it: Se il vostro .htaccess è modificabile, potete modificarlo da qui.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
it: Se il tuo robots.txt fosse scrivibile, potresti modificarlo da qui.

en: If your theme supports my breadcrumbs, as all Genesis and WooThemes themes as well as a couple of other ones do, you can change the settings for those here. If you want to modify your theme to support them, %sfollow these instructions%s.
it: Se il tuo tema supporta i Breadcrumbs del mio plugin, così come tutti i temi di Genesis e WooThemes ed alcuni altri, puoi modificare le impostazioni da qui. Se vuoi modificare il tuo tema per supportare i breadcrumbs, %sfollow these instructions%s.

en: Ignore.
it: Ignora.

en: Image URL
it: URL Immagine

en: Import
it: Importa

en: Import & Export
it: Importa & Esporta

en: Import &amp; Export
it: Importa &amp; Esporta

en: Import from All-in-One SEO?
it: Importare da All-in-One SEO?

en: Import from HeadSpace2?
it: Importare da HeadSpace2?

en: Import from OLD All-in-One SEO?
it: Importare dal VECCHIO All-in-One SEO?

en: Import from RSS Footer (by Yoast)?
it: Importare da RSS Footer (by Yoast)?

en: Import from Robots Meta (by Yoast)?
it: Importare da Robots Meta(by Yoast)?

en: Import from WooThemes SEO framework?
it: Importare dal framework SEO di WooThemes?

en: Import from Yoast Breadcrumbs?
it: Importare da Yoast Breadcrumbs?

en: Import settings
it: Importa le impostazioni

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking
it: Importa le impostazioni individuando <em>settings.zip</em> e facendo clic su di esso

en: Import settings from other plugins
it: Importa impostazioni da altri plugin

en: In the specified meta description, consider: How does it compare to the competition? Could it be made more appealing?
it: Nella meta description fornita, tieni presente: come si rapporta alla concorrenza? Può essere migliorata?

en: Include Taxonomy Metadata
it: Includi Taxonomy Metadata

en: Include in HTML Sitemap
it: Includi nella Sitemap HTML

en: Include in Sitemap
it: Includi nella Sitemap

en: Include in sitemap?
it: Includere nella sitemap?

en: Internal Links
it: Links Interni

en: Introduction Tour:
it: Panoramica introduttiva:

en: Invalid transport mode set for the canonical settings. Value reset to default.
it: La modalità impostata per il trasporto delle impostazioni canoniche è invalida. Valori ripristinati al default.

en: Just switched over from another SEO plugin? Use the options here to switch your data over. If you were using some of my older plugins like Robots Meta &amp; RSS Footer, you can import the settings here too.
it: Arrivi ora da un altro plugin SEO? Usa queste opzioni per trasferire i tuoi dati. Se stai usando uno dei miei vecchi plugin come Robots Meta &amp; RSS Footer, da qui puoi importare le loro impostazioni.

en: Keyword / keyphrase appears in %s (out of %s) subheadings in the copy. While not a major ranking factor, this is beneficial.
it: La parola chiave/frase chiave appare in %s (su %s) sottotestate nel documento. Sebbene non sia un fattore principale di posizionamento, è certamente di aiuto.

en: Keyword Research
it: Ricerca Parole chiave

en: Leave default
it: Lascia le impostazioni di base

en: License Key
it: Chiave Licenza

en: License status
it: Stato della licenza

en: Licenses
it: Licenze

en: Like this plugin?
it: Ti piace questo plugin?

en: Lowest priority
it: Priorità più bassa

en: Max entries per sitemap page
it: Numero massimo di voci per la pagina con la sitemap.

en: Medium priority
it: Priorità Media

en: Meta Desc.
it: Desc. meta

en: Meta Description
it: Meta descrizione

en: Meta Robots
it: Metadati Robot

en: Meta description
it: Meta descrizione

en: Meta description template
it: Template del Meta description

en: Meta description to use for Author page
it: Meta descrizione da usare per la pagina autore 

en: Meta description:
it: Meta descrizione:

en: Meta keywords
it: Meta keyword

en: Meta keywords template
it: Template della Meta keywords

en: Meta keywords to use for Author page
it: Meta keywords da usare per la pagina autore 

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
it: Meta keywords usate dalla pagina archivio per questo termine.

en: More WordPress SEO
it: Altro su WordPress SEO

en: MultiSite Settings
it: Impostazioni multisito

en: N/A
it: N/D

en: Never include
it: Non includere mai

en: Never show
it: Non mostrare mai

en: New Yoast Meta Description
it: Nuova meta descrizione Yoast

en: New Yoast SEO Title
it: Nuovo titolo SEO Yoast

en: New blogs get the SEO settings from this blog
it: I nuovi blog ereditano le impostazioni SEO da questo blog

en: Next
it: Successivo

en: No Archive
it: Nessun Archivio

en: No Snippet
it: Nessuno Snippet

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
it: Nessun dubbio che hai usato un plugin SEO prima se questo sito non è completamente nuovo. Provo a renderti la vita più facile, puoi importare le informazioni elencate sotto. Se vuoi, puoi prima importarle, controllare se è stato importato tutto correttamente e poi importare e cancellare. Nessun duplicato verrà importato.

en: No focus keyword set.
it: Nessuna parola chiave

en: No focus keyword was set for this %s. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
it: Non è stata impostata alcuna  parola chiave specifica per questo %s. Se non si imposta una parola chiave specificanon è possibile calcolare alcun punteggio.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
it: In questa pagina non appare alcuna immagine, considera di aggiungerne alcune rilevanti.

en: No meta description has been specified, search engines will display copy from the page instead.
it: Non è stata fornita alcuna meta description, i motori di ricerca mostreranno quindi sezioni di testo della pagina.

en: No numeric value was received.
it: Nessun valore numerico inserito.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
it: In questa pagina non c'è alcun link in uscita, considera di aggiungerne alcuni rilevanti.

en: No post content to analyse.
it: Nessun contenuto da analizzare nell'articolo

en: No settings found in file.
it: Nessuna impostazione trovata nel file.

en: No subheading tags (like an H2) appear in the copy.
it: Nessuna marcatore di sottotestata (come ad esempio gli H2) appare nel testo.

en: Noindex subpages of archives
it: Non indicizzare le sottopagine degli archivi

en: Noindex this %s
it: Noindex questa %s

en: None
it: Nessuno

en: Note that for the Twitter Cards to work, you have to check the box below and then validate your Twitter Cards through the %1$sTwitter Card Validator%2$s.
it: Nota che per far funzionare le Twitter Cards devi marcare la checkbox sottostante e quindi validare il tuo Twitter Cards usando il %1$sTwitter Card Validator%2$s.

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
it: Nota: invece dei modelli, questi sono gli attuali titoli e meta descrizioni per le pagine archivio degli articoli di tipo custom.

en: On this page you can enable the Open Graph functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
it: In questa pagina puoi abilitare la funzionalità Open Graph da questo plugin, oltre ad assegnare un utente Facebook o una Applicazione come amministratore del tuo sito, così da vedere gli insight di Facebook.

en: Other
it: Altro

en: Other variables not to clean
it: Altre variabili da non ripulire

en: Page %d of %d
it: Pagina %d di %d

en: Page Analysis
it: Analisi della pagina

en: Page Analysis has been disabled.
it: L'analisi della pagina è stata disabilitata.

en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

en: Page URL/Slug
it: URL/Abbreviazione pagina

en: Page URL:
it: URL pagina:

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Page title:
it: Titolo pagina:

en: Pages
it: Pagine

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
it: L'impaginazione dei commenti è attiva, ma in 999 casi su 1000 non è necessaria, perciò ti suggeriamo di disabilitarla e, per farlo, deseleziona la voce "Suddividi i commenti nelle pagine..."

en: Paste your %s license key here..
it: Incolla qui il codice licenza %s.

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
it: Le persone a volte commettono errori quando scrivono link, oppure parametri indesiderati vengono aggiunti alla fine dell'URL: questo permette di reindirizzarli. Si prega di notare che, mentre questa è una caratteristica che è mantenuta attivamente, è noto che interferisce con diversi plugin, e dovrebbe per questo essere la prima caratteristica a essere disattiva quando si verificano problemi dopo l'installazione di questo plugin.

en: Permalink Settings
it: Impostazioni Permalink

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about.<br/><br/>Read %sthis post%s for more info.
it: Scegli la parola chiave o la frave chiave principale ci cui parla questo articolo/pagina.<br/><br/>Leggi %sthis post%s per maggiori informazioni.

en: Ping Ask.com
it: Fare ping ad Ask.com

en: Ping Yahoo!
it: Fare ping a Yahoo!

en: Please check the appropriate box below if there's a post type that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
it: Per favore spunta una delle caselle qui in basso se c'è un tipo di articolo che <strong>NON</strong> vuoi inserire nella tua sitemap:

en: Please check the appropriate box below if there's a taxonomy that you do <strong>NOT</strong> want to include in your sitemap:
it: Per favore spunta una delle caselle qui in basso se c'è una tassonomia che <strong>NON</strong> vuoi inserire nella tua sitemap: 

en: Please create a page title.
it: Si prega di creare un titolo di pagina.

en: Please enter a license key in the field below first.
it: Prego inserire un codice licenza nel campo sottostante.

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
it: Per favore inserire il numero massimo di voci per pagina di sitemap (il default è %s, potresti ridurlo al fine di evitare problemi di occupazione di memoria in qualche installazione):

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
it: Prego selezionare un tipo valido di articolo per la tassonomia "%s"

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
it: Per favore selezionare una tassonomia valida per il tipo di articolo "%s"

en: Poor
it: Scarso

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Post Type
it: Tipo articolo

en: Post Types
it: Tipi articolo

en: Post doesn't exist.
it: L'articolo non esiste.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
it: L'articolo ha impostato un tipo invalido: %s.

en: Post is set to noindex.
it: Articolo impostato come da non indicizzare

en: Post type archive to show in breadcrumbs for:
it: Post type archive da mostrare nel breadcrumbs per: 

en: Posts
it: Articoli

en: Prefix for Archive breadcrumbs
it: Prefisso per gli archivi dei Breadcrumbs

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
it: Prefisso nel breadcrumbs delle pagina di ricerca

en: Prefix for the breadcrumb path
it: Prefisso per il percorso dei Breadcrumbs

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign Parameters.
it: Prevenire la pulizia dei parametri delle campagne Google Analytics.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
it: Previene la pulizia degli url di Google Site Search.

en: Prevents search engines from using the DMOZ description for pages from this site in the search results.
it: Previene i motori di ricerca dall'usare la descrizione delle pagine di questo sito presenti su DMOZ

en: Prevents search engines from using the Yahoo! directory description for pages from this site in the search results.
it: Previene i motori di ricerca dall'usare la descrizione delle pagine di questo sito presenti su Yahoo! directory

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: RSS Footer options imported successfully.
it: Opzioni RSS Footer importate con successo. 

en: RSS Settings
it: Impostazioni RSS

en: Re-check theme.
it: Ricontrolla il tema.

en: Read more about %1$sFacebook Open Graph%2$s.
it: Leggi di più su %1$sFacebook Open Graph%2$s.

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
it: Ridireziona l'URL degli allegati all'URL del post genitore.

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
it: Ridireziona gli URL grezzi a permalink puliti. (Non raccomandato in molti casi!)

en: Remove Blog page from Breadcrumbs
it: Rimuovi la pagina del Blog dai Breadcrumbs

en: Remove stop words from slugs.
it: Rimuovi le stop word dalle abbreviazioni.

en: Remove the <code>?replytocom</code> variables.
it: Rimuove le variabili <code>?replytocom</code>.

en: Removed hardcoded meta description.
it: Rimossa la meta descrizione cablata nel codice.

en: Replaced with a custom taxonomies description
it: Sostituito con la descrizione di una tassonomia custom

en: Replaced with a posts custom field value
it: Sostituita con un valore di un campo personalizzato

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
it: Sostituito con una tassonomia personalizzata per gli articoli, separata da virgole.

en: Replaced with the category description
it: Sostituito dalla descrizione della categoria

en: Replaced with the current date
it: Sostituito con la data corrente

en: Replaced with the current day
it: Sostituito con la giornata in corso

en: Replaced with the current month
it: Sostituito con il mese corrente

en: Replaced with the current page number
it: Sostituito con il numero di pagina corrente

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
it: Sostituito con il numero della pagina corrente (esempio: pagina 2 di 4)

en: Replaced with the current page total
it: Sostituito con il numero di pagine totale

en: Replaced with the current search phrase
it: Sostituito con la frase di ricerca corrente

en: Replaced with the current tag/tags
it: Rimpiazzato dagli attuali tag

en: Replaced with the current time
it: Sostituito con l'ora corrente

en: Replaced with the current year
it: Sostituito con l'anno in corso

en: Replaced with the date of the post/page
it: Rimpiazzato dalla data articolo/pagina

en: Replaced with the post categories (comma separated)
it: Sostituito dalle categorie dell'articolo (separate da una virgola)

en: Replaced with the post type plural label
it: Sostituito con l'etichetta plurima per il tipo di articolo

en: Replaced with the post type single label
it: Sostituito con l'etichetta singola del tipo di articolo

en: Replaced with the post/page ID
it: Sostituito con l'ID del post/pagina

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
it: Sostituito con il 'nicename' dell'autore del post/pagina

en: Replaced with the post/page author's userid
it: Sostituito con l'userid dell'autore del post/pagina

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (autogenerato se non esiste)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (senza autogenerazione)

en: Replaced with the post/page modified time
it: Sostituito con l'ora di modifica del post/pagina 

en: Replaced with the posts focus keyword
it: Rimpiazzato dalla parola chiave principale dell'articolo

en: Replaced with the slug which caused the 404
it: Sostituito con l'abbreviazione che ha causato l'errore 404

en: Replaced with the tag description
it: Sostituito dalla descrizione del tag

en: Replaced with the term description
it: Sostituito dalla descrizione del termine

en: Replaced with the term name
it: Sostituito dal nome del termine

en: Replaced with the title of the post/page
it: Sostituito dal titolo del post/pagina

en: Request error: %s
it: Errore nella richiesta: %s

en: Reset Default Settings
it: Reimposta i valori predefiniti

en: Restore site to default settings
it: Reimposta il sito ai valori predefiniti

en: Restore site to defaults
it: Reimposta il sito

en: Robots-Meta has been deactivated
it: Robots-Meta è stato disabilitato

en: SEO Description
it: Descrizione SEO

en: SEO Issue:
it: Problema SEO:

en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: SEO Title
it: Titolo SEO

en: SEO: Bad
it: SEO: Pessimo

en: SEO: Good
it: SEO: Buono

en: SEO: No Focus Keyword
it: SEO: Parola chiave principale mancante

en: SEO: Poor
it: SEO: Scarso

en: SEO: Post Noindexed
it: SEO: Articolo in noindex

en: Save MultiSite Settings
it: Salva le impostazioni multisito

en: Save changes to .htaccess
it: Salva i cambiamenti in .htaccess

en: Save changes to Robots.txt
it: Salva i cambiamenti in Robots.txt

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
it: Salve le impostazioni per attivare la Sitemap XML.

en: Search for "%s"
it: Ricerca per "%s"

en: Search pages
it: Ricerca pagine

en: Security
it: Sicurezza

en: Select an app to use as Facebook admin:
it: Scegli una App da usare come Amministratore Facebook

en: Separator between breadcrumbs
it: Separatore tra i breadcrumbs

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
it: L'impostazione "%s" non è più in uso ed è stata scartata.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Updated.
it: Impostazioni aggiornate.

en: Settings could not be imported:
it: Le impostazioni non possono essere importate:

en: Settings successfully imported.
it: Impostazioni importate con successo.

en: Should this page be in the HTML Sitemap at all times, regardless of Robots Meta settings?
it: Questa pagina deve comparire sempre nella Sitemap HTML, indipendentemente dai setting di Robots Meta?

en: Should this page be in the XML Sitemap at all times, regardless of Robots Meta settings?
it: Questa pagina deve essere sempre presente all'interno della Sitemap XML anche se indicato diversamente nelle impostazioni del Robots Meta?

en: Show <code>rel="author"</code> on this page?
it: Mostrare <code>rel="author"</code> in questa pagina?

en: Show date in snippet preview?
it: Visualizzare la data nello snippet di anteprima?

en: Site Admins (default)
it: Amministratori del sito (predefinito)

en: Site Twitter Username
it: Nome utente del sito su Twitter

en: Site-wide default: %s
it: Default di sistema: %s

en: Sitemap Priority
it: Priorità Sitemap

en: Sitewide <code>meta</code> settings
it: Impostazioni <code>metadati</code> per tutto il sito

en: Sitewide settings
it: Impostazioni globali

en: Snippet Preview
it: Anteprima Snippet

en: Social settings
it: Impostazioni Social

en: Some files could not be removed. Please remove them via FTP.
it: Alcuni files non possono essere rimossi. Per favore rimuovili via FTP.

en: Special Pages
it: Pagine speciali

en: Start Tour
it: Inizia il tour

en: Strip the category base (usually <code>/category/</code>) from the category URL.
it: Elimina la parola categoria (di solito <code>/categoria/</code>) dall'URL della categoria

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Successfully added %s as a Facebook Admin!
it: Aggiunto con successo %s come amministratore di Facebook!

en: Successfully cleared all Facebook Data
it: Eliminati con successo tutti i dati Facebook

en: Successfully removed admin %s
it: Rimosso amministratore %s

en: Successfully retrieved your apps from Facebook, now select an app to use as admin.
it: Sono state recuperate le tue applicazioni su Facebook, ora seleziona un'applicazione da utilizzare come amministratore.

en: Summary
it: Sommario

en: Summary with large image
it: Sommario con immagini grandi

en: Super Admins only
it: Solo super amministratori

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
it: Seguire questa panoramica per imparare velocemente l'utilizzo di questo plugin.

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for:
it: Tassonomia da mostrare nel breadcrumbs per:

en: Template explanation
it: Spiegazione del modello

en: Templates
it: Modelli

en: The <code>meta</code> description will be limited to %s chars%s, %s chars left.
it: La <code>meta</code> description sarà limitata %s chars%s, %s caratteri rimasti.

en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
it: Sarà utilizzato il titolo impostato nei Breadcrumbs dove appare "%s".

en: The SEO Title defaults to what is generated based on this sites title template for this posttype.
it: Il titolo SEO viene predefinito in base a quello generato in funzione del titolo di questo sito per questo tipo di post.

en: The SEO description is used for the meta description on the archive page for this term.
it: La descrizione SEO è usata come meta descrizione nelle pagine archivio per questo termine.

en: The SEO title is used on the archive page for this term.
it: Il titolo SEO è utilizzato per questo termine nella pagina di archivio.

en: The URL that this page should redirect to.
it: La URL alla quale questa pagina deve reindirizzare.

en: The available space is shorter than the usual 155 characters because Google will also include the publication date in the snippet.
it: Lo spazio disponibile è minore dei classici 155 caratteri perchè Google includerà nel riassunto anche la data di pubblicazione.

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
it: La URL canonica a cui questa pagina dovrebbe puntare; lasciare in bianco per utilizzare il permalink di default. Supportati anche i %scross domain canonici%s.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
it: Il link alla URL canonical è mostrato nella pagina archivio per questo termine.

en: The copy scores %s in the %s test, which is considered %s to read. %s
it: Il testo ha un valore di %s nel test %s, che è considerato %s da leggere. %s

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
it: L'impostazione di default del blog deve essere l'id numerico del blog che vuoi usare come default.

en: The default card type to use
it: Il tipo di card di default da usare

en: The feature for stripping the category base will be removed in version 1.6 of WordPress SEO. We suggest using %1$sFV Top Level Categories%2$s if you insist on keeping this but do know that the feature is very error prone and not <em>that</em> important for your SEO.
it: La funzionalità di rimozione della categoria sarà rimossa dalla versione 1.6 di WordPress SEO. Suggeriamo di usare %1$sFV Top Level Categories%2$s se vuoi continuare a usare questa funzionalità ma sappi che può portare facilmente ad errori e non è <em>così</em> importante per il tuo SEO.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
it: Il/i seguente/i file(s) impedisce/ono alla tua XML sitemap di funzionare correttamente

en: The images on this page are missing alt tags.
it: Le immagini in questa pagina non presentano i tag alt.

en: The images on this page contain alt tags with the target keyword / phrase.
it: Le immagini in questa pagina contengono tag alt con la parola chiave / frase di riferimento.

en: The images on this page do not have alt tags containing your keyword / phrase.
it: Le immagini in questa pagina non presentano tag alt contenenti la tua la parola chiave / frase.

en: The keyword / phrase %s does not appear in the page title.
it: La parola chiave / frase %s non appare nel titolo della pagina.

en: The keyword / phrase appears in the URL for this page.
it: La parola chiave / frase appare nell'URL di questa pagina.

en: The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
it: La parola chiave/frase non appare nella URL di questa pagina. Se decidi di rinominare l'URL assicurati di controllare che la vecchia URL rediriga con un 301 a quella nuova!

en: The keyword appears in the first paragraph of the copy.
it: La parola chiave appare nel primo paragrafo del testo.

en: The keyword density is %s%%, which is a bit low, the keyword was found %s times.
it: La ricorrenza della parola chiave è %s%%, è un po' bassa, la parola chiave è stata trovata %s volte. 

en: The keyword density is %s%%, which is great, the keyword was found %s times.
it: La ricorrenza della parola chiave è %s%%, è un bene, la parola chiave è stata trovata %s volte.

en: The keyword density is %s%%, which is over the advised 4.5%% maximum, the keyword was found %s times.
it: La densità della parola chiave è %s%%, che è sopra il massimo valore consigliato di 4.5%%, la parola chiave è stata trovata %s volte.

en: The keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
it: La parola chiave non appare nel primo paragrafo del testo, assicurati che l'argomento sia chiaro da subito.

en: The keyword for this page contains one or more %sstop words%s, consider removing them. Found '%s'.
it: La keyword per questa pagina contiene una o più %sstop words%s, consiglio di rimuoverle. Rilevate:'%s'.

en: The meta description contains the primary keyword / phrase.
it: La meta description contiene la parola chiave / frase principale.

en: The meta description is under 120 characters, however up to %s characters are available. %s
it: La meta description è inferiore a 120 caratteri, sono ancora disponibili %s caratteri. %s

en: The page title contains %d characters, which is less than the recommended minimum of 40 characters. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
it: Il titolo di pagina contiene %d caratteri, che è inferiore alla lunghezza raccomandata di 40 caratteri. Usa questo spazio per aggiungere variazioni di parole chiave o per creare una descrizione persuasiva. 

en: The page title contains %d characters, which is more than the viewable limit of 70 characters; some words will not be visible to users in your listing.
it: Il titolo di pagina contiene  %d caratteri, che è maggiore del limite visibile di 70 caratteri; alcune parole non saranno visibili agli utenti nel listing.

en: The page title contains keyword / phrase, at the beginning which is considered to improve rankings.
it: Il titolo di pagina che contiene parole / frasi all'inizio, è considerato più rilevante per i posizionamenti. 

en: The page title contains keyword / phrase, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
it: Il titolo di pagina contiene la parola chiave / frase, ma questa non appare all'inizio; prova a spostarla all'inizio.

en: The page title is more than 40 characters and less than the recommended 70 character limit.
it: Il titolo di pagina supera i 40 caratteri e rimane nel limite dei 70 caratteri raccomandati.

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
it: Il plugin All-In-One SEO è stato rilevato. Vuoi fare un %simport dei suoi settings%s.

en: The plugin Robots-Meta has been detected. Do you want to %simport its settings%s.
it: E' stato rilevato il plugin Robots-Meta. Vuoi fare %simport dei suoi settings%s.

en: The post %s appeared first on %s.
it: L'articolo %s sembra essere il primo su %s.

en: The priority given to this page in the XML sitemap.
it: La priorità data a questa pagina nella sitemap XML.

en: The separator defined in your theme's <code>wp_title()</code> tag.
it: Il separatore definito nel codice del tag <code>wp_title()</code> del proprio tema.

en: The site's name
it: Il nome del sito

en: The site's tagline / description
it: Tagline del sito / descrizione

en: The slug for this page contains one or more <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">stop words</a>, consider removing them.
it: L'abbreviazione di questa pagina contiene una o più <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_words">stop word</a>, si suggerisce di rimuoverle. 

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
it: L'abbreviazione di questa pagina è troppo lunga, prova ad abbreviarla.

en: The specified meta description is over %s characters, reducing it will ensure the entire description is visible. %s
it: La meta description fornita supera i %s caratteri, riducila affinché sia visibile per intero. %s

en: The taxonomy you used in (one of your) %s variables is <strong>invalid</strong>. Please %sadjust your settings%s.
it: La tassonomia che hai usato in (una delle tue) %s variabili è <strong>invalida</strong>. Per favore %sadjust i tuoi settings%s.

en: The templates are built using variables, the help tab for all the different variables available to you to use in these.
it: I modelli sono costruiti utilizzando delle variabili, nella linguetta di aiuto sono elenecate tutte le differenti variabili disponibili.

en: The title &amp; metas settings for WordPress SEO are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
it: Le impostazioni di titolo &amp; meta per Wordpress SEO sono composte da variabili che sono sostituite da valori specifici della pagina quando quest'ultima è visualizzata. I tab sulla sinistra illustrano le variabili disponibili.

en: The tour ends here, thank you for using my plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Joost de Valk - %1$sYoast.com%2$s
it: Il tour finisce qui, grazie per utlizzare il mio plugin e buona fortuna con il vostro SEO!<br/><br/>Joost de Valk - %1$sYoast.com%2$s

en: The tour ends here,thank you for using my plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Joost de Valk - %1$sYoast.com%2$s
it: Il tour finisce qui, grazie per utilizare il mio plugin e buona fortuna con la pratica SEO!<br/><br/>Joost de Valk - %1$sYoast.com%2$s

en: Theme License
it: Licenza del tema

en: There are %d words contained in the body copy, this is below the %d word recommended minimum. Add more useful content on this topic for readers.
it: Ci sono %d parole contenute nel testo del documento, sono leggermente al di sotto del minimo raccomandato di %d parole. Aggiungi altro contenuto rilevante per i lettori.

en: There are %d words contained in the body copy, this is more than the %d word recommended minimum.
it: Ci sono %d parole contenute nel testo del documento, sono più del minimo raccomandato di %d parole.

en: There are %d words contained in the body copy, this is slightly below the %d word recommended minimum, add a bit more copy.
it: Ci sono %d parole contenute nel testo del documento, sono leggermente al di sotto del minimo raccomandato di %d parole, aggiungi ancora del testo.

en: There are %d words contained in the body copy. This is far too low and should be increased.
it: Ci sono %d parole contenute nel testo. Sono troppo poche e devono essere aumentate.

en: There's more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. Read our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
it: C'è ancora molto altro da imparare su WordPress &amp; SEO oltre ad usare questo plugin. Leggi il nostro articolo %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.

en: These are the image and description used in the Open Graph meta tags on the frontpage of your site.
it: Queste sono l'immagine e la descrizione usate nei meta tag Open Graph sulla home page del tuo sito.

en: These pages will be noindex, followed by default, so they will never show up in search results.
it: Queste pagine non verranno di base indicizzate e/o seguite, quindi non appariranno mai nei risultati delle ricerche.

en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
it: Questo/a %s segue le regole di indicizzazione impostate in Titoli e Metadati, da qui è possibile cambiarne il comportamento.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
it: Questa opzione e' utilizzata per aggiungere automaticamente contenuti al tuo RSS. Più nello specifico, è progettata per aggiungere links che rimandino al tuo blog e ai tuoi articoli, in modo che gli stupidi scrapers aggiungeranno a loro volta automaticamente questi links, aiutando i motori di ricerca ad identificarti come la fonte originale dei contenuti.

en: This functionality is currently in beta, but it allows for %1$sTwitter Cards%2$s.
it: Questa funzionalità è attualmente in fase di beta testing ma permette l'uso delle %1$sSchede Twitter%2$s.

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
it: Questo ti aiuta a creare URL più pulite, rimuovendo in automatico le stopword.

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
it: Questa immagine viene utilizzata se un/a articolo/pagina che vengono condivisi non contengono alcuna immagine.

en: This incredibly powerful function allows you to add content to the beginning and end of your posts in your RSS feed. This helps you gain links from people who steal your content!
it: Questa potente funzione incredibilmente ti permette di aggiungere del contenuto all'inizio e alla fine dei tuoi articoli nei feed RSS. Molto utile per evitare che alcune persone rubino i tuoi contenuti.

en: This is a settings export file for the WordPress SEO plugin by Yoast.com
it: File di esportazione delle impostazioni per il WordPress SEO plugin by Yoast.com

en: This is the WordPress SEO Dashboard, here you can restart this tour or revert the WP SEO settings to default.
it: Questa è la bacheca di WordPress SEO, da qui è possibile riavviare il tour o azzerare le impostazioni di WP SEO ai valori predefiniti.

en: This is where you can view and edit the SEO titles of every post and page on your site. If you have a lot of pages that need SEO titles, use this page to save yourself the hassle of editing every page one at a time!
it: Da qui puoi vedere e modificare i titoli SEO di ogni articolo e pagina del tuo sito. Se hai molte pagine che richiedono titoli SEO, usa questa pagina per risparmiarti la seccatura di modificare una pagina alla volta!

en: This is where you set the templates for your titles and descriptions of all the different types of pages on your blog, be it your homepage, posts &amp; pages (under post types), category or tag archives (under taxonomy archives), or even custom post type archives and custom posts: all of that is done from here.
it: In questo punto puoi impostare i modelli per i tuoi titoli e descrizioni di tutti i vari tipi di pagine del tuo blog, siano essi la tua homepage, articoli &amp; pagine (all'interno di tipi di articoli), categorie o archivi di tag (all'interno di archivi delle tassonomie), o addirittura archivi di tipi custom di articoli o articoli custom: il tutto viene fatto da qui.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
it: Questo deve essere un blog esistente. Il blog %s non esiste o è stato segnato come cancellato.

en: This page has %s nofollowed link(s) and %s normal outbound link(s).
it: Questa pagina ha in uscita %s link nofollow e %s link normali.

en: This page has %s outbound link(s), all nofollowed.
it: Questa pagina ha %s link in uscita, tutti nofollow.

en: This page has %s outbound link(s).
it: Questa pagina ha %s link in uscita.

en: This page lets you view and edit the meta descriptions of all posts and pages on your site. Just like the Bulk Title Editor, this allows you to edit the meta description of all your pages in one place, rather than having to edit each individual page.
it: Questa pagina ti permette di vedere e modificare le meta descrizioni di tutti gli articoli e pagine del tuo sito. Analogamente all'editor massivo dei titoli, puoi modificare la meta descrizione di tutte le pagine in un posto solo, piuttosto di dover modificare una pagina alla volta.

en: This plugin adds an XML sitemap to your site. It's automatically updated when you publish a new post, page or custom post and Google and Bing will be automatically notified.
it: Questo plugin aggiunge una sitemap XML al sito. Questa verrà aggiornata automaticamente quando si pubblica un nuovo articolo, una nuova pagina o un nuovo articolo personalizzato, inoltre Google e Bing verranno informati automaticamente delle novità.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
it: Questa impostazione previene il funzionamento delle repliche annidate quando un utente ha JavaScript disabilitato ma, su grossi siti, può anche significare un <em>grande</em> miglioramento dell indicizzazione da parte dei motori di ricerca quando si hanno moltissimi commenti.

en: Title
it: Titolo

en: Title &amp; Description settings
it: Impostazioni di Titolo &amp; Descrizione

en: Title display in search engines is limited to 70 chars, %s chars left.
it: Nei motori di ricerca il Titolo può essere al massimo di 70 caratteri, %s caratteri disponibili.

en: Title optimization
it: Ottimizzazione del titolo

en: Title settings
it: Impostazioni titolo

en: Title template
it: Titolo del template

en: Title to use for Author page
it: Titolo da usare per la pagina autore

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
it: Titolo da usare nel percorso del breadcrumb in questa pagina

en: Titles &amp; Metas
it: Titoli &amp; Metadati

en: To be able to access your %sFacebook Insights%s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user, but if you have an app for your site, you could use that. For most people a user will be "good enough" though.
it: Per essere in grado di accedere al %sFacebook Insights%s del tuo sito, hai bisogno di specificare un amministratore Facebook. Può essere un utente ma se hai una app per il tuo sito, potresti usare quella. Per la maggior parte delle persone, un utente è tuttavia sufficiente.

en: To enjoy all the benefits of the page analysis feature, you'll need to (get your host to) install it.
it: Per godere dei benefici dell'estensione dell'analisi della pagina, tu o il tuo provider dovete installarla.

en: To maintain a plugin as big as WordPress SEO, we need to know what we're dealing with: what kinds of other plugins our users are using, what themes, etc. Please allow us to track that data from your install. It will not track <em>any</em> user details, so your security and privacy are safe with us.
it: Per mantenere un plugin delle dimensioni di WordPress SEO abbiamo bisogno di sapere con cosa abbiamo a che fare: quali altri plugin stanno usando i nostri utenti, quali temi, ecc. ecc.. Per favore, permettici di tracciare i dati della tua installazione. Non sarà tracciato <em>nessun</em> dettaglio utente, per cui la tua sicurezza e privacy saranno al sicuro con noi.

en: To update this page analysis, save as draft or update and check this tab again
it: Per aggiornare questa pagina di analisi salvare come bozza o aggiornare e verificare nuovamente questa linguetta

en: Toggle license status
it: Cambia stato della licenza

en: Tracking
it: Monitoraggio

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
it: Prova a creare frasi più brevi per migliorare la leggibilità.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
it: Prova a creare frasi più brevi, usa parole meno difficili per migliorare la leggibilità. 

en: Twitter Cards
it: Schede Twitter

en: Twitter username (without @)
it: Username Twitter (senza @)

en: Unchecking this box allows authors and editors to redirect posts, noindex them and do other things you might not want if you don't trust your authors.
it: Togliendo il segno di spunta a questa casella si permette ad autori ed editori di reindirizzare gli articoli, renderli non indicizzati e diverse altre cose che non si desidererebbero se non si ha assoluta fiducia nei propri autori:

en: Underneath the General Settings, you can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs, I highly encourage you to check out both Google and Bing's Webmaster Tools.
it: Sotto le impostazioni generali, è possibile aggiungere i codici di verifica per i diversi strumenti per i webmaster; incoraggio vivamente di controllare gli  strumenti per i webmaster sia di Google che di Bing.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
it: Scompattamento fallito - il file settings.ini non è stato trovato.

en: Unzipping failed with error "%s".
it: Scompattamento fallito con errore "%s".

en: Update Facebook Apps
it: Aggiorna le App Facebook

en: Updated Robots.txt
it: Aggiorna Robots.txt

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
it: Aggiornando questo tema perderai ogni personalizzazione che hai fatto. Scegli 'Cancella' per interrompere, 'OK' per aggiornare.

en: Upload failed.
it: Caricamento fallito.

en: Usage of this breadcrumbs feature is explained <a href="https://yoast.com/wordpress/plugins/breadcrumbs/">here</a>. For the more code savvy, insert this in your theme:
it: L'utilizzo della funzionalità breadcrumb è spiegata <a href="https://yoast.com/wordpress/plugins/breadcrumbs/">qui</a>. Per gli utenti più esperti di codice, inserire questo nel tuo tema:

en: Use %s default (Currently: %s)
it: Utilizzare %s come predefinito (Attualmente: %s)

en: Use <code>meta</code> keywords tag?
it: Usare il tag <code>meta</code> keywords?

en: Use Image
it: Usa immagine

en: Use a Facebook App as Admin
it: Usa una App Facebook come Amministratore

en: User sitemap
it: Sitemap utente

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
it: Usando questo modulo sarà possibile impostare il sito con i valori predefiniti di SEO.

en: Variables
it: Variabili

en: View
it: Visualizzazione

en: View &#8220;%s&#8221;
it: Visualizzazione &#8220;%s&#8221;

en: WP Page Title
it: Titolo pagina WP

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per Webmaster

en: Who should have access to the WordPress SEO settings
it: Chi può avere accesso alle impostazioni WordPress SEO

en: Why Google won't display the right page title
it: Perché Google non mostrerà il titolo corretto delle pagine

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
it: I dati e le impostazioni del framework SEO di WooThemes sono stati importati con successo.

en: WordPress SEO by Yoast
it: WordPress SEO di Yoast

en: WordPress SEO has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
it: WordPress SEO determina automaticamente quando è necessario forzare la riscrittura dei titoli delle pagine, se pensate sbagli e sapete quello che state facendo potete cambiare le impostazioni da qui.

en: WordPress SEO settings
it: Impostazioni di WordPress SEO

en: XML Sitemap
it: Sitemap XML

en: XML Sitemaps
it: Sitemaps XML

en: Yoast Breadcrumbs options could not be found
it: Non sono state trovate le impostazioni di Yoast Breadcrumbs

en: Yoast Breadcrumbs options imported successfully.
it: le opzioni di Yoast Breadcrumbs sono state importate con successo.

en: Yoast WordPress SEO Settings
it: Impostazioni Yoast WordPress SEO

en: You can also set some settings for the entire site here to add specific meta tags or to remove some unneeded cruft.
it: Puoi anche definire alcune impostazioni per l'intero sito per aggiungere specifici meta tag o per rimuovere cose indesiderate.

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
it: Puoi impostare il titolo e la descrizione della pagina blog %sdalla pagina stessa &raquo;%s

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
it: Puoi impostare il titolo e la descrizione per la prima pagina %sediting direttamente la prima pagina&raquo;%s

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
it: Potete trovare la vostra Sitemap qui: %sXML Sitemap%s

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
it: Puoi usare il riquadro sottostante per verificare i differenti strumenti per webmaster, se il tuo sito è già verificato, non devi fare altro. Inserisci i codici di verifica:

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
it: È possibile utilizzare le seguenti variabili all'interno del contenuto, verranno sostituite dal valore mostrato qui a destra.

en: You can't edit %s that aren't yours.
it: Non puoi modificare i %s che non sono tuoi.

en: You can't edit %s.
it: Non puoi modificare %s.

en: You cannot create a robots.txt file.
it: Non puoi creare il file robots.txt

en: You cannot edit the .htaccess file.
it: Non puoi modificare il file .htaccess

en: You cannot edit the robots.txt file.
it: Non puoi modificare il file robots.txt

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
it: Hai definito il tuo codice licenza usando la costante PHP %s.

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
it: <strong>NON</strong> devi creare la XML sitemap, verra' impiegato tempo per generarla dopo la pubblicazione di un articolo.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
it: Non appare il titolo dell'articolo nella URL dei tuoi articoli e pagine, si consiglia di inserirlo. Imposta la struttura del tuo permalink con <strong>/%postname%/</strong>.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
it: Non hai il file robots.txt, creane uno qui.

en: You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy.
it: All'interno del testo non è stata utilizzata alcuna parola/frase chiave in nessuna delle sottotestate  (come ad esempio una H2).

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
it: Se hai delle variabili aggiuntive che vorresti evitare di ripulire, aggiungile qui separandole da una virgola.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
it: Devi %sandare sulle tue Impostazioni Lettura%s e rimuovere la casella di spuinta per la Visibilità ai motori di ricerca.

en: You searched for
it: Hai cercato

en: You searched for %s
it: Si è cercato %s

en: You're linking to another page with the keyword you want this page to rank for, consider changing that if you truly want this page to rank.
it: Stai rimandando ad un'altra pagina attraverso la parola chiave con cui vorresti indicizzare questa pagina, considera di modificarla se vuoi che questa pagina venga indicizzata.

en: You've just installed WordPress SEO by Yoast! Click "Start Tour" to view a quick introduction of this plugins core functionality.
it: Hai installato WordPress SEO by Yoast! Fai clic su "Inizia il tour" per vedere una breve introduzione sulle funzionalità principali del plugin.

en: You've just installed WordPress SEO by Yoast. Please helps us improve it by allowing us to gather anonymous usage stats so we know which configurations, plugins and themes to test with.
it: Avete appena installato WordPress SEO di Yoast. Aiutateci a migliorarlo permettendoci di raccogliere delle statistiche di utilizzo assolutamente anonime così da farci sapere quali configurazioni, plugin e temi utilizzare nei nostri test.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
it: Non hai mai usato questa parola chiave prima d'ora, molto bene.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
it: Hai raggiunto il tuo limite di attivazioni. Devi <a href="%s">fare un upgrade della tua licenza</a> per usarla in questo sito.

en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s, be sure to make very clear which URL on your site is the most important for this keyword.
it: Hai già usato questa parola chiave %1$suna volta%2$s prima d'ora, fai attenzione ad evidenziare l'URL più importante per questa parola chiave all'interno del tuo sito.

en: You've used this focus keyword %3$s%4$d times before%2$s, it's probably a good idea to read %1$sthis post on cornerstone content%2$s and improve your keyword strategy.
it: Hai già usato questa parola chiave %3$s%4$d volte%2$s prima d'ora, probabilmente è una buona idea leggere %1$squesto articolo%2$s per migliorare la tua strategia di scelta delle parole chiave.

en: Your %s license has been activated. You have an unlimited license.
it: La tua licenza %s è stata attivata. Hai una licenza illimitata.

en: Your %s license has been activated. You have used %d/%d activations.
it: La tua licenza %s è stata attivata. Disponi di %d/%d attivazioni.

en: Your %s license has been deactivated.
it: La tua licenza %s è stata disattivata.

en: Your focus keyword was found in:
it: La tua parola chiave focus è stata trovata in:

en: Your hosting environment does not support PHP's %sDocument Object Model%s.
it: Il vostro ambiente di hosting non supporta il PHP %sDocument Object Model%s.

en: Your keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter and there can be only one keyphrase.
it: La tua frase chiave è di oltre 10 parole, una frase chiave dovrebbe essere più breve e unica.

en: Your license is expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
it: La tua licenza è scaduta. Devi <a href="%s">prolungare la tua licenza</a> per continuare a usarla ancora.

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line, or press fix it:
it: Il tema contiene una descrizione meta, che impedisce a WordPress SEO di funzionare correttamente, si prega di eliminare la riga seguente, oppure premi fix it:

en: Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly. Please visit the %sSEO Dashboard%s to fix this.
it: Il tuo tema contiene una meta descrizione che impedisce a Wordpress SEO di funzionare correttamente. Per favore, vai alla %sBacheca SEO%s per correggerlo.

en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,aren't,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,can't,cannot,could,couldn't,did,didn't,do,does,doesn't,doing,don't,down,during,each,few,for,from,further,had,hadn't,has,hasn't,have,haven't,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,isn't,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,mustn't,my,myself,no,nor,not,of,off,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,shan't,she,she'd,she'll,she's,should,shouldn't,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,wasn't,we,we'd,we'll,we're,we've,were,weren't,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,won't,would,wouldn't,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
it: a,adesso,ai,al,alla,allo,allora,altre,altri,altro,anche,ancora,avere,aveva,avevano,ben,buono,che,chi,cinque,comprare,con,consecutivi,consecutivo,cosa,cui,da,del,della,dello,dentro,deve,devo,di,doppio,due,e,ecco,fare,fine,fino,fra,gente,giu,ha,hai,hanno,ho,il,indietro,invece,io,la,lavoro,le,lei,lo,loro,lui,lungo,ma,me,meglio,molta,molti,molto,nei,nella,no,noi,nome,nostro,nove,nuovi,nuovo,o,oltre,ora,otto,peggio,pero,persone,piu,poco,primo,promesso,qua,quarto,quasi,quattro,quello,questo,qui,quindi,quinto,rispetto,sara,secondo,sei,sembra,sembrava,senza,sette,sia,siamo,siete,solo,sono,sopra,soprattutto,sotto,stati,stato,stesso,su,subito,sul,sulla,tanto,te,tempo,terzo,tra,tre,triplo,ultimo,un,una,uno,va,vai,voi,volte,vostro

en: difficult
it: difficile

en: don't show
it: non mostrare

en: easy
it: facile

en: fairly difficult
it: abbastanza difficile

en: fairly easy
it: abbastanza facile

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutto <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cestinato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cestinati <span class="count">(%s)</span>

en: show
it: mostra

en: very difficult
it: molto difficile

en: very easy
it: molto facile
